۲
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۳

وب سایت غول‌های فناوری ۲۰ سال پیش چه شکلی بودند

ایتنا- با اینکه طراحی لوگوی 20 سال پیش وب‌سایت‌های بزرگ در زمان حال قدیمی و از رده خارج است اما در زمان خود طرح‌هایی خلاقانه و جذاب بوده است.
وب سایت غول‌های فناوری ۲۰ سال پیش چه شکلی بودند


با گذشته حدود بیست سال از شکل‌گیری اینترنت تماشای ظاهر اولیه وب‌سایت‌های شرکت‌های مشهور فناوری در آن زمان شاید خالی از لطف نباشد.


به گزارش ایتنا از فارس، اگر چه اکثر این طراحی‌ها و حتی تقسیم‌بندی‌های به کار گرفته شده در سایت‌های مذکور این روزها بسیار کهنه و از رده خارج به نظر می‌رسند، اما اکثر آنها در زمان خود بسیار نوآورانه و جذاب بودند.

در ادامه نگاهی داریم به ظاهر اولیه وب‌سایت‌های شرکت‌های مشهور آی‌تی .

اپل
این ظاهر اولیه وب سایت اپل در بیست سال قبل یعنی سال ۱۹۹۵ است. این طراحی که در زمان خود بسیار جالب توجه بود، امروزه دیگر چنگی به دل نمی زند.


گوگل
سایت گوگل که در چهار سپتامبر سال ۱۹۹۸ راه‌اندازی شد، ابتدا چنین ظاهر زشت و نچسبی داشت. البته نکته قابل توجه این است که گوگل از همان آغاز تلاش داشته صفحه اول خود را به طور ساده و با گرافیکی نه چندان پیچیده طراحی نماید.

دلبستگی مؤسسان گوگل به دانشگاه محل تحصیلشان یعنی استنفورد هم از لینکی که آن در گوشه سمت چپ صفحه داده‌اند مشخص است.

فیس‌بوک
فیس‌بوک در زمان راه‌اندازی در ۴ فوریه سال ۲۰۰۴ چنین شکلی داشته و البته Thefacebook نامیده می‌شد و کار آن چنانچه از توضیحاتش برمی‌آید ایجاد شبکه‌ای اجتماعی متشکل از دانشجویان دانشگاه هاروارد بود که مارک زاکربرگ مؤسس فیس‌بوک در آن تحصیل می‌کرد.

البته این روزها دیگر فیس‌بوک تنها منحصر به دانشجویان این دانشگاه نیست و میلیاردها کاربر دارد.

بد نیست بدانید که چهره گرافیکی سمت راست بنر فیس‌بوک الهام گرفته از تصویر جوانی آل پاچینو بازیگر مشهور فیلم‌های هالیوودی است.


مای‌اسپیس
مای‌اسپیس که این روزها به حاشیه رانده شده در زمان راه‌اندازی در سال ۲۰۰۳ چنین ظاهری داشت.

این شبکه اجتماعی تنها یکی دو سال توانست در برابر شبکه‌های اجتماعی رقیب عرض اندام کند.


آمازون
صفحه اولیه سایت آمازون همیشه شلوغ بوده حتی در دهه ۹۰ نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

طراحی این صفحه حتی با معیارهای زیبایی شناختی آن زمان هم فاجعه بار است.یوتیوب
سایت به اشتراک‌گذاری ویدئوی یوتیوب که در فوریه سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی شد و به سرعت محبوب شد نیز چنین ظاهری داشته و حتی امکاناتی برای دوستیابی هم در آن موجود بوده است.
یاهو
یاهو که در ماه مارس ۱۹۹۵ یعنی بیست سال قبل راه‌اندازی شد، بیشتر شبیه یک دفترچه تلفن آنلاین بود که مقوله‌های مختلف را مانند یک فهرست راهنما طبقه بندی کرده بود.

البته این سایت به تدریج تغییر کرد و بیشتر به یک موتور جستجو شبیه شد.


توئیتر
می‌توانید باور کنید سایت توئیتر در ابتدای راه‌اندازی در سال ۲۰۰۶ چنین ظاهر مضحکی داشته است؟ البته کارکرد این سایت طی سال‌های اخیر تغییر چندانی نداشته است.


ای‌او‌ال
و این هم صفحه اول سایت AOL در اواسط دهه ۹۰ که درآن زمان در زمینه ارائه خدمات دسترسی به اینترنت از طریق تلفن یا همان dialup بسیار شهرت داشت و البته این روزها به حاشیه رانده شده است.


کد مطلب: 35799
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Iran, Islamic Republic of
خودمانیم ها چقدر زشت بودند
ایمان
feedback
Iran, Islamic Republic of
یاد گذشته خودم می افتم تو 10 سال پیش وطراحی وب، اون موقع چه عالمی داشت، خیلی از برنامه نویسان بزرگی که تو ایران الان هستند، اون زمان تو انجمن های ایرانی اولیه دائم کل کل میکردیم.
هر کسی بعد چند مدت یک سمتی رفت.
شما در صورت فیلتر شدن تلگرام چه می‌کنید؟
با فیلترشکن همچنان از تلگرام استفاده می‌کنم
از یک پیام‌رسان خارجی دیگر استفاده می‌کنم
از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده می‌کنم