۲۱
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۹
علیرغم عدم ارائه مجوز نسل سه از سوی وزارت ارتباطات:

مخابرات: شاید ما قبل از ایرانسل 3G بدهیم

ایتنا- زارعیان سخنگوی مخابرات: تکنولوژی چه ما بخواهیم و چه نخواهیم مسیر خود را طی می‌کند.
مخابرات: شاید ما قبل از ایرانسل 3G بدهیم


سخنگوی شرکت مخابرات ایران در پاسخ به سوالاتی که درباره عدم ارائه 3G از سوی همراه اول مطرح شده بود گفت: فکر نمی کنم تکنولوژی خیلی دستوری باشد، از سوی دیگر مردم هم برای استفاده از 3G صف نکشیده‌اند و روند گسترش 3G در جامعه مانند تکنولوژی‌های دیگر و به صورت تدریجی خواهد بود.


به گزارش ایتنا از ایسنا‌، داوود زارعیان در جمع خبرنگاران حاضر شد و به پاسخگویی به سوالاتی که درباره عدم واگذاری خدمات نسل سه توسط همراه اول مطرح شده بود پرداخت.

وی در این باره اظهار کرد:‌ فکر می کنم تکنولوژی خیلی دستوری نیست و به ویژه در حوزه آی‌تی چه ما بخواهیم و چه نخواهیم تکنولوژی مسیر خود را طی می کند.

زارعیان در ادامه به بحث ورود موبایل به ایران اشاره کرد و گفت: زمانی که ما در سال ۷۲ می خواستیم تکنولوژی موبایل را وارد کشور کنیم مقاومت‌های متعددی وجود داشت و برخی اجازه این کار را نمی‌دادند اما در نهایت در سال ۷۳ با تلاش بسیار زیاد مهندس غرضی وزیر وقت ارتباطات ما توانستیم ۱۰ هزار سیم کارت را واگذار کنیم و بعدها در کمتر از یک دهه دیدیم که روند پیشرفت کار به گونه ای است که دولت حتی نتوانست برای آن بودجه‌ای در نظر بگیرد.

او ادامه داد: به عبارت دیگر این گونه عنوان شد که هر تعداد مردم سیم کارت نیاز داشتند در اختیار آنها قرار بگیرد من فکر می کنم درباره 3G و 4G هم این اتفاق خواهد افتاد.

سخنگوی مخابرات ایران در ادامه عنوان کرد: شاید اشکالاتی در تصمیم وزارت ارتباطات وجود داشته باشد اما دیر یا زود باید این مساله درست شود.

وی همچنین به این مساله اشاره کرد که در مصوبه ۱۸۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که مربوط به شرایط اپراتورها برای ارائه نسل‌های بالاتر ارتباطی تدوین شده ایرادات و تناقضات اساسی وجود دارد و احتمالا اگر این مصوبه به مراجع حقوقی ارائه شود آن‌ها هم نخواهند پذیرفت که یک اپراتور بدون قید و شرط این مصوبه را پذیرفته و اجرایی کند.

او در ادامه در پاسخ به این سوال که در نهایت همراه اول چه زمانی به ارائه 3G خواهد پرداخت گفت: پیش بینی ما این است که شاید حتی قبل از ایرانسل به ارائه 3G بپردازیم چرا که در حال حاضر ایرانسل ارائه این خدمات را به صورت آزمایشی انجام می‌دهد. از سوی دیگر در پروانه مخابرات ایران هم آمده است که این شرکت می‌تواند پس از گذشت دوره حفاظت اپراتورهای دیگر به ارائه نسل‌های بالاتر بپردازد.

زارعیان همچنین به تمدید ۱۵ ماهه دوره انحصار رایتل اشاره کرد و افزود: با وجود حمایت‌های زیادی که از این اپراتور به عمل آمده در نهایت دوره انحصار این اپراتور به پایان رسید.

سخنگوی مخابرات ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مشکلاتی که همراه اول در مورد مصوبه ۱۸۶ رگولاتوری با آن مواجه شده خاطرنشان کرد: ما طبق پروانه عمل و هر آنچه در آن عنوان شده باشد را اجرایی خواهیم کرد علاوه براین اگر قوانین مرتبط با پروانه این را بگوید که ما برای ورود به نسل‌های بالاتر لازم است حق امتیاز بدهیم و یا برخی موضوعات خاص را رعایت کنیم این اتفاق خواهد افتاد اما برخی موارد به کلیت پروانه و اصلاح آن مربوط می‌شود.

وی در ارتباط با این که آیا همراه اول مبلغی که برای حق امتیاز ورود به نسل‌های بالاتر درنظر گرفته شده را به وزارت ارتباطات پرداخت کرده است یا خیر اظهار کرد: مبالغ دریافتی حالت یک بسته دارد اما ما صحبتمان آن است که ما طبق پروانه عمل می کنیم، پروانه شرکت مخابرات هم می گوید اگر ما بخواهیم به نسل‌های بالاتر ورود کنیم باید قوانین مرتبط را قبول کنیم و ما هم این قوانین را قبول داریم و هیچ مشکلی نداریم اما اگر قرار است درخواست دیگری باشد قاعدتا باید دراین زمینه تعامل وجود داشته باشد. ما هم اکنون همان طور که وزیر ارتباطات گفته جلساتی را داریم تا مذاکرات لازم برای ورود به نسل‌های بالاتر صورت بگیرد.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران در ادامه صحبت‌های خود درباره بدهی‌ها و مطالبات مخابرات اظهار کرد: بحث بدهی‌های مخابرات به دو قسمت مربوط می‌شود برخی هزینه‌ها بابت سرویس‌های مختلف باید به طور ماهانه یا چند ماه یکبار پرداخت شود که این ها هزینه‌های جاری محسوب شده و در زمان مقرر پرداخت می‌شود بخشی از بدهی‌ها هم حالت ادعا دارد که اگر ثابت شود این ادعاها درست است ما رقم مربوطه را پرداخت می کنیم در برخی موارد هم دعوای حقوقی وجود دارد.

زارعیان در پاسخ به این سوال که اکنون ۶۰ درصد مشترکان موبایل مشترکان همراه اول محسوب می‌شوند و دسترسی به 3G ندارند، اظهار کرد: 3G در ایران آن طور که دوستان فکر می کنند نیست و هنوز درصد کمی از کاربران ما علاقه‌مند به استفاده از آن هستند. به همین دلیل هم اپراتور سوم طی این سال‌ها مشترک زیادی نداشته است.
کد مطلب: 31755
نام شما
آدرس ايميل شما


sadegh
feedback
Iran, Islamic Republic of
آخه مرد حسابی . کی گفته 3g مشترک نداره ؟
میخواین با GPRS داغون و کم سرعت همچنان سر مردمو کلاه بذارید ؟
رایتل درسته استقبال ازش کم بوده ، اما این به دلیل طرفدار نداشتن 3g نیست ، به خاطر اینه که هیچ جا آنتن نمیده !!
بخدا همین کم سوادی شماست که مارو جهان سومی کرده !
علی
feedback
Iran, Islamic Republic of
چه استدلالی هم آورده !!!

همه میدونن که اگر اپراتور سوم پوشش شبکش را درست میکرد ، قطعا تا الان برابر با سایر اپراتور ها مشترک داشت و 3g و خدمات اون هم بسیار طرفدار داره الان ..
مهدی خیرالهی
feedback
Iran, Islamic Republic of
مساله رایتل از گرانی عجیب و غریب گرفته و محدودیت زمانی غیر معقول تا عدم پوشش شبکه بود اگر میخواهید شما هم همان بلا سرتان بیاید بسم الله شما هم گرانی راه بیاندازید ضمنا همه جا هم gprs شما جواب نمیده من در وسط چهارباغ عباسی اصفهان از خط روستایی آنتن میگیرم به همین علت هم اینترنت همراه اولم قطع می شد(دوستانی که با گوشیهای نوکیا سیمبیان 5 کار میکنند با برنامه فیلد تست متوجه میشوند چون نوکیا آنتنهای همراه اول را نصب کرده)
حسن
feedback
Iran, Islamic Republic of
همه اينهايي كه گفتي درست
بهش اضافه كن گران بودن اينترنت رايتل را
feedback
Iran, Islamic Republic of
آره آقای همراه اول. شما هم بجنب که عقب نمونی
علی
feedback
United States
ولش کن بزار تو حال خودش بمونه
سجاد
feedback
Iran, Islamic Republic of
3G طرفدار داره ولی نه با سرعت 128 و یک مگ و انتن دهی ضعیف
حسینی
feedback
Iran, Islamic Republic of
مگه این مملکت صاحب نداره که شما بدن اینکه مجوز نسل 3 موبایل را داشته باشید بتونین این خدمات را ارایه بدین
خوب وقتی که تخلف و کارشکنی میکنید انتظار اینا را هم داشته باشید حالا دیگه نسل 3 موبایل به بنام ایرانسل وارد بازار ایران شد
شما هم حالا حالا ها تو نسل دوم موبایل بمونین تا کم کم همه مشترکهاتون بپرن البته انشاالله به زودی با طرح number portability مردم خیلی راحت میتوانند شماره های 912 شون را به شبکه ایرانسل و یا تالیا منتقل کنند
شما هم مثل ایرانسل خدمات خوب ارایه میدادید الان مردم بیشتر از شما حمایت میکردند
feedback
Iran, Islamic Republic of
خدا وکیلی عجب اعتماد بنفسی داری اون رایتل هم مثل شما بود تعرفه های گران و اینترنت لاکپشتی بایدم براش صف می کشیدیم
علی
feedback
United States
بشین بینیم بابا ، کل اگر طبیب بودی در خود بیل بزدی
مرتضی
feedback
Iran, Islamic Republic of
آقای زارعیان کی جرات داره به شما مجوز نسلهای بالاتر رو نده!!!آره وقتیکه سرنسل سوم هم مثل اینترنت کارشکنی بکنید و بکنن و با آنتن دهی ضعیف و اینترنت کم سرعت و هزارتا ضعف دیگه و مهمتر از همه انحصار اون باید هم استقبال نداشته باشه ولی چقدر باهوش هستین که میبینین استقبال نداره ولی دلایلش رو نمیدونین، تازه میبینین استقبال نداره پس چرا عجله دارین زودتر از ایرانسل این سرویس رو ارائه بدین؟شروع حرفهاتون بد نبود ولی آخراش خیلی ناامید کننده بود البته همون معلومه که حرف های شما با اعمالتون هیچ مطابقتی نداره و اگر هم قراره کاری انجام بدین بخاطر خدمت به مردم و از همه مهمتر خدمت به کشورمون نیست و بخاطر دشمنی ویا همچشمی با اپراتورها و منافع خودتونه چون حرفهای شما کاملا این قضیه رو نشون میده.
مهرداد
feedback
Iran, Islamic Republic of
آقای زارعیان اگه قراره شما هم مثل رایتل برای واگذاری اینترنت 3g با سرعت 1 یا 2 مگ برای مشترکان خود داشتن جواز کسب یا کارت دانشجویی و غیره را الزامی بدانید .به شما توصیه میکنم که روی سنگینی خود باشید و حرفی از 3g نزنید.چون یکی از دلایل موفق نبودن رایتل در جذب مشترک همین مساله بود ودوم جلو گیری از سرویس تماس تصویری توسط دولت مزید بر علت شد.خواهشا درست فکر کنید و عاقلانه تصمیم بگیرید.
حمید
feedback
Iran, Islamic Republic of
حالا بد و خوبش بماند
اونهایی که ادعا کردند فلان میکنیم و .... دیدیم پوزشون بخاک خورد
خب فکر کردین مردم نفهم تشریف دارن ؟

اینترنت 3G اشغال سرعت پایین گران بمردم دادن بعد میگن چرا تقاضا کم بوده !!!!!

از دم همتون باید تست هوش بدین جان من !

خوبه که مخابرات و شرکتهای بیشتری پا به این میدان بزارند شاید این تکنولوژی هم پیشرفتی کرد مثل اینترنت adsl

توی ایران هرچی رقابت در واردات و پخش انوع تکنولوژی بیشتر بشود بنفع مصرف کننده است
mahdi
feedback
Europe
dadash man alan daram az 128 rightel estefade mikonam o hich moshkeli ham nadadaram nemidonam shoma che moshkeli ba een sorat darin??!!!
feedback
Iran, Islamic Republic of
داداش شما خودتو با ما مقایسه نکن
شما کارت خیلی درستر از این حرفهاس
هومن
feedback
Iran, Islamic Republic of
داداش مهدی،
من هم الان دوساله یک سیم کارت رایتلی هم دارم. در نود درصد مکانهای شمال کشور آنتن نمیده، در کیش درست آنتن نمیده، در خ ظفر (آرش، نزدیک اتوبان) آنتن نمیده، سیستم پشتیبانی آن افتضاحه و ... و ... و بسیار گران.
مجید
feedback
United States
کلا" سیاست و قوانین جهانی بر این استکه کشورهایی مانند ایران چند سالی از دنیا عقب نگه داشته شوند .
سجاد
feedback
United States
مخابرات اول ADSL رو درست کنه که یا قطعه یا سرعتش از اون چیزی که میخری کمتر و پشتیبانیشم که از جواب دادن منطقی طفره میرن
ِدیمزنگ
feedback
United States
والا همانطور ک سرعت اینترنت رو نصف کردین و کسی نتونست کاری کنه اینم میتونید لابد.
علی
feedback
Iran, Islamic Republic of
گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه اخه
feedback
Iran, Islamic Republic of
همراه اول سرویس های نسل دو رو بخوبی ببده ما راضی هستیم
تلفن همراه شما چه برندی است؟
آيفون
سامسونگ
هوآوی
شيائومی
نوکيا
موتورولا
ايسوس
ساير