۳
۰
plusresetminus
سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۸
معاون وزیر ارتباطات:

شبکه ملی اطلاعات آماده شد

پاسخ تدریجی به همه نیازهای اینترنتی
ایتنا- جهانگرد: شبکه ملی آماده شده و گزارش پیشرفت این پروژه را برای ارائه به شورای عالی فضای مجازی آماده کرده‌ایم.
شبکه ملی اطلاعات آماده شد


معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه شبکه ملی ارتباطات آماده شده است، گفت: به تدریج به همه نیازهای مردم در زمینه خدمات اینترنت پاسخ خواهیم داد.


به گزارش ایتنا از مهر، نصرالله جهانگرد امروز در پاسخ به سؤال در مورد آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات و زمان ارائه گزارش این طرح به شورای عالی فضای مجازی، گفت: شبکه ملی آماده شده و گزارش پیشرفت این پروژه را برای ارائه به شورای عالی فضای مجازی آماده کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه شبکه ملی بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه باید ارتباطات پرظرفیت دسترسی به دیتا را برای کاربران ایرانی فراهم کند، گفت: قرار است مسیردهی این شبکه به گونه‌ای باشد که اطلاعات فضای مجازی به بیرون از ایران نرود. بر این اساس طراحی و سوئیچینگ این شبکه آماده شده است.

جهانگرد افزود: هم اکنون کل مدیریت مسیریابی برای ترافیک داخلی در کشور انجام می‌شود و باید ارتباط ۶۰ درصد خانوار و صددرصد دستگاه‌ها از طریق شبکه پرظرفیت ایجاد شود.

در این راستا مسئولیت وزارت ارتباطات، پیاده‌سازی زیرساخت‌های این شبکه با همکاری شرکت زیرساخت، مخابرات و شرکت‌های اینترنتی صورت می‌گیرد.

معاون وزیر ارتباطات افزود: تاکنون این امکان در برخی شهرها پیاده‌سازی شده و ارتباط با پهنای باند بالا فراهم شده است تا نیاز کاربران در داخل کشور تامین شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به راه‌اندازی نسل سوم و چهارم تلفن همراه در کشور، گفت: این پروژه بخشی از نیاز ترافیک ارتباطی را از طریق موبایل فراهم می‌کند و انتظار می‌رود در سال جاری کل کشور را پوشش دهد تا ترافیک دسترسی ارتباطات با سرعت بیشتری در داخل کشور انجام شود.

خدمات را روی شبکه ملی گسترش می‌دهیم

جهانگرد با اشاره به افزایش ظرفیت شبکه ارتباطی، اطلاعات و محتوا با بهره‌مندی از شبکه ملی اطلاعات به عنوان هدف پیش روی وزارت ارتباطات، گفت: هم‌اکنون شبکه ملی را در کشور داریم، چراکه از هر نقطه ایران می‌توانیم به صورت اینترنتی خدمات بگیریم و پرداخت بانکی انجام دهیم.

وی افزود: این شبکه در سطح ملی ایجاد شده است و به تدریج به تمامی نیازهای کاربران پاسخ خواهد داد؛ البته قبول داریم که تمامی خدمات بر روی این شبکه کامل نشده، اما به تدریج شبکه تکمیل خواهد شد.

غنی‌تر شدن موتورهای جستجوی بومی

معاون وزیر ارتباطات در مورد آخرین وضعیت موتورهای جستجوی بومی در کشور نیز، گفت: بالغ بر ۷ تا ۸ موتورجستجوی بومی به صورت تخصصی در کشور فعالیت می‌کنند، اما آنچه که مدنظر سازمان فناوری اطلاعات برای ارائه خدمات عمومی به کاربران است، هنوز به صورت کامل به اجرا درنیامده است.

وی با بیان اینکه حمایت از موتورهای جستجوی بومی باید به گونه‌ای باشد که تمامی صفحات فارسی فضای وب را پاسخگو باشد، بر این اساس موضوع حمایت از موتورهای جستجوی بومی مدنظر قرار گرفته است.

جهانگرد با بیان اینکه نباید انتظار داشت در مرحله اول این موتورهای جستجو قابلیت رقابت با موتورهای جستجوی بین المللی را داشته باشند، گفت: غنی‌تر شدن دو موتور جستجوی بومی «یوز و پارسی جو» را در دستور کار داریم و پیش‌بینی می‌کنیم با اصلاح برخی محدودیت‌ها در بخش فنی، این موتورهای جستجو بتوانند پاسخگوی نیاز کاربران باشند.

معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: نمره موتورهای جستجوی بومی را در رقابت با گوگل و یاهو تعیین نمی‌کنیم.

صیانت از حقوق شهروندان در فضای مجازی

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در مورد حمایت از شبکه‌های اجتماعی داخلی نیز گفت: شبکه‌های اجتماعی داخلی از نظر فنی و کاربردی مورد حمایت قرار می‌گیرند و امیدواریم بتوانند کیفیت بهتری نسبت به خدمات فعلی ارائه دهند.

وی افزود: با وجود اینکه ۲۰ شبکه بین المللی اجتماعی پرکاربرد در ایران فعال هستند، باید وضعیت رقابتی برای شبکه‌های اجتماعی داخلی فراهم شود.

جهانگرد در مورد صیانت از کاربران در این فضا خاطرنشان کرد: دولت در کلان نسبت به صیانت از حقوق شهروندان در فضای مجازی تلاش می‌کند و برای آن برنامه‌هایی دارد، اما در مجموع کاربران نیز باید در مورد میزان اطلاعاتی که در این شبکه‌ها مبادله می‌کنند، دقت بیشتری داشته باشند.
کد مطلب: 37325
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
United States
نمی دونم فقط من الان به اینترنت فیبرنوری با سرعت حداقل 100 مگابیت بر ثانیه (12.5 مگابایت بر ثانیه) با قیمت جهانی وصل نیستم یا دوستان دیگه هم مثل من هستند آخه گویا شبکه میلی اطلاعات با هدف جاسوسی از داده های کاربران داره فعال میشه و پیش به سوی کره شمالی
feedback
United States
هم‌اکنون شبکه ملی را در کشور داریم، چراکه از هر نقطه ایران می‌توانیم به صورت اینترنتی خدمات بگیریم و ""پرداخت بانکی""!!!!!!! انجام دهیم.
وقتی تعریف من کاربر از اینترنت با آقایون ,,,, فرق میکنه
feedback
United States
استعفا بدید !
هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای