۰
plusresetminus
سه شنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۶

۱۰ سالگی یوتیوب در سایه رقابت جدی با فیس‌بوک

ایتنا- یوتیوب محبوب، حالا پس از 10 سال، یک رقیب جدی به نام فیس‌بوک دارد.
۱۰ سالگی یوتیوب در سایه رقابت جدی با فیس‌بوک


یوتیوب در حالی ۱۰ ساله شد که فیس‌بوک با سرعت در حال جا افتادن به عنوان یک پلت‌فرم تماشای ویدیو است. کاربران فیس‌بوک در روز ۴ میلیارد ویدیو در این شبکه اجتماعی می‌بینند.

وب‌سایت یوتیوب روز پنج‌شنبه (۲۳ آوریل/ ۳ اردیبهشت) ۱۰ ساله شد. ده سال پیش در همین روز اولین ویدیو با عنوان "من در باغ‌وحش" بر روی این وب‌سایت که در آن زمان هنوز متعلق به کمپانی گوگل نبود قرار گرفت. حال ۱۰ سال پس از آن تاریخ، فیس‌بوک در حال تبدیل شدن به رقیبی جدی یوتیوب شده است.

به گزارش رویترز٬فیس‌بوک روز چهارشنبه اعلام کرد که کاربران‌اش در روز چهار میلیارد ویدیو بر این شبکه اجتماعی نگاه می‌کنند.

این رقم در مقایسه با ماه ژانویه امسال (سه ماه پیش از این) رشد قابل توجهی داشته است. در ماه ژانویه، سه میلیارد ویدیو در روز تماشا می‌شده است و این آمار در ماه سپتامبر گذشته یک میلیارد ویدیو در روز بوده است.


این آمار کافی بود تا بازار بورس را برای فیس‌بوک تکان دهد. تقریبا تمامی تحلیل‌گران بازار تکنولوژی‌های نوین اعتقاد دارند که تبلیغات روی ویدیو می‌تواند بهترین محل رشد درآمد فیس‌بوک تلقی شود.

درباره یوتیوب پیش از این گفته شده بود که آن‌چه یوتیوب را برای صنعت تبلیغات در جهان وسوسه‌انگیز می‌کند، درآمدهای حاصل از آگهی‌ها در جهان آنلاین است.

تنها در کشوری مثل آلمان سرمایه‌گذاری در تبلیغات در حوزه‌ی تصاویر متحرک ویژه‌ی بخش آنلاین، بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ از ۱۷ میلیون یورو به ۱۹۵ میلیون یورو رسیده است.

آمار مربوط به ویدیو در فیس‌بوک در حالی منتشر می‌شود که کمپانی گوگل از ژانویه ۲۰۱۲ که اعلام کرد میزان مشاهده ویدیو در یوتیوب به چهار میلیارد در روز رسیده است٬ هنوز آمار جدیدی اعلام نکرده است.

با این‌همه بر اساس ارزیابی‌ها میزان تماشای ویدیو در یوتیوب تا پایان سال به ۹/ ۷ میلیارد خواهد رسید.

این آمار اگرچه تفاوت زیادی را نسبت به آمار تماشای ویدیو در فیس‌بوک نشان می‌دهد اما مربوط به ۱۰ سالگی یوتیوب است. فیس‌بوک در این زمینه هنوز بسیار جوان است و با این‌همه رشد نویدبخشی داشته است.

تحلیل‌گران نه تنها از پیشی‌گرفتن قریب‌الوقوع فیس‌بوک از یوتیوب سخن می‌گویند که یکی از عوامل دخیل در این امر را استفاده کاربران از گوشی‌های هوشمند می‌دانند.

بیش از ۷۵ درصد ویدیوها در فیس‌بوک از طریق گوشی‌های هوشمند تماشا شده است٬ و این رقم با افزایش استفاده افراد از گوشی‌های هوشمند احتمالأ بیشتر خواهد شد..

منبع: دویچه وله
کد مطلب: 35768
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام