۰
plusresetminus
دوشنبه ۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۱
معاون وزیر ارتباطات خبر داد:

گزارش پیشرفت شبکه ملی اطلاعات آماده طرح در شورای‌عالی فضای مجازی

ایتنا- جهانگرد: جزئیات فنی شبکه ملی اطلاعات به تدریج در حال تکمیل است.
گزارش پیشرفت شبکه ملی اطلاعات آماده طرح در شورای‌عالی فضای مجازی


معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه شبکه ملی اطلاعات هم‌اکنون عینیت دارد گفت: آماده‌ایم در مورد پیشرفت این پروژه به شورای‌عالی فضای مجازی گزارش دهیم.


به گزارش ایتنا از مهر، نصرالله جهانگرد با بیان اینکه گزارش طرح کلان شبکه ملی اطلاعات را به شورای‌عالی فضای مجازی ارائه کرده‌ایم افزود: جزئیات فنی شبکه ملی اطلاعات به تدریج در حال تکمیل است و تقاضا کرده‌ایم که میزان پیشرفت کار را در شورای‌عالی فضای مجازی گزارش دهیم.

وی اصول پایه شبکه ملی را دسترسی پرسرعت و امن کاربران، افزایش کیفیت و ارائه خدمات الکترونیکی عنوان کرد و گفت: در شبکه ملی اطلاعات، اتصال ۴ سوپرسیستم کشور امکان سرویس‌دهی به کاربران را فراهم می‌کند و کل ترافیک ارتباطی کشور را پاسخ می‌دهد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: این شبکه هم اکنون عینیت دارد و مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی برای این طرح، به معنای برقراری ساختار کاربردی شبکه است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه خدمات بر روی شبکه ملی اطلاعات تحت عنوان خدمات الکترونیکی با افزایش ظرفیت در حال انجام است گفت: شبکه ملی اطلاعات برپا است و باید ارائه خدمات بر روی این بستر با سرعت بیشتری انجام شود.

وی گفت: در این شبکه استفاده از موتورهای جستجوی بومی، مبادله ایمیل بر بستر ایمیل ملی و خدمات دولت الکترونیک باید با سرعت بیشتری اجرایی شود.

مدیریت مستقل ترافیک اینترنتی برای ایران فراهم شد
جهانگرد با تاکید بر اینکه بر بستر موجود شبکه ملی اطلاعات، ترافیک را به لحاظ آدرس مبدا و مقصد مدیریت می‌کنیم، در این‌باره به اقدام ایران در بکارگیری یکی از نسخه‌های سرورجهانی اینترنت اشاره کرد و گفت: آوردن نسخه کپی DNS به ایران، به معنای این است که مدیریت مستقل ترافیک ارتباطی برای ایران فراهم شده است.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: روزانه بیش از ۴۵ میلیون تقاضا از سوی ایران به سمت سرورهای اینترنت – DNS – می‌رود که با فراهم شدن امکان داشتن کپی DNS در کشور، ما می‌توانیم ترافیک اینترنت را در داخل کشور مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه کل شبکه ارتباطی کشور در حال تغییر و تحول است ادامه داد: افزایش میزان پایداری ارتباطات در دستور کار وزارت ارتباطات قرار دارد.

خدمات بانکی ارتباطی به قطع اینترنت ندارد

وی در پاسخ به قطع هر از چند گاه لینک‌های ارتباطی در کشور مانند شبکه بانکی که گفته می‌شود به دلیل نبود شبکه امن و پایدار و با کیفیت است که در تعریف شبکه ملی اطلاعات نیز به آن اشاره شده است، تاکید کرد: شبکه بانکی کشور ارتباطی با شبکه اینترنت ندارد و در صورت قطع اینترنت نیز خدمات بانکی قطع نخواهد شد چراکه ارتباطات شبکه بانکی کشور از بستری جدای از اینترنت و شبکه اینترانت داخلی تامین می‌شود.

چندماه پیش با موافقت سازمان هماهنگی شبکه اروپایی نشانه‌های اینترنتی، مرکز محلی سرور نام‌های دامنه اینترنتی در ایران راه‌اندازی شد که امکان مدیریت مستقل ترافیک را برای کشور فراهم می‌کند.

سرویس نام دامنه - DNS – که از کلمات Domain Name System اقتباس شده يک پروتکل شناخته شده در عرصه شبکه‌های کامپيوتری به ویژه اينترنت است که امکان تبدیل نام‌های دامنه را به آدرس‌های IP ممکن می‌کند؛ به نحوی که زمانی که کاربر آدرس اینترنتی موردنظر خود را در مرورگر تایپ می‌کند DNS ها این آدرس را به یک IP آدرس تبدیل می‌کنند.

به بیان ساده‌تر DNS مثل یک مرکز ۱۱۸ (مرکز اطلاعات تلفن در ایران) کار می‌کند یعنی لیست نام‌ها و IP هرکدام از آنها را در یک بانک اطلاعاتی ذخیره کرده و هر وقت سؤالی از آن پرسیده شود با مراجعه به این بانک اطلاعاتی ،IP مربوط را پیدا و به کاربر اطلاع می‌دهد.

این اطلاعات به یک شبکه سرور - Root Name Servers - در بالاترین سطح سلسله مراتب دامنه متصل است.

همزمان با گسترش اينترنت و افزايش تعداد سرورهای ميزبان، حجم اطلاعات و ترافیک شبکه، هم‌اکنون حدود ۱۳ مرکز اصلی DNS به عنوان بانک اطلاعاتی توزیع نام‌های اینترنتی با هدف به روزرسانی نام دامنه‌های اینترنتی در دنیا ایجاد شده است که این مراکز بر روی ماشين‌های متعددی مستقر می‌شود و هر کدام ریشه‌های محلی در نقاط مختلف جهان دارند.

امروزه اکثر شرکت‌ها و موسسات بزرگ دنیا دارای يک سرويس دهنده DNS کوچک در سازمان خود هستند تا اين اطمينان ايجاد شود که کامپيوترها بدون بروز هيچگونه مشکلی ، يکديگر را پيدا می‌کنند.

تاکنون و به دلیل وجود تحریم امکان ایجاد یک سرویس دهنده DNS در ایران وجود نداشت اما هم‌اکنون با موافقت سازمان هماهنگی شبکه اروپایی نشانه‌های اینترنتی «رایپ»، یک سرویس دهنده DNS اصلی – کپی ROOTDNS – در ایران ایجاد شده است.
کد مطلب: 38394
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام