۰
plusresetminus
شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۲

هفته‌ای برای استمرار بلاتکلیفی مخابرات

کابل مسی از دست مخابرات خارج می‌شود؟
ایتنا- استفاده 20 میلیون نفر از 3G در کمتر از هشت ماه تحولی بزرگ در داخل کشور ایجاد کرده است.
هفته‌ای برای استمرار بلاتکلیفی مخابرات


هفته گذشته را در حوزه ICT می‌توان هفته‌ای کم خبر دانست که در نهایت بیشترین اخبار آن به سفرهای استانی وزیر ارتباطات مربوط می‌شود؛ سفرهایی که در قالب آنها، بار دیگر آقای وزیر تاکید کرد که کابل مسی و داکت‌ها و ... نباید در زمان واگذاری به مخابرات واگذار می‌شد.


به گزارش ایتنا از ایسنا، هفته‌ای که گذشت با سفرهای استانی وزیر ارتباطات آغاز شد و محمود واعظی در لرستان از مذاکره با شرکت‌های بزرگ برای راه‌اندازی ماهواره ملی خبر داد.

محمود واعظی همچنین عنوان کرد که قبل از دولت یازدهم پهنای باند داخل 300 گیگابیت بر ثانیه بوده که امروز 2400 گیگا بیت بر ثانیه رسیده و بنا داریم تا پایان امسال این رقم را به 4000 برسانیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه همه مردم از اپراتور نسل سه راضی هستند، اضافه کرد: در کمتر از هشت ماه 20 میلیون نفر از نسل سوم یا 3G استفاده می‌کنند و این یک تحول در داخل کشور ایجاد کرده است.

مشکل پهنای باند به مخابرات برمی‌گردد
واعظی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این استان نیز به داستان کارت زرد مجلس به وزیر ارتباطات اشاره کرد و گفت: با کارت زرد نمی‌توان از سیاست‌های اصولی عقب‌نشینی کرد. مشکل پهنای باند به شرکت مخابرات برمی‌گردد؛ چراکه به عنوان مثال افرادی که می‌خواهند از پهنای باند مشترک استفاده کنند اگر هشت نفر در نظر گرفته شده است شرکت مخابرات آن را به 20 نفر می‌دهد و این باعث ایجاد مشکلاتی شده و ما به عنوان دستگاه ناظر روی این مسئله نظارت بیشتری خواهیم کرد.

وی در زمینه واگذاری مخابرات و مسایل کنونی مربوط به آن هم گفت: اصل واگذاری مخابرات اشکالی نداشت ولی توجه به اینکه داکت و سیم مسی به عنوان زیرساخت است نباید به بخش خصوصی واگذار می‌شد.

در کشورهای دیگر هم واگذاری این چنینی صورت می‌گیرد ولی به یک کنسرسیومی از شرکت‌ها واگذار می‌شود نه یک شرکت خاص.

وزیر ارتباطات همچنین گفت: اگر قرار بر انحصار باشد بهتر است این انحصار در اختیار دولت باشد تا شرکت خصوصی، چراکه شرکت خصوصی با سایر شرکت‌ها رقابت دارد و در این حالت رقابت برابر نیست.

واعظی در عین حال به بحث قدیمی کابل‌های مسی و داکت‌ها اشاره کرد و افزود: اگر شبکه داکت و سیم مسی در اختیار سایر شرکت‌ها هم بود رقابتی سالم و جدی برای ارائه خدمات با کیفیت‌تر با قیمت کمتر ایجاد می‌شد.

گلایه از دولت احمدی نژاد
وی در استان همدان نیز خبر داد: حل مشکل کارگزاران مخابراتی در کشور در برنامه کاری این وزارتخانه قرار گرفته و تا پایان سال‌جاری این مشکل حل می‌شود.

واعظی در جریان این سفر از بی توجهی دولت احمدی نژاد در گسترش زیرساخت‌ها نیز گلایه کرده و اظهار کرد: دولت گذشته در ارتباط با زیرساخت‌ها بسیار ضعیف عمل کرده و به این حوزه بی‌توجهی کرد اما دولت تدبیر و امید با برنامه‌ای جهشی هدف توسعه زیرساخت‌ها را در اولویت قرار داد و در حال حاضر پیشرفت بسیار خوبی در این زمینه داشته است.

ترافیک ۲۷۵ ترابایتی در روز
همچنین در این مدت مدیر عامل اپراتور دوم ارتباطی کشور در مراسم راه‌اندازی شبکه باند پهن در همدان اعلام کرد: تا پایان سال بیش از 500 شهر تحت پوشش 3G و 120 شهر تحت پوشش 4G ایرانسل قرار خواهند گرفت.

علیرضا قلمبر دزفولی همچنین با اشاره به اینکه ایرانسل 22 میلیون کاربر حرفه‌ای اینترنت دارد، عنوان کرد: 7.5 میلیون کاربر اینترنت ایرانسل از نسل 3 و 4 استفاده می‌کنند که ترافیک اینترنت ایرانسل در طول روز به 275 ترابایت می‌‎رسد.

همین حالا هم شبکه ملی اطلاعات داریم

نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و ر ئیس سازمان فناوری اطلاعات نیز در این هفته در قالب مراسمی به امضای تفاهم‌نامه‌ای با مرکز توسعه آموزش فاوای آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد (UN- APCICT) پرداخت تا از این طریق توجه بیشتری به بحث آموزش‌های فاوا صورت گیرد.

وی در حاشیه این مراسم نیز در پاسخ به سؤالی در ارتباط با وضعیت شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد: ما همین حالا هم شبکه ملی اطلاعات را در کشور داریم، چراکه در هر نقطه از کشور این امکان وجود دارد که شما به عنوان مثال یک بلیت را از طریق کارت بانکی خود خریداری کنید در واقع با این شیوه دو سازمان بزرگ کشور (بانک و راه‌آهن) به شما خدمات ارائه می‌کنند.

اما اینکه ظرفیت این خدمات به حد نیاز برسد هنوز رخ نداده و باید در این زمینه ظرفیت‌ها ارتقاء پیدا کند.

افزایش حجم اینترنت اپراتور سوم
در این هفته قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از شرکت 300 هزار نفر در دوره‌های آموزشی رای‌آموز رایتل و صدور گواهینامه تحصیلی برای 65 هزار نفر خبر داد.

ابوالحسن فیروزآبادی همچنین در مراسم امضاء تفاهم‌نامه مشترک با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و شرکت خدمات ارتباطی رایتل عنوان کرد: امسال بیش از 78 میلیون پیامک آموزشی از طریق سازمان فنی و حرفه‌ای به کسانی که با سازمان در ارتباط‌اند ارسال شده است و این امر نشان از فراهم بودن ظرفیت سازمان برای در اختیار گرفتن فضای آموزش فضای مجازی است.

مدیرعامل اپراتور سوم نیز در حاشیه این مراسم در قالب گفت‌وگویی  اظهار کرد: مصرف اینترنت رایتل از پنج مگ به بالای 10 گیگ رسیده است.

همچنین طی این مدت با برگزاری نشستی اینگونه اعلام شد که همایشی با عنوان شهر هوشمند، زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهریور ماه امسال در برج میلاد برگزار خواهد شد.
کد مطلب: 37363
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای