۰
plusresetminus
سه شنبه ۹ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۳
معاون وزیر ارتباطات خبر داد:

فعالیت بیش از هفت موتور جست‌وجوی ایرانی

دو میلیارد صفحه فارسی‌زبان در وب
ایتنا- جهانگرد: باید جویشگرهای بومی نسبت به نمونه‌های خارجی مزیت‌هایی داشته باشند تا کاربران را ترغیب به استفاده کنند.
فعالیت بیش از هفت موتور جست‌وجوی ایرانی


رئیس سازمان فناوری اطلاعات از فعالیت هفت تا هشت موتور جست‌وجوی ایرانی خبر داد و گفت: لازم است این جویشگرها نسبت به نمونه‌های خارجی مزیت‌هایی داشته باشند تا کاربران به استفاده از آنها ترغیب شوند.


به گزارش ایتنا از ایسنا، نصرالله جهانگرد درباره وضعیت موتورهای جستوی بومی، اظهار کرد: علاوه بر بحث شبکه دسترسی خوب ملی برای تمام کاربران، لازم است در ارتباط با نرم‌افزارها و مباحث فنی نیز حمایت‌هایی شکل گیرد.

در این میان طبیعتا دولت نمی‌تواند سرویس دهنده باشد و تنها نقش مشوق و حمایت‌کننده دارد.

وی ادامه داد: کارآمدی این ابزارها نیز عاملی است که در نهایت موجب بقای آنها خواهد شد.

معاون وزیر ارتباطات در عین حال متذکر شد: برای ترغیب کاربران و شهروندان به استفاده از این موتور جست‌وجوها لازم است در آنها مزایایی نسبت به نمونه‌های خارجی وجود داشته باشد که این امر به مرور محقق خواهد شد.

وی همچنین اظهار کرد: از سوی دیگر لازم است طراحی‌کنندگان این جویشگرها بتوانند تعداد صفحاتی که آدرس می‌دهند را افزایش داده و تعداد این صفحات را به بالای چند میلیارد برسانند.

ما اکنون در فضای وب بیش از دو میلیارد صفحه فارسی زبان داریم و در میان جویشگرهای ارائه شده تعداد آنهایی که به ارائه این صفحات نزدیک شده‌اند زیاد نیست.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: در این میان از نظر ذخایر داده‌ای ابزارهای دیگری نیز وجود دارد که بهره‌گیری از آنها کمک می‌کند اطلاعات به شیوه ساده‌تری در دسترس کاربر قرار گیرد و بدین ترتیب کار با یک جست‌وجوگر بومی از موتورهای جست‌وجوی خارجی آسان‌تر باشد.

جهانگرد در پایان گفت: به هر صورت حمایت از تمام این موارد در برنامه کاری ما قرار دارد.

در ماه گذشته نیز وزارت ارتباطات تصمیم خوبی گرفته و این موضوع ابلاغ نیز شده است.

بر این اساس اینترنت مراکز داده رایگان خواهد بود که فکر می‌کنم این تصمیم در حوزه تولید محتوای بومی و نگهداری آن در داخل کشور تاثیرات مثبتی بر جای خواهد گذاشت.
کد مطلب: 36885
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام