۰
plusresetminus
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۶

مزیت نسبی ایران در صادرات نرم‌افزار

درآمدزایی غیرنفتی از ایده‌ها
ایتنا- بازار ایران به دلیل عدم تولید قطعات، نمی‌تواند به صادرات سخت‌افزار امیدوار باشد.


عضو کمیسیون سخت‌افزار نظام صنفی رایانه‌ای تهران گفت: به دلیل سیاست‌های تشویقی و حمایتی دولت چین از صادرکنندگان بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز تولید سخت‌افزار را کاهش داده‌اند اما ایران برای صادرات نرم‌افزار همواره دارای مزیت است.


به گزارش ایتنا از فارس، درباره اینکه با کاهش قیمت نفت و کاهش درآمدهای نفتی چه راه‌هایی برای جبران این درآمدها وجود دارد، گفت: ایران همواره در بخش نرم‌افزار و ارائه راه‌حل از مزیت رقابتی خوبی برخوردار است و به دلیل قابل بودن ایرانی‌ها می‌تواند در زمینه فکر و ایده در صادرات کالاهایی که سرمایه‌بر نیستند موفق باشد.

عضو کمیسیون سخت‌افزار نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران افزود: اما برای صادرات سخت‌‌افزار مشکلات بسیار است، زیرا اساساً تولید کالاهای سرمایه‌بر در ایران به دلیل شرایط خاص تولید با مشکلاتی روبه‌رو است که این مشکلات صادرات را سخت می‌کند.

این تولیدکننده و وارد کننده مانیتور در ایران ادامه داد: برای مثال در تولید مانیتور بهره بانکی ۲۷ درصد، مالیات ۲۵ درصد، بیمه ۲۳ درصد و اضافه حقوق اجباری سالانه ۲۳ تا ۲۵ درصد است.
با چنین شرایطی رقابت با کشور چین امکانپذیر نخواهد بود.

امیری تصریح کرد: همچنان که کشورهای دیگر مانند آمریکا، ژاپن، آلمان و اغلب کشورهای اروپایی که شرایط و هزینه‌های ایران را نیز نداشتند نتوانستند با چین رقابت کنند و در مقابل چین تولید ساخت‌افزار را کاهش دادند، مگر اینکه کشوری صاحب تکنولوژی و اختراع باشد.

این تولیدکننده تبلت درایران با بیان اینکه زمینه تولید سخت‌‌افزار در کشور سخت است، اضافه کرد: از توان تولید نوت‌بوک و تبلت در ایران تنها امکان تولید قاب داخل کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: برای تولید نوت‌ بوک و تبلت از آنجا که قطعات در ایران تولید نمی‌شود قادر به تولید بُرد هستیم اما سپس باید IC را وارد و روی بُرد سوار کنیم.

امیری تصریح کرد: از این‌رو نمی‌توان در حوزه سخت‌افزار صادرات زیادی داشت و بهتر است در حوزه‌هایی که دارای مزیت نسبی هستیم برای صادرات تمرکز کنیم.

این عضو کمیسیون سخت‌افزار نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران تصریح کرد: دولت برای مساعدت با تولیدکنندگان برای افزایش فرصت‌های صادرات می‌تواند با ارائه مشوق‌هایی بهره و مالیات صنایع را کاهش دهد که اتفاقاً در این زمینه صحبت‌هایی انجام شده است.

وی گفت: برای مثال در کشور چین به شرکت‌هایی که صادرات دارند جوایزی اعطا می‌شود که در برخی صنایع رقم این جایزه به ۳۲ درصد می‌رسد.

امیری با بیان برخی مشکلات تولید در حوزه سخت‌افزار گفت: سختی‌های تأمین منابع ارضی انتظار ۲ ماهه برای تأمین ارز، مشکلات تبدیل یورو به ارز‌های دیگر و الزام خرید کالا با یوآن چین از جمله موارد است و همچنین شرکت طرف خرید چینی باید در بانک کولون حساب داشته باشد و حاضر باشد با ایران کار کند زیرا اگر با شرکت‌های اروپایی و آمریکایی کار کند حاضر به کار کردن با ایران نیست.
کد مطلب: 34210
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام