۲
۰
plusresetminus
جمعه ۲۱ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۲۹

هر دستگاه تلفن‌همراه ۳۰ میلی‌گرم طلا دارد

ایتنا - تا پایان سال جاری میلادی بیش از 1.8 میلیارد دستگاه تلفن همراه جدید خریداری می‌کنند و فقط 3 گوشی‌های قدیمی بازیافت می‌شوند.
هر دستگاه تلفن‌همراه ۳۰ میلی‌گرم طلا دارد


اگر دنیای تلفن‌های همراه را بخواهیم بررسی کنیم باید به این مسئله توجه داشته باشیم که این محصولات بیشترین ضایعات را در سراسر جهان دارند و کمترین بازیافت برای آن‌ها صورت می‌گیرد.


به گزارش ایتنا از رایورز، ساکنان جهان تا پایان سال جاری میلادی بیش از ۱.۸ میلیارد دستگاه تلفن همراه جدید خریداری می‌کنند و البته در همین دوره زمانی بیش از نیمی از این گوشی‌ها برای همیشه کنار گذاشته می‌شوند و در مقابل فقط ۳ درصد آنها مورد بازیافت قرار می‌گیرند.

با این وجود مراکز بین‌المللی می‌کوشند اقدامات گسترده‌ای انجام دهند و در این راستا "انجمن شیمی آمریکا" طرح گسترده‌ای را آغاز کرده است تا به موجب آن بتواند گوشی‌های کنار گذاشته شده را به صورت گسترده‌تر بازیافت کند.

"الکس اسکات"(Alex Scott) از سردبیران نشریه "اخبار شیمی و مهندسی"(C&EN) توضیح داد که هر دستگاه تلفن‌همراه به‌طور میانگین ۳۰۰ میلی‌گرم نقره و ۳۰ میلی‌گرم طلا دارد.

 

وقتی این رقم در تمام گوشی‌هایی که طی سال جاری میلادی فروخته می‌شوند ضرب شود، ارزش این دو فلز که در این گوشی‌ها به کار رفته‌اند به تنهایی ۲.۵ میلیارد دلار محاسبه خواهد شد.

تلفن‌های همراه با ده‌ها ماده مختلف ساخته می‌شوند که با فناوری‌های پیشرفته امروزی فقط می‌توان ۱۷ ماده از آن‌ها را بازیافت کرد در بیشترین حالت تنها ۹۵ درصد موارد به‌کار رفته در یک گوشی بازیافت می‌شود.

این اعداد و ارقام در مقابل برنامه‌های گسترده‌ای که برای مقابله با زباله‌های الکترونیکی تعریف شده است بسیار ناچیز به‌نظر می رسد و به همین خاطر کارشناسان در این زمینه احساس خطر می‌کنند.
 
کد مطلب: 32188
نام شما
آدرس ايميل شما


رضا
feedback
Iran, Islamic Republic of
با سلام
خواستم به خاطر خبرهای داغ و تازتون ازتون تشکر کنم من روزی 1 بار به سایت شما سر میزنم و لذت میبرم قبلا میرفتم سایت ... ولی العان 3ماهه که فقط از اخبار سایت شما لذت میبرم.
متشکرم
مسعود
feedback
کار خوبی میکنی
شما از کدام مرورگر اینترنتی بیشتر استفاده می‌کنید؟
اینترنت اکسپلورر
فایرفاکس
کروم
سافاری
اج
مرورگرهای دیگر