۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۵
10 تا 20 سال آینده

ربات‌ها شغل 43میلیون ژاپنی را تصاحب می‌کنند

ایتنا- ربات‌های انسان نما به سنسورها وهمینطور الگوهای خاص و پیچیده‌ای مجهز شده‌اند تا بتوانند رفتارهای انسانی مانند دیدن، شنیدن، صحبت کردن و حتی یادگیری را از انسان‌ها تقلید کنند.
ربات‌ها شغل 43میلیون ژاپنی را تصاحب می‌کنند


اتاق‌های فکر ژاپن و دانشگاه آکسفورد انگلیس روز شنبه اعلام کردند که بیش ازنیمی ازفعالیت‌های اجتماعی در ژاپن طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده بر عهده ربات‌های دارای هوش مصنوعی خواهد بود.


به گزارش ایتنا از ایرنا از، آخرین برآوردهای مایکل اوسبورن و کارل بندیکت فری، مدیران برنامه مارتین اکسفورد در زمینه فناوری واشتغال آکسفورد و مدیر مؤسسه تحقیقاتی نموورای ژاپن مؤید آن است کامپیوتری شدن ۶۰۱ شغل در ژاپن که امروز بیش از۴۲ میلیون و ۸۰۰ نفر را به خود مشغول کرده است، طی سال‌های آینده صرفا توسط هوش مصنوعی ربات‌ها انجام خواهد شد.

براساس پیش‌بینی‌ها مراکز تحقیقاتی و اشتغال این کشور، هوش مصنوعی و ربات‌ها می‌توانند تا ۶۶ درصد از مشاغل اجتماعی موجود در این کشور را کاملا در انحصار خود بگیرند.

این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که امروزه حتی ۴۹ درصد از نیروی کار این کشور با کامپیوتر انجام می‌شود بدون اینکه خللی در روند کار ایجاد گردد.

این درحالی است که رقم فوق برای آمریکا ۴۷ درصد و در انگلیس ۳۵ درصد است.
این گزارش از کارهای اداری و اجرایی، رانندگی تاکسی و قطار، متصدیان صندوق‌ها و حسابداری‌های مراکز تجاری و فروشگاه‌ها، ماموران امنیتی، نظافت‌چی‌های ساختمانی وکارکنان نظافت هتل‌ها به عنوان مشاغلی نام برد که می‌توانند کاملا توسط ربات‌ها انجام گیرند چراکه نیاز به تخصص خاصی هم ندارند.

این تحقیقات مشاغلی چون پزشکی، معلمی، تحقیقات علمی و راهنمای تورهای گردشگری و متخصصین زیبایی که نیاز به ارتباط‌گیری با مردم دارند، را جزو مشاغلی نام برد که بعید است بتوان از هوش مصنوعی و ربات‌ها جای آنها استفاده کرد.

نهاد اتاق فکر ژاپن همچنین ازامکان جایگزینی فنی انسان با کامپیوتر یاد کرد و افزود: البته از عوامل اجتماعی چون توازن عرضه کار و تقاضا برای انواع مشاغل نیز در این میان نمی‌توان چشم پوشی کرد.

در دهه‌های اخیر، کشورهای مختلف به ساخت و تولید ربات‌های متفاوتی روی آورده‌اند که گاهی اوقات مانند ساخت ربات‌های انسان‌نما در عین جذابیت، یکی از سخت‌ترین شاخه‌های ساخت ربات محسوب می‌شوند.

آنها دراکثر کشورهای توسعه یافته جهان در گذر زمان براحتی جایگزین نیروی انسانی شده به نوعی که دولت‌های چین و ژاپن برای رفع بحران اشتغال به ربات‌ها و هوش مصنوعی روی آورده‌اند.

ربات‌های انسان‌نما به ربات‌هایی گفته می‌شوند که دارای شباهت‌های بسیاری با انسان‌ها هستند، آنها دارای سر، دو بازو، چشم، پا و ... هستند.

ژاپن را به جرات می‌توان جزو سردمداران استفاده از ربات‌ها در زندگی مدرن امروزی دانست.

محققان مؤسسه نامورا و دانشگاه آکسفورد برای بررسی وهمینطور ارزیابی هر یک از مشاغل در ژاپن، به میزان دشواری یا جریان سیستماتیک توجه داشته و برای انجام آن ازیک الگوریتم خاص استفاده کرده و به این نتیجه رسیدند که سیستم‌های رباتیک، هوش مصنوعی و رایانه‌ها می‌توانند به طور تقریبی ۴۹ درصد از این مشاغل را پشتیبانی کنند.

اما آن دسته از مشاغل و حرفه‌هایی در این ۶۰۰ شغل قرار گرفته‌اند که نیازمند خلاقیت یا دانش خاصی نباشند وربات‌ها و هوش مصنوعی قادر به انجام آنها باشند.

در نتیجه، مشاغلی که مبتنی بر داده‌ها و امور سیستماتیک هستند به ربات‌ها سپرده خواهند شد.
جایگزینی ربات‌ها با مشاغل انسانی در حالی است که هنوز مشاغلی که نیازمند گفتگو، خلاقیت یا انجام فعالیت‌های خاص هستند در سلطه و مدیریت نیروی انسانی باقی خواهند ماند. برای مثال، مشاغلی مانند طراحی مد، کارگردانی، پزشکی، جراحی، ترانه‌سرایی و ... جزو مشاغلی هستند که نمی‌توانند با ربات‌ها جایگزین شوند.
کد مطلب: 40127
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام