۴
۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۵

اینترنت ایران سرگردان بین گرانی و ارزانی

ایتنا- قیمت اینترنت در ایران، علیرغم ادعای مسئولان مبنی بر ارزان بودن، اما در مقایسه با کیفیت ارائه شده،‌اعتراض کاربران را به همراه دارد.
اینترنت ایران سرگردان بین گرانی و ارزانی


هنوز بسیاری از کاربران از قیمت اینترنت گله داشته و چشم به تدبیر دولت برای کاهش هزینه‌های این بخش دوخته‌اند با اینحال وزیر ارتباطات تاکید دارد اینترنت ایران از ارزان‌ترین‌هاست.


به گزارش ایتنا از ایسنا، بخش مهمی از کاربران اینترنت کشور این روزها با استفاده از تلفن همراه به اینترنت متصل می‌شوند.

در این میان با ارائه خدمات پهن باند اینترنت توسط اپراتورهای موبایل در این زمینه سرعتی به نسبت بهتر از قبل در اختیار کاربران قرار گرفته است.

با این وجود بحث قیمت اینترنت همچنان از دغدغه‌های مهم کاربران اینترنت به شمار می‌رود.

پیش از این حتی زمانی که اپراتورهای اول و دوم کشور به ارائه اینترنت نسل دو یا همان GPRS می‌پرداختند گاهی صاحبان گوشی‌های هوشمند با قبض‌های ۲۰۰ یا حتی ۳۰۰ هزار تومانی مواجه می‌شدند که گفته می‌شد علت رقم بالای این قبض‌ها استفاده مشترک از اینترنت آزاد اپراتور بوده است.

حتی گاهی اینگونه عنوان می‌شد که مشترکان حتی با این که استفاده‌ای از اینترنت نداشته‌اند به دلیل روشن بودن اینترنت گوشی‌شان نرم‌افزارهای مختلف آنها به‌روزرسانی شده و بر همین اساس رقم قبض‌های آنها تا این حد افزایش داشته است.

بعدها با ارائه 3G از سوی اپراتورها این سؤال به ذهن می‌رسید که اگر یک ماه روشن بودن اینترنت موبایل با اینترنت GPRS هزینه‌ای اینچنینی به همراه دارد استفاده از اینترنت نسل سه چه قبضی برای مشترکان به ارمغان خواهد آورد؟

به هرحال انتقادات مختلفی که در آن دوره مطرح شد موجب شد کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه اینترنت موبایل را بار دیگر مورد بررسی قرار داده و از میزان آن تا حدود پنج برابر بکاهد.

همچنین اپراتورهای مختلف ملزم به ارائه بسته‌های تخفیفی متنوع به کاربران شدند اما با این حال اگر میانگین هر یک از بسته‌های اینترنتی را برای مدت یک ماه ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان هم در نظر بگیریم طی یک ماه یک خانواده چهارنفره مجبور به پرداخت حداقل ۵۰ هزار تومان بابت استفاده از اینترنت موبایل است.

از سوی دیگر به گفته عضو سابق شورای‌عالی فضای مجازی با تعرفه‌های فعلی دانلود یک فیلم سینمایی از طریق اینترنت موبایل هزینه‌ای بالغ بر ۵۰ هزار تومان به همراه دارد و در نهایت تمام این موارد گویای آن است که اینترنت موبایل خیلی هم ارزان نیست.

در این میان آبان ماه سال قبل و البته پیش از کاهش پنج برابری تعرفه‌های اینترنت موبایل، رئیس دفتر فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس نیز به اظهار نظر درباره هزینه‌های استفاده از اینترنت پرداخته و اینگونه متذکر شده بود که این مرکز در حال تهیه گزارشی درباره تعرفه اینترنت موبایل است چراکه تعرفه‌های اینترنت موبایل نیز همچون تعرفه اینترنت به صورتی نیست که مردم به استفاده از آن ترغیب شوند.

فروردین ماه سال گذشته نیز این مرکزدر قالب گزارشی اعلام کرده بود: در وضعیت کنونی اکثر کاربران اینترنت، از قیمت و کیفیت دسترسی به اینترنت در داخل کشور، ناراضی‌اند و از دو معضل گران‌فروشی و کم‌فروشی پهنای باند دسترسی به اینترنت شکایت دارند.

این گزارش با بررسی ساختار بازار عرضه و تقاضای توزیع پهنای باند در کشور به بررسی علل گران‌فروشی و کم‌فروشی پهنای باند در اینترنت پرداخته و متذکر شده بود: کاربران و مشترکان اینترنت از گران‌فروشی و کم‌فروشی پهنای باند اینترنت شکایت دارند.

بررسی‌های این گزارش نشان می‌دهند که هر STMI پهنای باند اینترنت که به قیمت حدود ۹ میلیون تومان وارد کشور می‌شود، با خرید و فروش آن توسط واسطه‌های مختلف مانند شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت‌های ندا، شرکت‌های مخابرات استانی و شرکت‌های فراهم آور خدمات اینترنت، نهایتا با احتساب ضریب اشتراک‌گذاری به قیمت ۲۳۲ میلیون تومان به دست کاربر نهایی می‌رسد که ۲۵ برابر قیمت اولیه آن است.

گران‌فروشی پهنای‌باند اینترنت در کشور علل بسیاری دارد. اول اینکه شکاف زیادی میان عرضه و تقاضای پهنای باند به وجود آمده که ناشی از رشد فزایند تقاضا و عدم تامین میزان مورد نیاز است.

دوم اینکه دو مقررات‌گذار برای قیمت‌گذاری پهنای‌باند وجود دارند که هریک ملاحظات خاص خود را می‌کنند و مستقل از هم، مقرراتی را برای تعرفه‌گذاری و قیمت‌گذاری پهنای‌باند وضع می‌کنند.

سوم شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان یک شرکت دولتی در جایگاه متصدی، نقش ایفا می‌کند و به عرضه پهنای‌باند بین‌الملل می‌پردازد.

البته گرانفروشی پهنای‌باند اینترنت تنها معضل این حوزه نیست و کم‌فروشی نیز رنج خریداران پهنای‌باند را افزون‌تر کرده است.

اما با وجود تمام این تفاسیر وزیر ارتباطات نظر متفاوتی در این حوزه دارد. محمود واعظی که طی دو سال دوره وزارت همواره از منتقدان وضعیت اینترنت بوده، چندی پیش در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت‌های فعلی اینترنت را به گونه‌ای می‌داند که رضایت کاربران را به همراه داشته باشد،اظهار کرد: به جرات می‌گویم که اکنون تعرفه اینترنت ما جزو چهار یا پنج کشوری است که ارزان‌ترین تعرفه‌ها را دارند.

محمود واعظی در توضیح بیشتر این مطلب گفت: گاهی گفته می‌شود که برخی کشورها پهنای باند رایگان در اختیار مشتریان می‌گذارند، اما به شخصه چنین کشوری را نمی‌شناسم حال ممکن است برخی کشورها در فرودگاه، مراکز خرید یا سایر مراکز عمومی خود به ارائه‌ اینترنت رایگان بپردازند، اما باید توجه داشت که این اتفاق در کل کشور رخ نداده و حالت تبلیغات و جذب مشتری دارد.

وزیر ارتباطات در عین حال متذکر شد: طبق آمارهای رسمی و آنچه ITU اعلام کرده اکنون قیمت اینترنت ما یکی از ارزان‌ترین‌هاست حال در خصوص آفریقا به‌طور دقیق نمی‌دانم اما در سطح اروپا و آسیا این جایگاه حتمی است.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: با وجود صحبت‌هایی که مبنی بر ارائه‌ اینترنت رایگان در برخی کشور‌ها می‌شود، هیچ کشوری به‌طور رایگان اینترنت واگذار نمی‌کند و در حال حاضر قیمت اینترنت ایران از ارزان‌ترین قیمت‌هاست.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی نیز از دیگر مسئولانی است که در خصوص تعرفه اینترنت کشور به اظهار نظر پرداخته است.

محمدحسن انتظاری خرداد ماه امسال در گفت‌وگویی از تدوین سیاست‌های پهن‌باند و ابلاغ مصوبه‌ای در این زمینه خبر داده و درباره تصمیمات شورای‌عالی فضای مجازی در زمینه قیمت پهنای‌باند اینترنت گفت: در این زمینه سیاست‌های تعرفه‌ای پهن باند را در کمیسیون عالی تنظیم مقررات تصویب و آن را به وزارت ارتباطات ابلاغ کرده‌ایم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این صحبت به معنای لزوم کاهش تعرفه‌های اینترنت به شمار می‌رود، توضیح داد: هدف اصلی ما این است که تولید محتوا ارتقاء پیدا کند اما با وضعیت فعلی چنین اتفاقی نمی‌افتد.

به همین دلیل لازم است تعرفه‌های پهن باند به گونه‌ای تعریف شود که مردم نسبت به تولید محتوا ترغیب شوند چراکه تعرفه‌های فعلی چنین انگیزه‌ای‌ را ایجاد نمی‌کند.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی درباره اینکه همین حالا هم اپراتورهای موبایل مدعی آن هستند که با تعرفه‌های فعلی اینترنت موبایل متضرر می‌شوند تصریح کرد: این مسائل همه به یکدیگر پیوستگی دارند اما ما تمام این موارد را مدنظر داریم.

انتظاری ادامه داد: درحال حاضر هر دستگاه تنها حرف خود را می‌زند و در این میان تنها جایگاهی که دید ملی دارد مرکز ملی فضای مجازی است.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی در پایان درباره اینکه آیا در قالب مصوبه ابلاغ‌شده به وزارت ارتباطات عدد و رقمی برای تعیین تعرفه‌های این بخش اعلام شده، تنها به ذکر این نکته بسنده کرد که مصوبه مذکور ارسال شده و در آن سیاست‌ها به طور کامل توضیح داده شده است.
کد مطلب: 38144
نام شما
آدرس ايميل شما


نادر
feedback
Iran, Islamic Republic of
این آقای وزیر احتمالن خابی چیزی دیده...
feedback
Iran, Islamic Republic of
هر مگابیت بر ثانیه توسط زیرساخت 200 هزارتومان فروخته میشه و توسط مخابرات 750 هزارتومان !
میشه بگید با کدام کشور مقایسه کردید
هر مگابیت بر ثانیه در دنیا با میانگین کمتر از 4 دلار معادل 15 هزارتومان فروخته میشه و برای فیبر نوری کمتر از 10 سنت هست
feedback
Iran, Islamic Republic of
تمام تلاششون اینه که جلوی دسترسی مردم به اطلاعات ازادو بگیرند یا کمش کنند.
حالا یا از راه فیلتر یا گرانی یا قطعی و کوسه و...
دریغ از یه قدم در خدمت مردم!
پیر شدیم دیگه.
شیدا
feedback
Iran, Islamic Republic of
یه زمانی هم آقای احمدی نژاد میگفت گوجه تو بقالی سر کوچه ما کیلوی 200 تومن...
تلفن همراه شما چه برندی است؟
آيفون
سامسونگ
هوآوی
شيائومی
نوکيا
موتورولا
ايسوس
ساير