۲
۰
plusresetminus
دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۰

عملیات اجرایی شبکه فیبرنوری باند پهن تهران آغاز شد

ایتنا- به دلیل وجود کسب و کارهای متعدد الویت اجرایی عملیات باند پهن تهران از نمایشگاه بین‌المللی آغاز می‌گردد.
عملیات اجرایی شبکه فیبرنوری باند پهن تهران آغاز شد


عملیات اجرایی شبکه دسترسی فیبرنوری با هدف دسترسی شهروندان تهرانی به ارتباطات باند پهن از طریق فناوری فیبر نوری آغاز شد.


به گزارش ایتنا از مهر، عملیات اجرایی شبکه دسترسی فیبرنوری صبح امروز دوشنبه در نمایشگاه بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد.

محسن باقری چناری مدیرعامل اپراتور چهارم ارتباطات کشور در مراسم آغاز به کار عملیات اجرایی شبکه FTTX پروژه اتصال فیبرنوری به منازل را یکی از ماموریت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی کرد و گفت: این پروژه در فاصله کمتر از یک ماه پس از کرج در شهر تهران آغاز شده و دسترسی فیبرنوری را برای شهروندان تهرانی فراهم می‌کند.

وی افزود: از آنجایی که نمایشگاه بین‌المللی تهران نقطه استراتژیک در استفاده گسترده از باند پهن به دلیل حضور کسب و کارهای متعدد است اولویت اجرایی این شبکه از نمایشگاه بین المللی تهران بوده است.

باقری چناری با بیان اینکه این پروژه در پنج شهر بزرگ در سال جاری آغاز به کار می‌کند گفت: پس از کرج و تهران سه شهر بزرگ دیگر از جمله اصفهان، شیراز و تبریز در برنامه آغاز عملیات اجرایی قرار دارد.

وی در مورد فاز بهره‌برداری این پروژه نیز گفت: پیش‌بینی می‌شود تا هفت ماه آینده نمایشگاه بین المللی تهران تحت پوشش شبکه دسترسی فیبر‌نوری قرار گیرد.

مدیر‌عامل اپراتور ایرانیان نت با بیان اینکه FTTX واژه ای است که برای انتقال پرسرعت اطلاعات به منازل در دنیا معرفی شده است خاطرنشان کرد: این پروژه معرف شبکه‌ای است که قابلیت انتقال اطلاعات دیجیتال با سرعتی در مقیاس مگابیت بر ثانیه و بالاتر از آن را از طریق فیبرنوری برای کاربران فراهم می‌کند.

بر این اساس اتصال به این شبکه قابلیت دسترسی کاربران به سرویس‌های اطلاعاتی با سرعت‌های بالا، سرویس‌های ویدئویی و سرویس‌های تعاملی در منزل را ممکن می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه شبکه دسترسی فیبرنوری قسمتی از شبکه ارتباطات است که مشترکان را به ارائه کنندگان سرویس‌ها متصل می‌کند یادآور شد: این به معنی آن است که قسمتی که شامل کابل‌ها و تجهیزات انتقال بوده بستر لازم برای انتقال اطلاعات از ارائه سرویس تا استفاده کننده را فراهم می‌آورد.

باقری چناری تاکید کرد: با انجام عملیات اجرایی پروژه دسترسی فیبرنوری در شهرهای بزرگ کشور پیش بینی می‌شود حدود ۵۰۰ هزار پورت دسترسی فیبرنوری با اولویت کاربران سازمانی به بهره‌برداری برسد و پس از آن سایر شهرهای کشور در اولویت‌های بعدی برای عملیات اجرایی این شبکه باند پهن قرار خواهند گرفت.

وی سرعت دسترسی در شبکه باند پهن فیبرنوری را ۲۰ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه عنوان کرد که با توجه به سطح نیاز کاربران از سوی این اپراتور ارائه خواهد شد.

مدیرعامل اپراتور چهارم ارتباطی کشور پیش‌بینی کرد که سال ۹۵ سال آغاز ارائه این خدمات در کشور باشد و افزود: پس از نمایشگاه تهران ۲۲ منطقه شهری در تهران تحت پوشش این پروژه قرار می‌گیرد.

میزان سرمایه‌گذاری این پروژه در تهران حدود یک میلیارد دلار برآورد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اجرای این پروژه در کل کشور حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد و با اتمام عملیات اجرایی و ایجاد شبکه دسترسی اینترنت از طریق فیبر‌نوری بسیاری از سرویس‌ها از جمله اینترنت پرسرعت، شبکه‌های ویدئویی، سرویس‌های کابلی، آموزش مجازی، دولت الکترونیک و سایر خدمات نیازمند به باند پهن معنی و مفهوم واقعی پیدا می‌کند.

تاکنون ارتباطات اینترنت کشور از طریق دسترسی شبکه کابل مسی و نیز شبکه‌های رادیویی بود که با اجرای پروژه FTTX دسترسی کاربران به اینترنت از طریق کابل نوری و با سرعت بالاتر فراهم می‌شود.

شبکه دسترسی فیبرنوری بستر ارتباطات اینترنت کشور را از طریق کابل نوری انتقال می‌دهد و بر این اساس پروژه ایرانیان نت از سه سال پیش در کشور کلید خورد.
کد مطلب: 36371
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
United States
نمایشگاه تهران ۷ ماه طول میکشه ! اون وقت تهران لابد ۷۰ سال طول میکشه
feedback
United Kingdom
اگر دولت هر چه سریعتر فرصتی برای ایجاد رقیب برای این اپراتور عملاً غیر خصوصی ایجاد نکند به زودی با وضعیتی مشابه مخابرات در مورد اپراتور فیبر نوری هم مواجه خواهیم شد
تلفن همراه شما چه برندی است؟
آيفون
سامسونگ
هوآوی
شيائومی
نوکيا
موتورولا
ايسوس
ساير