۳
۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۰

از هر ١٠جوان ایرانی ۷ نفر vpn دارند

ایتنا - موتور جست‌وجوی گوگل نیز نشان می‌دهد که دو‌میلیون‌نفر واژه «خرید وی‌پی‌ان» را به فارسی جست‌وجو کرده‌اند.


شرق - نهال شیوا: تاکنون دست‌اندرکاران و متولیان فیلترینگ در کشور میلیون‌هادلار صرف تدوین و اجرای روند‌های فیلتر‌کردن سایت‌های غیراخلاقی و مغایر با دیگر موازین کشور کرده‌اند. اما در مقابل کاربران اینترنت نیز با هزینه‌کردن همین میزان پول برای خرید نرم‌افزارهای ضدفیلتر امکان دسترسی به اینترنت را برای خود فراهم کرده‌اند.

گرچه تا به امروز مسئولان مربوطه، استفاده از ابزار فیلترشکن را غیرقانونی اعلام کرده‌اند، اما استفاده از این نرم‌افزارها به‌خصوص در مواقعی که مثلا دسترسی به جی‌میل، یاهو و سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی میسر نمی‌شود، افزایش می‌یابد.

سایت دیلی‌دات در گزارشی به بررسی میزان استفاده از نرم‌افزارهای فیلترشکن در ایران پرداخته و در این‌باره می‌نویسد: در بازار نرم‌افزارهای فیلترشکن، پول زیادی نهفته است.
این سایت مدعی است که در برخی موارد فروش نرم‌افزارهای فیلترشکن از سوی برخی نهادهای نیمه‌دولتی صورت می‌گیرد تا براین‌اساس علاوه بر دریافت سود از این بازار و ایجاد حس کاذب امنیت، نظارت بر کاربران را آسان‌تر کند.
در ادامه این گزارش آمده است: «دسترسی به بسیاری از بزرگ‌ترین وب‌سایت‌های دنیا از جمله توییتر و فیس‌بوک که حدود ٢٠میلیون ایرانی در آن عضو هستند، در ایران امکان‌پذیر نیست. اما در ایران با خرید وی‌پی‌ان می‌توان مانند شهروندان هر جای دیگری از جهان به بخش عمده‌ای از اینترنت دسترسی پیدا کرد. فناوری ضدفیلتر در ایران غیرقانونی است اما بسیاری از وی‌پی‌ان‌ها به راحتی فروخته می‌شوند و به کاربران ایرانی این امکان را می‌دهند که فیلترینگ را دور زده و ظاهرا آن را بی‌تاثیر کنند.»

براساس اعلام مسئولان دولت ایران از هر ١٠جوان ایرانی هفت‌نفر از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنند؛ در‌عین‌حال موتور جست‌وجوی گوگل نیز نشان می‌دهد که دو‌میلیون‌نفر واژه «خرید وی‌پی‌ان» را به فارسی جست‌وجو کرده‌اند.
براساس گزارش٢٠١٤ اسمال‌مدیا، کاربران و برخی از رسانه‌های ایران مدعی شده‌اند که تعدادی از فروشندگان وی‌پی‌ان، ارتباط نزدیکی با نهادهای دولتی و نیمه‌دولتی دارند. براساس اطلاعاتی که از ٨٤هزارکاربر اینترنت در ایران به‌دست آمده، محبوب‌ترین ابزارهای دورزدن فیلترینگ و چگونگی عملکرد آن نشان داده شده است؛ براساس اطلاعات به‌دست‌آمده یکی از محبوب‌ترین ابزارهای ضدفیلتر «هات‌اسپات‌شیلد» است که ١٥/١درصد از کاربران مشتری آن هستند. پس از آن سایفون٣ و F-Secure FreedomeVPN قرار دارند؛ سه‌مورد از ابزارهایی که کاربرد آسانی دارند و اجازه می‌دهند وی‌پی‌ان‌ها توانایی خود را برای دورزدن محدودیت‌ها تبلیغ کنند. پس از آن «تور» توسط حدود ٧/٥درصد از کاربران ایرانی استفاده می‌شود.
اما مسوولان دولت توانستند مانع دسترسی ٧٥درصد از کاربران «تور» به اینترنت شوند. دیلی‌دات در بخش دیگری از گزارش خود می‌نویسد: بیشتر ایرانی‌ها، مانند بسیاری از مردم در سراسر جهان، اگر بتوانند به فیس‌بوک وارد شوند چیز دیگری از اینترنت نمی‌خواهند.» گزارش‌های دیگر حاکی از این است که در سال٢٠١١، حدود ١٨میلیون ایرانی در هر زمان به اینترنت متصل می‌شدند.
 
کد مطلب: 34935
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
سیاست اشتباه در یک کشور بسیار بد و مضر است و گاهی زیان های شدید به بار میاورد، سیستم فیلترینگ و محدودسازیِ فعله ای نمونه بارز این حرکت است ....
a
feedback
Iran, Islamic Republic of
... توییتر و فیس‌بوک که حدود ٢٠میلیون ایرانی در آن عضو هستند....
...براساس اعلام مسئولان دولت ایران از هر ١٠جوان ایرانی هفت‌نفر از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنند...
این همه واضحات ، اما باز هم هستند کسانی که نمی خواهند واقعیات را پذیرا شوند ، با انکار و حرف های دور از واقعیات ، هیچ تغییری در حقایق جاری بوجود نخواهد آمد ، انکار و مسدود سازی فقط عامل انبار شدن پتانسیل پرانرژی خواهد شد و با گذشت زمان تخلیه ای انفجاری خواهد داشت ، زمانه همیشه چشم باز ، گوش شنوا و عقل سلیم می خواهد ، در غیر این صورت باید در آینده ناظر تخریب هایی باشیم که شاید هرگز توان اصلاح و ساخت آن را نخواهیم داشت.
یوسف
feedback
Iran, Islamic Republic of
آن سه نفر دیگر هم به داشتن. VPN فکر میکنند!!!:-)
هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای