۰
plusresetminus
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۰

احضاریه به مجرمان سایبری، کتبی است

فتا در شبکه‌های اجتماعی موبایلی صفحه ندارد
ایتنا- پلیس فتا ناجا در هیچ یک از شبکه‌های اجتماعی موبایلی صفحه رسمی نداشته و بنابراین برای کاربران پیام یا هشدار خصوصی ارسال نمی‌کند.
احضاریه به مجرمان سایبری، کتبی است


سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا اعلام کرد: پلیس فتا هیچ گونه احضاریه یا اخطاری از طریق ایمیل، پیامک، یا پیام‌های خصوصی در شبکه اجتماعی به کاربران ارسال نمی‌کند.


به گزارش ایتنا از ایسنا، سرهنگ علیرضا آذر درخش با بیان اینکه تعدادی از کاربران تلاش دارند تا با جعل نام پلیس فتا با دیگر کاربران شوخی و برای آنها ایجاد هراس کنند، گفت: متاسفانه شاهد انتشار پیام‌هایی در بخش گفتگوهای خصوصی برخی از شبکه‌های اجتماعی یا ایمیلی هستیم که به کاربران اعلام نموده "فعالیت شما در شبکه‌های اجتماعی مجرمانه است و شما تحت نظارت پلیس فتا هستید، برای پاره‌ای از توضیحات به پلیس فتا و یا دادسرای ناحیه ۳۱ ( جرائم رایانه‌ای ) به آدرس تهران – خیابان شریعتی - بالاتر از چهارراه طالقانی - نرسیده به بهار شیراز - نبش کوچه فرهاد ۲ مراجعه کنید."

وی تاکید کرد: پلیس فتا ناجا در هیچ یک از شبکه‌های اجتماعی موبایلی صفحه رسمی نداشته و بنابراین برای کاربران پیام یا هشدار خصوصی ارسال نمی‌کند، در صورتی که از کاربری شکایت شده باشد با هماهنگی مراجع قضایی برای آن کاربر احضاریه کتبی از طریق پلیس فتا ارسال می‌گردد.

این مقام انتظامی یادآور شد: کاربران به هیچ عنوان به این دست پیام‌ها که از طریق ایمیل یا پیام‌های بخش گفتگوهای شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌شود توجه نکرده و به پلیس فتا یا دادسرای جرائم رایانه‌ای مراجعه نکنند.

سرهنگ آذردرخش تصریح کرد : کاربرانی که برای آنها از این دست پیام‌های جعلی با عنوان پلیس فتا آمده، می‌توانند شماره تلفن و مشخصات نشر دهندگان مطالب فوق در فضای مجازی را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا گزارش دهند.

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در توصیه به کاربرانی که از نام پلیس فتا سوءاستفاده می‌کنند، گفت: برابر ماده ۵۵۵ مجازات اسلامی بخش تعزیرات، هر کس بدون سمت رسمی یا اذن از طرف دولت خود را در مشاغل دولتی اعم از کشور یا لشگری و انتظامی که از نظر قانون مربوط به او نبوده است دخالت دهد یا معرفی نماید به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد و چنانچه برای دخالت یا معرفی خود در مشاغل مزبور، سندی جعل کرده باشد، مجازات جعل را نیز خواهد داشت.

وی به کاربرانی که از نام و عنوان پلیس فتا سوء استفاده می‌کند، هشدار داد: از انتشار شایعات در فضای سایبر خودداری کنند چرا‌که در صورت تکرار و گزارش هموطنان، پلیس فتا پس از شناسایی این کاربران، آنها را به اتهام سوء استفاده کنندگان از نام و عنوان این پلیس و تشویش اذهان عمومی به محاکم قضایی معرفی می‌کند.

سرهنگ آذردرخش، مهمترین رویکرد پلیس فتا ناجا را پیشگیری از وقوع جرم در فضای مجازی عنوان کرد و گفت: پلیس فتا از زمان تاسیس تاکنون سعی کرده موضوع پیشگیری را همیشه در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

براساس گزارش سایت پلیس، سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا، اساس پیشگیری اجتماعی را اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی برای عموم جامعه دانست و افزود: از این رو تمامی هشدارها، مطالب آموزشی از قبیل مقاله، کلیپ‌های آموزشی، کروماکی و... تولید شده توسط پلیس فتا در سایت پلیس فتا به آدرس http://www.cyberpolice.ir برای بازدید کاربران بارگذاری شده است.
کد مطلب: 36697
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام