۰
plusresetminus
چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۳
عضور هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات:

نمی‌توان شبکه‌های اجتماعی داخلی را با خارجی مقایسه کرد

ایتنا - سلجوقی: نرم‌افزار ایرانی نمی‌تواند با تلگرام که بازار جهانی دارد و یک تیم قوی از آن پشتیبانی می‌کند و ارائه دهنده خدمات است رقابت کند.
نمی‌توان شبکه‌های اجتماعی داخلی را با خارجی مقایسه کرد


خسرو سلجوقی عضو هیئت علمی سازمان فناوری اطلاعات ایران و محمدرضا اصنافی کارشناس فضای مجازی در خصوص امنیت شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام در برنامه صبح و گفت وگو در رادیو گفت وگو سخن گفتند.


به گزارش ایتنا خسرو سلجوقی درباره امنیت شبکه‌های اجتماعی در تلگرام و امنیت مکاتبات اداری گفت: در این نوع شبکه‌های اجتماعی امنیت برقرار است اما به طور کلی در مورد استفاده از این نوع شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارها موافق نیستیم که اطلاعات داخل کشورمان از این طریق در اختیار همدیگر قرار بگیرد و اگر هیچ نوع رصد و سوءاستفاده ای هم از آن نشود عقل سلیم حکم می‌کند از ابزارهای داخلی استفاده کنیم و بر روی ابزارهای داخلی کشورمان سرمایه‌گذاری کنیم.

سلجوقی درباره کیفیت کالای ایرانی و مقایسه آن با نرم‌افزارهای خارجی گفت: نمی‌توان شبکه‌های اجتماعی داخلی را با شبکه‌های اجتماعی خارجی مقایسه کرد و همان سرویس را نخواهند داد؛ نرم‌افزار ایرانی نمی‌تواند با تلگرام که بازار جهانی دارد و یک تیم قوی از آن پشتیبانی می‌کند و ارائه دهنده خدمات است رقابت کند.
وی افزود: در کشورهایی مانند کره جنوبی، روسیه و چین در کنار جویشگران گوگل و یاهو، جویشگران بومی راه‌اندازی شده‌اند که مردم در کنار گوگل و یاهو از آنها استفاده می‌کنند. مردم کشور ما نیز باید از کالاهای با کیفیت بومی استفاده کنند و صرف اینکه بومی باشد ولی کیفیت نداشته باشد نمی‌توان مردم را وادار به استفاده از کالاهای داخلی کرد.

محمدرضا اصنافی درباره اینکه چطور مردم را باید سوق داد به سمت استفاده از نرم افزارهای ایرانی گفت: درست است که شبکه اجتماعی مانند تلگرام دارای درجه امنیت بالایی است ولی این بدین معنا است که مدیریت این شبکه اجتماعی دسترسی همه کسانی را که می خواستند به اطلاعات تلگرام دسترسی داشته باشند را بسته است و فقط خودش می تواند از ان استفاده کند. یعنی زمانی که گفته می‌شود این شبکه اجتماعی امنیت دارد این طور نیست که هیچ اطلاعاتی از مردم در اختیار هیچ نهادی قرار نمی‌گیرد. ما اکنون در دنیایی زندگی می‌کنیم که اطلاعات تولید ثروت می‌کند؛ ما باید ارزش انتقال این داده‌ها و اطلاعات ساده را متوجه مردم کنیم.
وی افزود: دو نوع استفاده از این اطلاعات می شود.یکی از این استفاده ها جمع آوری اطلاعات و داده ها حول محوریت افراد است که برای رسیدگی مواردی که از نظر آنها امنیتی باشد اهمیت دارد و نوع استفاده دیگر هم استفاده از هویت های فرافردی است. آنها قشرهای مختلف و نیازهای مختلف جامعه را ارزیابی می کنند و در حوزه های مختلف استفاده می کنند.و از طریق داده های خودمان سلیقه و نیاز ما را می سنجند.و ما به راحتی حجم زیادی از سرمایه و داده را در اختیار آنان قرار می دهیم.

سلجوقی در تکمیل صحبت های اصنافی گفت: یکی از مواردی که در اقتصاد سنتی در مقایسه با اقتصاد مدرن وجود دارد این است که در اقتصاد سنتی مانند استخراج معدن یک تمامیتی وجود دارد اما در اقتصاد مدرن با استفاده از اطلاعات و داده ها خودش رونق می گیرد.
وی ادامه داد: فرهنگ استفاده از شبکه های اجتماعی مسئله ای نیست که نقش دولت ها به عنوان اولویت و بعد نقش شرکت ها به عنوان نقش دوم باشد. این یک تقابل دو جانبه است. باید شرکت هایمان قوی باشند که بتوانند از این نوع اطلاعات استفاده کنند. در کشور حضور فعالی از شرکت های ارائه دهنده خدمات در این زمینه وجود ندارد و در این رشته خیلی عقب هستیم.
وی اظهار داشت: انتظار می‌رود هم شرکت های درجه یک در ایران و هم نظام دانشگاهی در این زمینه کار کنند.

محمدرضا اصنافی در پایان گفت و گو تأکید د اشت: ما چاره ای به جز اینکه انتقال اطلاعات و داده را بتوانیم به حداقل برسانیم نداریم و یا اینکه طرف های مقابل را نسبت به حاکمیت پاسخگو کنیم؛ آنها در آمدهای هنگفتی از این حوزه کسب می کنند و اگر از قطع این درآمد به عنوان اهرم فشار استفاده کنیم آنها قطعا به پای میز مذاکره خواهند آمد اما مشکل اینجا است که در این طرف یک پنجره مدیریتی واحد برای حل این مسئله وجود ندارد.
وی به مسئله مهم دیگر در این زمینه اشاره کرد و گفت: مسئله مهم در این زمینه اعتماد است ما در زمینه شبکه های اجتماعی داخلی دچار مشکلات امنیتی هستیم زمانی که در کشور مخاطب می خواهد در شبکه ای فعال باشد باید خیالش از لحاظ امنیتی راحت باشد.
وی افزود: یکی از کارهایی که در این زمینه می شود انجام داد بحث ساماندهی شبکه های اجتماعی در کشور است . دستگاه های موازی باید در لایه سیاست گذاری و ارائه خدمت به مردم این کار را انجام دهند اما متأسفانه نهاد دقیقی مشخص نیست.
 
کد مطلب: 38704
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام