۷
۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۳
با ۱۷۰ میلیار تومان بودجه:

نام موتور جست‌وجوی ایرانی: از یاحق تا گرگر

ایتنا- باید دید آیا این موتور‌های جست‌وجوی ایرانی می‌توانند جایگزینی برای نمونه‌های موفق خارجی باشند؟


طرح راه اندازی موتورجست‌وجوی بومی طی سال‌های گذشته بارها با بهره‌گیری از نام‌هایی مانند «فجر»، «یاحق»، «سلام» مورد پیگیری قرار گرفته اما اکنون جست‌وجوگرهای«پارسی‌جو» و «غر‌غر» همزمان با دهه فجر امسال به عنوان اولین موتور جست‌وجوهای ایرانی رونمایی خواهد شد.


به گزارش ایتنا از ایسنا، برات قنبری - معاون برنامه‌ریزی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان برای حمایت از موتورهای جست‌وجو بودجه پیش‌بینی شده که بخشی از این بودجه تاکنون اختصاص یافته و بخش دیگری از آن نیز به مرور زمان به این طرح‌ها تخصیص داده خواهد شد.

معاون برنامه ریزی وزارت ارتباطات دراین باره اظهار کرد: یکی از سیاست‌های وزارت ارتباطات در دولت فعلی حمایت از تولیدات ملی در زمینه‌های مختلف است که در این زمینه قرار بر آن است که دو موتور جست‌وجوی ملی همزمان با دهه فجر رونمایی شوند.

وی همچنین یادآور شد: با توجه به حمایت‌های دولت از ورود بخش خصوصی به این فضا اکنون چندین شرکت نیز برای راه‌اندازی موتورهای جست‌وجوی ایرانی اعلام آمادگی کرده‌اند که وزارت ارتباطات در حال تلاش است که فضا را برای فعالیت این شرکت‌ها نیز باز کند.

قنبری در پاسخ به این سؤال که با توجه به این که موتور جست‌وجویی مانند پارسی‌جو از مدت‌ها قبل فعالیت خود را شروع کرده اکنون وزارت ارتباطات چه تاثیری در سرنوشت آن داشته است، اظهار کرد: این موتور جست‌وجو از سوی دانشگاه یزد راه‌اندازی شد و اکنون نیز آخرین خبری که درباره آن می‌توان اشاره کرد آن است که متولیان این موتور جست‌وجو به ۱۵۰ سرور نیاز داشتند که اکنون این تجهیزات خریداری شده و علاوه بر آن در حوزه‌های دیگری مانند پهنای باند، هزینه‌های انتقال و سایر هزینه‌های موجود، وزارت ارتباطات به حمایت از این شرکت خواهد پرداخت.
---------------------------------------------
توضیح ایتنا:
در خبر منتشره خبرگزاری ایسنا در خصوص گفت‌وگو با برات قنبری معاون وزارت ICT از یکی از موتورهای جست‌وجو بعنوان «غرغر» نام برده شد، اما پیگیری‌های بعدی نشان داد که نام صحیح این جست‌وجوگر فارسی «گرگر» می‌باشد که هنوز هم از سوی این خبرگزاری تصحیح نشده است.
 
کد مطلب: 34461
نام شما
آدرس ايميل شما


Mr. X
feedback
Iran, Islamic Republic of
آیا همچنان در توهم بسر میبرید ؟
یوسف
feedback
Iran, Islamic Republic of
موتور جستجوی ملی؟!.....
تنها چیزی که در کشور ما واقعا ملی بود کفش ملی بود که آن هم به خاطره ها پیوست..... الآن یک رسانه ملی داریم که میلی! عمل میکند
feedback
Iran, Islamic Republic of
یه ماه نشده باس بساطشو جمع کنه...
جدا از سرویس و کیفیت بحث حریم شخصی مطرحه که نیازی نیست بگم....
feedback
Iran, Islamic Republic of
جوک سال
غر غر
feedback
United States
۱۷۰ میلیارد تومان ! اینو داشته باشید
یا حق
feedback
United States
خیلی عصبانی هستم یه چیزی میگم واسم دردسر میشه بیخیال این ۱۷۰ هم رووش
feedback
Iran, Islamic Republic of
دوستان! تازه این خبر رو داشته باشید:

شورای راهبری موتور جستجوی بومی تشکیل می شود

اینجاست:

http://www.mehrnews.com/news/2432126/شورای-راهبری-موتور-جستجوی-بومی-تشکیل-می-شود
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام