۳
۰
plusresetminus
سه شنبه ۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۸

چه طور می‌خواهید ۲۳ میلیون کاربر تلگرام را فیلتر کنید؟

ایتنا- بیش از 38 درصد از کاربران تلگرام محبوب را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند.
چه طور می‌خواهید ۲۳ میلیون کاربر تلگرام را فیلتر کنید؟


چه بخواهیم و چه نخواهیم تعداد کاربران ایرانی پیام‌رسان تلگرام نه ۱۴ میلیون نفر، بلکه ۲۳ میلیون و ۵۶۰هزار نفر شده است.


علیرضا خراسانی: از مجموع ۶۲ میلیون کاربر فعال ماهانه تلگرام (اگر فرض بگیریم که تعداد کاربران از ماه می ۲۰۱۵ زیاد هم نشده باشند!) بیش از ۳۸ درصد آن‌ها از ایران (ترافیک دریافتی از آی‌پی‌ها ایران، منهای آی‌پی‌های پرچم‌دار خارجی برخی از آی‌اس‌پی‌ها که رومانی و ... را نشان می‌دهند!) هستند و با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید تعداد کاربران ایرانی که تا چندی پیش ۱۲.۴ میلیون نفر شده بود {لینک} اینک از مرز ۲۳ میلیون کاربر (چه موبایل و چه دسکتاپ) گذشته است.

بسیاری از کاربران فهیم خبرآنلاین ذیل اخبار مربوط به تلگرام {لینک}{لینک} {لینک}نظرات متفاوتی ابراز کرده‌اند اما اغلب آن‌ها با فیلتر شدن تلگرام مخالف‌اند چه آن‌هایی که با تلگرام نان زن و بچه‌شان تأمین می‌شود و چه سایرین که برای اوقات فراغت از آن بهره می‌برند!

مبارزه بی‌امان پاول دوروف با محتوای مستهجن روی تلگرام که از سیاست‌های روز اولی وی هنگام توسعه این پیام‌رسان بوده و فیلتر شدن برخی صفحات مستهجن توسط سیستم فیلترینگ ایران، بسیاری از کاربران ایرانی - چه شخصی، چه سازمانی و چه حکومتی - را بیش‌ازپیش به‌سوی تلگرام سوق داده است و روان بودن، لگ نزدن نرم‌افزار، لود شدن سریع دیتا و امن بودن تبادل دیتا؛ آن را محبوب‌تر کرده است.

سوئیچ احتمالی روی پروتکل P2P توسط سازنده تلگرام که مانع از فیلتر شدن کل اپلیکیشن می‌شود، هزینه‌های فنی منفی ناشی از رفتن مردم به‌سوی فیلترشکن برای باز کردن تلگرام مانند آوردن انواع ویروس روی شبکه داخلی کشور و دست‌به‌دست چرخیدن انواع بدافزارها روی شبکه اینترانت و سرورهای زیرساخت ازجمله نتایج نگران‌کننده‌ای است که تصمیمات ناگهانی درباره این پیام‌رسان، باعث آن می‌شود.

ازآنجایی‌که ضعف توان فنی-مدیریتی در ساخت و توسعه پیام‌رسان‌های بومی بر همگان مشهود است، بهتر است به حضور ۲۳ میلیونی کاربران احترام بگذاریم و به‌جای پاک کردن صورت‌مسئله، یک بارهم که شده، عاقلانه و منطقی با پیامدهای بعضاً منفی و البته طبیعیِ کنارِ هم قرار گرفتن جامعه ایرانی در چنین شبکه‌هایی در فضای مجازی روبرو شویم.

{نمودار زیر نشان می‌دهد ترافیک کاربران ایرانی از ۲۰ درصد در کمتر از چند ماه به ۳۸ درصد کل ترافیک تلگرام افزایش یافته و با در نظر گرفتن رقم ۶۲ میلیون کاربر فعال به صورت ماهانه تعداد کاربران ایرانی فراتر از ۲۳ میلیون و ۵۶۰ هزار می‌شود.}

کد مطلب: 38942
نام شما
آدرس ايميل شما


پدرام
feedback
Iran, Islamic Republic of
چطور میخواهند فیلتر کنن! به راحتی مثل هلو فیلتر میکنن
a
feedback
Iran, Islamic Republic of
با فیلتر کردن های متعدد و بی نتیجه آزاد اندیشی خود را زیر سوال نبریم ، دنیا با همین ابزار نوین ارتباطات کوچکتر و قابل دستری تر از گذشته شده ، احترام به خواسته های اکثریت ، نشان از دوراندیشی ما خواهد بود . تکرار تجربه های ناموفق چه حاصلی دارد . به کجا ختم می شود؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
ما در شرکتومن که یک شرکت آی تی هست، اصلا از این نرم افزارخوشمون نمیاد. فلیتره بشه با نشه، فرقی نمیکنه.
چون اصلا دوست نداریم با این برنامه جاسوسی مون بکنن، سازندگان تلگرام دلش به حال ما نسوخته ، که چنین هزینه های هنگفتی میکنه!!
عوض این کارها برین یک کاری مفید بکنین، چون مهمترین سرمایه انسان عمرشه. نمیگم "همه" ولی "بیشتر" کاربران تلگرام دارن وقتشون را بدون اینکه بدونن برای چی به این دنیا اومدند دارن هدر می دهند.
زندگی جاری است...
نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است