۱
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۵

هک کردن خودروی در حال حرکت خودروسازان را شوکه کرد

ایتنا- طبق بررسی‌های به عمل آمده آسیب‌پذیری سیستم بی‌سیم Uconnect عامل اصلی هک شدن خودروهای آمریکایی است.
هک کردن خودروی در حال حرکت خودروسازان را شوکه کرد


هکرها می‌توانند از طریق اینترنت ترمز خودروها را از کار بیندازند، موتور آن را خاموش کنند، خودرو را به سمت خارج جاده هدایت کنند و حتی عملکرد تجهیزات برقی اتومبیل‌ها را مختل کنند.


به گزارش ایتنا از فارس، از جمله خودروهایی که توسط هکرها قابل دستکاری هستند می‌توان به Jeep Cherokees، Chrysler 200s، Dodge Ramsو چند مدل خودروی دیگر اشاره کرد که همگی در برابر تهاجم هکرهای اینترنتی آسیب‌پذیر هستند.

اخیرا دو محقق امنیتی به نام‌های چارلی میلر و کریس والاسک توانستند کنترل یک خودروی در حال حرکت Jeep Cherokee را از راه دور در دست گرفته و ثابت کنند که این روزها سرنشینان خودروهای پیشرفته هم از شر مزاحمت‌های هکرها در امان نیستند و این امر می‌تواند به قیمت جان مردم تمام شود.

چارلی میلر در این مورد به خبرنگاران گفته که وی قادر است تمامی خودروهای کرایسلر را در داخل آمریکا هک کند، البته به شرطی که آنها به شبکه اپراتوری اسپرینت متصل باشند.

به گفته وی خودروهای کرایسلر ساخت اواخر سال ۲۰۱۳، تمامی مدل‌های سال ۲۰۱۴ و مدل‌های ساخت ابتدای سال ۲۰۱۵ که از امکانات ناوبری Uconnect بهره می‌گیرند دچار این مشکل هستند.

محققان می‌گویند ممکن است خودروهای دیگری نیز دچار این مشکل باشند و آنان هنوز به این مساله پی نبرده باشند.

آنان هنوزتولیدات شرکت‌های فورد، جنرال موتورز و ... را کنترل نکرده‌اند و هشدار می‌دهند که باید بودجه لازم برای این کار تامین شود.

صاحب نظران امنیتی می‌گویند رایانه‌هایی که در داخل خودروها برای مسیریابی، مدیریت سیستم‌های ناوبری، تفریحی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند هنوز بسیار ابتدایی و عقب مانده هستند و لذا مختل کردن آنها برای هکرها دشوار نیست.

آنها با نفوذ به خدمات بی‌سیم ناایمن Uconnect تهویه مطبوع خودروها را خاموش کرده، صدای ضبط را بالا و پایین کردند و نمایشگر سیستم ناوبری و هدایت خودروها را از کار انداختند.

این افراد هشدار می‌دهند که نفوذ به سیستم رایانه‌ای اصلی خودروها دستکاری ترمز، فرمان و شتاب‌سنج اتومبیل را هم ممکن می‌کند و لذا خودروسازها باید این مشکلات را برطرف کنند.
کد مطلب: 37223
نام شما
آدرس ايميل شما


آرش
feedback
Iran, Islamic Republic of
آفرین نمردیم و یک بارهم هک مثبت دیدیم .
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام