۳
۰
plusresetminus
شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۸
سخنگوی مخابرات خبر داد

بدهی 900 میلیاردی مردم به مخابرات

ایتنا- زارعیان: درآمدهای مخابرات نسبت به سال‌های گذشته تغییری نکرده اما هزینه‌ها 10 برابر شده است.
بدهی 900 میلیاردی مردم به مخابرات


سخنگوی شرکت مخابرات ایران با تاکید بر ثبات تعرفه‌های تلفن ثابت طی سالهای گذشته و مشکلاتی که این موضوع ایجاد کرده از بدهی ۹۰۰ میلیاردی مشترکان به مخابرات خبر داد.


به گزارش ایتنا از ایسنا،  داود زارعیان در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی سال مالی مخابرات اظهار کرد: با توجه به عدم افزایش تعرفه‌های تلفن ثابت طی ۱۱ سال گذشته، در عین حال بالا‌ رفتن هزینه‌های جاری شرکت مخابرات مانند آب، برق، گاز، افزایش دستمزد پرسنل و هزینه‌های نگهداری شبکه نوعی کاهش درآمد برای این شرکت ایجاد شده که همین موضوع مشکلات عدیده‌ای به دنبال داشته و شاید به همین دلیل است که در ایران اپراتور تلفن ثابت دیگری به غیر از مخابرات برای فعالیت جدی در این بخش ورود نکرده است.

وی همچنین عنوان کرد: در شرایطی که درآمد‌های مخابراتی نسبت به سال‌های قبل از آن تغییری نکرده هزینه‌ها طی سال‌های گذشته حداقل ۱۰ برابر شده و درنهایت شرایط برای شرکت مخابرات به گونه‌ای پیش می‌رود که می‌توان گفت در بخش تلفن ثابت با شرایط سختی مواجهیم چرا که از یکسو نیاز به توسعه وجود دارد و از سوی دیگر در این حوزه نیاز به تعدیل تعرفه‌ها به‌طور مشهود حس می‌شود.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات در عین حال متذکر شد: البته علاوه بر درآمدهایی که از مکالمات تلفن ثابت حاصل می‌شود امکان دیگری نیز وجود دارد و اپراتورهای تلفن ثابت می‌توانند درآمدی هم از حوزه واگذاری اینترنت پرسرعت خانگی یا همان ADSL داشته باشند که این بخش از درآمد می‌تواند بخشی از هزینه‌های اپراتور را جبران کند، البته این بخش هم سود چندان سرشاری ندارد.

واگذاری ۷۰۰ هزار خط تلفن ثابت در سالی که گذشت
زارعیان در ادامه در پاسخ به این سوال که با این وجود در تمام دنیا درآمد تلفن ثابت رو به کاهش است، اظهار کرد: درآمد تلفن ثابت در دنیا کاهش پیدا نکرده بلکه توسعه این بخش متوقف شده است. اگر بررسی کوتاهی برروی وضعیت تلفن ثابت در دنیا داشته باشیم به این نتیجه می‌رسیم که در سال ۲۰۰۷ تعداد تلفن‌های ثابت دنیا حدود یک میلیارد و ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار خط بوده است که اکنون هم با وجود گذشت سال‌های متمادی تعداد تلفن‌های ثابت در دنیا در همین حد باقی‌مانده است.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر طی این سال‌ها توسعه تلفن ثابت متوقف شده اما درآمد آن کم نشده و درآمدزایی متوسط هر خط تلفن ثابت در دنیا چند برابر ایران است به گونه‌ای که در برخی کشور‌های اروپایی حتی می‌توان گفت تعرفه‌های تلفن ثابت ۱۰ برابر ایران است.

وی در پاسخ به این سئوال که با این وجود شرکت مخابرات به ارائه سرویسهای ارزش افزوده هم نپرداخته، توضیح داد: باید به این نکته هم توجه داشت که در حوزه سرویس‌های ارزش افزوده‌ای که ارائه می‌شوند در کل دنیا تقریبا وضعیت مشابهی حاکم است و این‌گونه نیست که در کشورهای دیگر سرویس‌های ارزش افزوده متعدد ارائه شود و ما از ارائه‌ی آنها جا مانده باشیم.

او در عین حال یادآور شد: بررسی‌ها نشان می‌دهد در توسعه یافته‌ترین شرکتهای دنیا کمتر از ۳۰ درصد درآمد از محل سرویس های ارزش افزوده حاصل می شود و به طور میانگین درآمد اپراتورها از این بخش حدود پنج درصد است.

سخنگوی مخابرات افزود: علاوه بر این برای ارائه سرویس‌های ارزش افزوده نیز لازم است شرکت‌های مختلفی وارد عمل شوند که اکنون این شرکت‌ها برای ارائه چنین خدماتی ورود پیدا نکرده‌اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در دنیا بحث توسعه تلفن ثابت تقریبا متوقف شده است اما با این وجود همچنان مباحث توسعه ای تکلیفی هم در دستور کار ما قرار دارد به گونه ای که تنها طی یکسال گذشته ۷۰۰ هزار خط تلفن ثابت در کشور واگذار شده است.

کاهش ۳۰ درصدی درآمدهای مخابرات در استانهای بزرگ
زارعیان در ادامه صحبتهای خود در پاسخ به سوالی درباره تغییر درآمدهای مخابرات پس از اجرای طرح هم‌کدسازی، متذکر شد: با اجرای طرح هم‌کدسازی تلفن ثابت درآمد مخابرات نه تنها افزایش نداشت بلکه در برخی استان‌ها حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد هم کاهش پیدا کرد. به عنوان مثال در استان‌های بزرگی مانند کرمان، سیستان و بلوچستان و فارس با توجه به یکسان شدن تعرفه تماس‌های درون استانی و اعمال تعرفه ۳۰ ریالی برای هر دقیقه مکالمه در این بخش، ما شاهد افت محسوس درآمدهای تلفن ثابت بودیم.

وی ادامه داد: ما خواهان افزایش تعرفه مانند سایر بخش‌ها نیستیم، چرا که بخش ارتباطات را بخشی زیربنایی می‌دانیم و بر این باور هستیم که در این حوزه نمی‌توان یکباره افزایش قابل توجه تعرفه‌ها را داشت، اما به هرحال نباید شرایط به گونه‌ای باشد که این بخش ضرر‌ده شود. اکنون هم این حوزه در حال ضرر دادن است و برهمین اساس طبق صحبتهای صورت گرفته قرار بر آن بود که گزارش‌های خود را در حوزه درآمد به اطلاع سازمان تنظیم مقررات ارتباطات برسانیم تا با نظر مثبت وزارت ارتباطات در این تعرفه‌ها نوعی بازنگری صورت بگیرد.

تعرفه ۱۰ تومانی درون استانی صحت دارد؟
زارعیان در پاسخ به این سوال که آیا تائید می کند مخابرات برای هر دقیقه مکالمه درون استانی رقمی معادل ۱۰ تومان پیشنهاد داده و خواهان تغییر جدی در هزینه‌های آبونمان است، تصریح کرد: این‌طور نیست اما بهتر است برای مشخص‌ شدن وضعیت تعرفه‌ها کمی صبر کرد تا کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نظرات خود در این حوزه را اعلام کند.

وی همچنین یادآور شد: همان‌طور که گفته شد ما خواهان جبران کاهش درآمد‌های خود هستیم و برای رسیدن به این هدف این نکته را هم مدنظر داریم که باید در تعرفه‌ها یک روال منطقی پیش گرفته شود.

تفاوت فاحشی میان اینترنت مخابرات و شرکت‌های PAP نیست
زارعیان در پاسخ به این سوال که یکی از راهکارهای مخابرات برای تامین درآمد بحث واگذاری اینترنت است اما طی سال‌های گذشته بنابر اظهارات برخی از مدیران مخابراتی میزان تخلیه خطوط ADSL در این شرکت به قدری بالا بوده که به طور میانگین حدود یک سوم افراد سرویس خود را پس داده‌اند، تاکید کرد: همچنان میزان واگذاری ADSL شرکت مخابرات بیش از تخلیه آن است و در مواردی هم که تخلیه صورت می‌گیرد، موضوع به کیفیت ربطی ندارد.

وی درباره این که با این وجود به نظر می‌رسد کیفیت خدمات شرکت‌های PAP به مراتب بهتر از اینترنت مخابرات است، اظهار کرد: این‌طور نیست و تفاوت جدی میان اینترنت مخابرات و شرکت‌های PAP وجود ندارد البته نوع سرویسی که کاربر دریافت می‌کند، هم در سرعت و کیفیت دریافتی اهمیت بسزایی دارد، با این وجود درنهایت آمارهای ما گویای آن است در سال‌های ۹۲ و ۹۳ میزان واگذاری ADSL مخابرات با کاهش تعداد خط‌های تخلیله شده از دو میلیون خط هم بیشتر بوده است و این موضوع گویای آن است که استقبال خوبی از این سرویس می‌شود.

زارعیان همچنین یادآور شد: با این وجود اگر ساختارهای موجود تقویت شود و پهنای باندی که دولت در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد شرایط بهتری داشته باشد قطعا مشکلات موجود در این بخش برطرف خواهد شد، ضمن آنکه ما در این مدت در سیستم‌های پشتیبانی تلفنی نیز تغییرات اساسی ایجاد کرده‌ایم.

بدهی ۹۰۰ میلیارد تومانی مردم به مخابرات
سخنگوی شرکت مخابرات همچنین به ناوصولی‌های مخابرات اشاره کرد و گفت: در حال حاضر مشترکان تلفن ثابت حدود ۸۵۰ تا ۹۰۰ میلیارد تومان بدهی به مخابرات دارند که در این زمینه تلاش شده با در نظر گرفتن طرح‌های تشویقی و اطلاع‌رسانی اجازه بالا‌رفتن این رقم داده نشود، اما همچنان این رقم، رقم بالایی است و اگر این بدهی‌ها به مخابرات بازگردانده شود بسیاری از مشکلات ما برطرف خواهد شد.
کد مطلب: 35151
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Iran, Islamic Republic of
مخابرات مال مردم بود و باید به مردم واگذار می شد اما خوش بختانه دادنش به سپاه
فعلا پول های سیم کارت های هزار دلاری رو پس بدید تا بعد !
feedback
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه چندین سال هست که مخابرات نه پول ودیعه را میده نه سود این ودیعه را
feedback
Iran, Islamic Republic of
من که یک ماه است از همراه اول استفاده نمیکنم،و،قبض 200هزار تومانی که قبلا برام اومده رو پرداخت نکردم. از مردم میهواهم که مخابرات رو تحریم کنند.
به نظر شما هوش مصنوعی تا ده سال آينده به احساسات مجهز خواهد شد؟
بله
خیر