کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

صفحه کلیدی که به لباس دوخته می‌شود

خبرگزاری ايرنا , 30 آذر 1394 ساعت 10:54

ایتنا- ساعت‌های هوشمند اپل و گوگل در عین اینکه از محبوبیت فروانی برخوردارند ولی کاربران را محدود می‌کنند.
محققان برای افزایش کارایی تجهیزات الکترونیکی هوشمند پوشیدنی، موفق به ساخت یک صفحه کلید پوشیدنی شده‌اند که به لباس دوخته می‌شود.


به گزارش ایتنا از ایرنا، ساعت هوشمند اپل و عینک گوگل، محبوب‌ترین تجهیزات پوشیدنی محسوب می‌شوند؛ ولی روش‌هایی که کاربر می‌تواند با آن‌ها تعامل کند، محدود است.

برای مثال، تایپ متن با ساعت هوشمند اپل بسیار دشوار است و در مورد عینک گول امکان‌پذیر نیست. تنها راه حل این مشکل، توسعه صفحه کلیدهای پوشیدنی است که به راحتی روی لباس دوخته شوند و انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشند تا بر اثر حرکت بدن، آسیب نبیند.

محققان پلیمر فرانسوی موفق به توسعه یک صفحه کلید پوشیدنی شده‌اند که روی لباس دوخته می‌شود. برای ساخت این صفحه کلید از پارچه پلی‌استر استفاده شده است.

سپس با استفاد از یک لاستیک سیلیکونی به نام PDMS، مدارهای الکترونیکی روی پارچه چاپ شده‌اند و با استفاده از یک پلاستیک رسانای الکتریسیته به نام PEDOT:PSS پوشیده شده‌اند.

در نهایت مدارهای الکترونیکی با PDMS بیشتری پوشش داده شده‌اند. سپس از چند الکترود برای اتصال این مدار به کامپیوتر استفاده شده است.

این صفحه کلید، ۱۱ کلید دارد و روی آستین دوخته می‌شود. این محصول تا ۳۰ درصد خاصیت کشسانی دارد و پس از هزاربار کشیده شدن و رها شدن، رسانندگی الکتریکی آن هنوز حدود ۹۰ درصد است.

محققان امیدوارند که از این دستاورد در پنج سال آینده علاوه بر کامپیوتر و الکترونیک، در شاخه پزشکی نیز استفاده شود.
نتایج این تحقیقات در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.


کد مطلب: 39900

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/39900/صفحه-کلیدی-لباس-دوخته-می-شود

ايتنا
  https://www.itna.ir