۰
plusresetminus
شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۰

افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا و متحدانش از مرورگرها و فروشگاه‌های تلفن همراه

ایتنا- به گفته اسنودن آژانس امنیت ملی آمریکا به دنبال یافتن راه‌هایی برای هک کردن گوگل‌پلی و فروشگاه‌های مشابه آن بوده است.
افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا و متحدانش از مرورگرها و فروشگاه‌های تلفن همراه


آژانس امنیت ملی آمریکا و نهادهای همکارش در بریتانیا، نیوزیلند، استرالیا و کانادا با جاسوسی از فروشگاه‌های سامسونگ و گوگل برای عرضه برنامه‌های موبایل به دنبال سرقت اطلاعات کاربران هستند.


به گزارش ایتنا از فارس، بر اساس اسنادی که به تازگی توسط ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا افشا شده، این نهاد جاسوسی از نوامبر سال ۲۰۱۱ تا فوریه سال ۲۰۱۲ به دنبال یافتن راه‌هایی برای هک کردن گوگل پلی و فروشگاه‌های مشابه عرضه برنامه‌های تلفن همراه بوده است.

برای این کار از برنامه‌ای موسوم به Xkeyscore استفاده شده که وظیفه اصلی آن نظارت و کنترل اینترنت بوده است.

از جمله دیگر کارکردهای این برنامه بررسی ترافیک داده هر گوشی همراه و ردگیری جریان ترافیک میان گوشی و برنامه‌های مختلف عرضه شده در این فروشگاه‌ها بوده است.

در نهایت به منظور جاسوسی از فروشگاه‌های برنامه‌های تلفن همراه طرحی موسوم به Irritant Horn یا شیپور محرک به اجرا درآمده است.

در قالب این طرح بدافزارهایی در فروشگاه‌های مذکور نصب می‌شد تا در زمان اتصال گوشی‌های هوشمند هدف به آنها امکان جاسوسی از داده‌های رد و بدل شده فراهم گردد و به عنوان مثال مشخص شود چه برنامه‌هایی انتخاب و نصب شده‌اند.

بخش قابل توجهی از این جاسوسی‌ها در زمان وقوع انقلاب‌های عربی در کشورهای مصر، تونس و ... صورت گرفته و نهادهای اطلاعاتی غربی با ردگیری میلیون‌ها گوشی تلفن همراه تلاش کرده‌اند زودتر از سایرین از وقایع آتی در این کشورها مطلع شوند.

همین مساله نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی آمریکا بر خلاف ادعاهای خود از این ابزار جاسوسی هم برای حفاظت از ایالات متحده و مقابله با تروریسم استفاده نکرده است.

بخش دیگری از اسناد افشا شده توسط اسنودن نشان می‌دهد که آژانس امنیت ملی آمریکا و نهادهای اطلاعاتی همکار آن در کانادا، استرالیا، نیوزلند و بریتانیا پس از یافتن چند حفره امنیتی در مرورگر اینترنتی موبایلی UC Browser که توسط نیم میلیارد نفر در شرق آسیا مورد استفاده بوده، تصمیم گرفته‌اند این آسیب‌پذیری‌ها را افشا نکنند و از آنها برای سرقت اطلاعات سواستفاده کنند.

این امر به قیمت سواستفاده هکرها و جانیان آنلاین از حفره موجود تمام شده و برخی اطلاعات حساس گوشی‌ها از جمله شماره‌هایIMSI و IMEI آنها به همین شکل سرقت شده است.
کد مطلب: 36185
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام