۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۱
اندروید سیستم‌عاملی با حداقل‌های امنیتی:

پول پارو کردن گوگل با اندروید به قیمت امنیت کاربران

ایتنا- حجم حملات هکری به سیستم‌عامل اندروید به قدری بالا رفته که خود گوگل نیز قادر به سروسامان ادن این اوضاع نمی‌باشد.
پول پارو کردن گوگل با اندروید به قیمت امنیت کاربران


حملات اخیر هکرها و بد افزارها به اندروید و گوشی‌های هوشمند مجهز به این سیستم‌عامل موجب شده است تا واقعیتی اساسی که طی سال‌های گذشته در پی موفقیت‌های گوگل برای برتری بر بازار موبایل نادیده گرفته شده بود به تدریج رخ نماید.


حرص و آز گوگل برای تسلط بر بازار گوشی‌های هوشمند منجر به رها شدن سیستم‌عامل اندروید در دستان هکرها و بد افزارها شده است.

گوگل در تلاش برای رویای تسلط بر بازار گوشی‌های هوشمند، اقدام به خرید و توسعه سیستم‌عامل اندروید کرد و کد ابتدایی آن را برای استفاده و تغییرات از سوی سازندگان موبایل، به شکل آزاد منتشر کرد.

این موضوع مسلما منجر به موفقیتی چشم‌گیر برای این شرکت بود اما پیامدهای امنیتی خاص خود را نیز به دبنال داشت که گویا گوگل هرگز به آنها اندیشه نکرده بود.

در روزهای اولیه کار این سیستم‌عامل هر کدام از خلل و فرج‌های امنیتی این سیستم‌عامل توسط طرفداران آن به کلی انکار می‌شد و گفته می‌شد که این مسائل تنها مربوط به مبتدیان اندروید است.

اکثر حملات بد افزاری به این سیستم‌عامل به گردن کاربرانی می‌افتاد که اقدام به دانلود نرم‌افزار از منابعی غیر از Play Store می‌کردند.

حتی خود گوگل نیز سال گذشته سعی در پنهان کردن ضعف بزرگ امنیتی سیستم‌عامل موبایل خود کرد و گفت که تنها بخش کوچکی از کاربران میلیاردی این سیستم‌عامل توسط بد افزارها مورد حمله قرار گرفته‌اند. کاربران و طرفداران پر و پا قرص این سیستم‌عامل هم همواره موضوعات امنیتی را اینگونه توجیه کرده‌اند که: هرکه بامش بیش، برفش بیشتر و هر سیستم‌عاملی که بیشتر مخاطب داشته باشد، بیشتر مورد حمله قرار میگیرد.

اما شاهد آن هستیم که هر روزه میزان حملات سایبری و امنیتی به اندروید در حال افزایش است و حجم این حملات به قدری بالا رفته است که خود گوگل نیز از عهده سر و سامان دادن به آنها بر نمی‌آید.

این شرکت و شرکای آن در بازار موبایل اخیرا خود را متعهد به انتشار بروزرسانی‌های امنیتی کرده‌اند.

این موضوع زمانی بیش از همه مورد توجه قرار گرفت که گوگل راسا اذعان کرد که پوسته شخصی شده سامسونگ برای Galaxy S6 Edge واجد خلل و فرج‌های امنیتی فراوانی است که تنها ۱۱ مورد از اساسی‌ترین آنها ظرف تنها یک هفته کشف شده است.

آیا به راستی این موضوع بر عهده سامسونگ است و مقصر اصلی را باید این شرکت قلمداد کرد؟ البته اینگونه است و شرکت سامسونگ متهم ردیف اول ان پرونده خواهد بود چراکه باید خلل و فرج‌های امنیتی پوسته خود را با دقت بررسی میکرده است.

اما نهایتا این پرونده متهمان دیگری نیز دارد. زیرا سامسونگ خود را متعهد به پیروی از اندروید مطابقت با گوگل کرده است.

و نکته مهمتر این است که اگر شرکتی مانند سامسونگ قادر به جلوگیری از تهدیدات امنیتی در سیستم‌عامل اندروید نیست، از دیگر سازندگان در این بازار چه انتظاری باید داشت؟

برای آنکه دنیا آلوده به اندروید شود، گوگل باید از این امر اطمینان حاصل میکرد که کد آن به شکل رایگان در اختیار سازندگان سخت‌افزارها قرار بگیرد.

ذات Open Source اندروید به این معنی است که هر شرکت می‌تواند مطابق با نیازهای خود اقدام به شخصی‌سازی و تغییر آن کند.

اینگونه بود که شرکت‌ها فهمیدند کافی است تا ابزار و پوسته شخصی خود را به هسته اصلی اندروید گوگل اضافه کنند.

آزادی که گوگل برای سازندگان و کاربران ایجاد کرد منجر به آن شد که اندروید روز به روز بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و اکنون بیش از صدها مدل گوشی هوشمند به این سیستم‌عامل مجهز شوند.

کسب و کاری که سود سرشاری را برای گوگل به همراه داشته است، البته به قیمت امنیت کاربران اندروید.

ذات سیستم‌عامل اندروید و Open Source بودن آن منجر به آن شده است که میلیون‌ها کد مخرب بد افزاری برای آن طراحی شود و خلل و فرج‌های امنیتی این سیستم‌عامل که هیچ گاه مورد توجه دقیق قرار نگرفته، هک دستگاه‌های مجهز به اندروید را برای هکرها سهل و آسان سازد.

اکنون میلیاردها دستگاه موبایل مجهز به اندروید در سطح جهان فعال است و حتی اگر گوگل بخواهد هم نمی‌تواند همه آن را در برابر آسیب‌های امنیتی مصون سازد. زیرا به هیچ وجه نمیتوان گفت که بروزرسانی‌های این سیستم‌عامل چه زمانی منتشر خواهند شد.

گوگل تنها میتواند در برخی برهه‌های زمانی بروز رسانی‌هایی را برای دستگاه‌های نکسوس آن هم تنها در برخورد با معضلات امنیتی پر سر و صدا منتشر کند.

اما کدهایی که مربوط به سایر سازندگان است ممکن است هیچ‌گاه برای این معضلات به روزرسانی نشوند.

داستان بدافزاری که اخیرا بر روی اندروید کشف شده است داستان شکست بزرگ گوگل را بازگو می‌کند.

بدافزاری که گفته می‌شود عملا امکان پاک کردن آن از روی دستگاه‌های آلوده ممکن نیست. گوگل به قیمت امنیت کاربران کسب و کار خود را رونق بخشیده و حرص و آز این شرکت برای تسلط بر دنیای موبایل منجر به فراموش کردن مهمترین مسئله در دنیای اطلاعاتی امروز شده است.

منبع : تابناک
کد مطلب: 39143
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام