۰
plusresetminus
دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۳
معاون وزیر ارتباطات خبر داد؛

جزئیات ایجاد اپراتور ماهواره‌ای

تدوین مقررات ارائه خدمات ماهواره
ایتنا- عمیدیان: اپراتور ماهواره‌ای قرار است در قالب یک کنسرسیوم با مشارکت سازمان فضایی ایران، شرکت ارتباطات زیرساخت و بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز کند.
جزئیات ایجاد اپراتور ماهواره‌ای


معاون وزیر ارتباطات از تدوین مقررات برای شکل‌گیری اپراتور ماهواره ای در بازار ارتباطات خبر داد و گفت: با ایجاد این اپراتور، بهره‌برداران خدمات ماهواره‌ای می‌توانند از این اپراتور خدمات دریافت کنند.


به گزارش ایتنا از مهر، علی اصغر عمیدیان با اشاره به سیاست‌های اتخاذ شده در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد یک اپراتور ماهواره‌ای در کشور اظهار داشت: این اپراتور می‌تواند ماهواره داشته باشد و خدمات ماهواره‌ای به سازمان‌هایی که نیاز به این خدمات دارند ارائه کند.

وی با بیان اینکه برای اجرای این طرح، مطالعات مقدماتی انجام شده و پس از استفاده از مشاوره، چارچوب سیاست‌ها و مقررات این پروژه، تنظبم شده است، افزود: این اپراتور قرار است در قالب یک کنسرسیوم با مشارکت سازمان فضایی ایران، شرکت ارتباطات زیرساخت و بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز کند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: براین اساس جلسات هماهنگی و هم‌فکری با بخش خصوصی و سازمان فضایی ایران برگزار شده و مسائلی که از گذشته مربوط به اصول صدور پروانه فعالیت اپراتور ماهواره‌ای بود نیز مورد بازنگری قرار گرفته است؛ هم‌اکنون پس از بازنگری این موارد و برگزاری حداقل ۷ جلسه رسمی و تعداد زیادی جلسات کارشناسی غیررسمی، سیاست‌های مرتبط با اصول مورد توجه در پروانه این اپراتور، استخراج شده است.

عمیدیان گفت: در این مرحله سیاست‌های مدنظر را برای تصویب به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خواهیم برد و پس از تصویب، اصول و مقررات صدور مجوز بهره‌برداری از این خدمات را با استفاده از سیاست‌های تبیین شده، در کمیسیون تنظیم مقررات تصویب کرده و در نهایت پروانه فعالیت این اپراتور را صادر می‌کنیم.

معاون وزیر ارتباطات در مورد فعالیت فعلی خدمات دهندگان ارتباطات ماهواره‌ای در کشور - SAP- گفت: شرکتهای SAP ، شرکت ارتباطات زیرساخت و بانک مرکزی به عنوان بهره‌برداران خدمات ماهواره‌ای در کشور و استفاده‌کنندگان از این خدمات، باید از این اپراتور ماهواره‌ای خدمات دریافت کنند و حتی می‌توانند به عنوان سرمایه‌گذار در این کنسرسیوم مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه فعلا فعالیت SAPها به قوت خود باقی است تا زمانیکه این اپراتور شکل بگیرد ادامه داد: این اپراتور باید نقطه‌مداری در اختیار بگیرد و امور مربوط به ماهواره‌ها را مدیریت کند و پس از آن به بهره‌برداران از این خدمات، سرویس دهی خواهد کرد.

رئیس رگولاتوری با اشاره به اینکه در اپراتور ماهواره‌ای کشور، زیرساخت به عنوان دولت یک سهم خواهد داشت، خاطرنشان کرد: البته این به این معنی نخواهد بود که زیرساخت سهم مدیریتی در این اپراتور داشته باشد؛ ما به دنبال این نیستیم که سهم مدیریتی این اپراتور در اختیار دولت باشد، بلکه تلاش براین است که بخش خصوصی با تضمین سرمایه و قدرت مدیریت، بتواند این طرح را اجرایی کند.

عمیدیان با بیان اینکه شکل‌گیری اصول پروانه اپراتور ماهواره‌ای، زمان‌بر نیست و ما نهایتا آن را ظرف ۲ ماه آینده تصویب خواهیم کرد، ادامه داد: سیاست‌های مدنظر برای این اصول نیز تا هفته آینده نهایی می‌شود و با این وجود پیش‌بینی می‌شود در کمتر از ۵ ماه آینده، پروانه فعالیت اپراتور ماهواره صادر شود اما اینکه کنسرسیوم در چه مدت و چگونه شکل گیرد و توافقات چگونه باشد هنوز مشخص نیست.

وی با بیان اینکه بهره‌برداران از خدمات ماهواره‌ای در این اپراتور، به واسطه ظرفیت و نیاز به استفاده از خدمات ماهواره، سهم خواهند داشت تاکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم اپراتور ماهواره کشور، سال آینده وارد بازار ارتباطات کشور شود.
کد مطلب: 38533
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام