۱
۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۴
معاون وزیر ارتباطات:

قرار نیست مردم برای رومینگ ملی هزینه‌ای بپردازند

ایتنا- عمیدیان: بااجرای فاز دوم طرح رومینگ ملی دیگر در کشور نقطه‌ای وجود نخواهد داشت که مشترک نتواند از خدمات تلفن همراه استفاده کند.
قرار نیست مردم برای رومینگ ملی هزینه‌ای بپردازند


رییس سازمان تنظیم مقررات اعلام کرد: مردم قرار نیست بابت اجرای طرح رومینگ ملی هزینه‌ای پرداخت کنند.


به گزارش ایتنا از ایسنا، علی‌اصغر عمیدیان صبح امروز - سه‌شنبه - در مراسم آغاز به کار فاز دوم طرح رومینگ ملی به ارائه‌ توضیحاتی درباره این طرح پرداخت.

وی در این باره اظهار کرد: برای اولین‌بار برای اجرای این طرح هر سه اپراتور تلفن همراه با یکدیگر همکاری کردند و چندی پیش فاز اول این طرح با موفقیت انجام شد. برای فاز دوم نیز توافقاتی صورت گرفت و امروز شاهد آغاز به کار فاز دوم این طرح هستیم.

معاون وزیر ارتباطات اظهار کرد: بااجرای فاز دوم طرح رومینگ ملی می‌توان گفت دیگر در سطح کشور نقطه‌ای وجود نخواهد داشت که مشترک نتواند از خدمات تلفن همراه استفاده کند.

رییس سازمان تنظیم مقررات با اشاره به مصوباتی که پیش از این در این زمینه تدوین شده بود، اظهار کرد: برای واگذاری مجوز ارائه‌ی خدمات نسل‌های بالاتر به اپراتورهای اول و دوم لازم بود این اپراتورها شروطی را اجرایی کنند که از میان این شروط یکی از آنها به بحث رومینگ ملی مربوط می‌شد.

وی ادامه داد: در فاز اول این طرح که در قالب آن مشترکان اپراتور سوم می‌توانستند به بهره‌گیری از خدمات دو اپراتور اول بپردازند تا هفته اخیر ۱۱۶۹ شهر به واسطه اپراتورهای اول و دوم تحت پوشش قرار گرفت و به کاربران و اپراتور سوم خدمات ارائه کرد.

عمیدیان همچنین یادآور شد: در قالب فاز اول این طرح تا تاریخ ۲۴ تیرماه از مجموع یک میلیون و ۸۰۰ هزار مشترک فعال رایتل حدود ۳۷ هزار و ۹۴۰ مورد به شبکه همراه اول و ۶۳ هزار و ۲۳۶ مورد به شبکه اپراتور دوم روم شدند.

رییس سازمان تنظیم مقررات همچنین اظهار کرد: به دنبال اجرای فاز اول طرح رومینگ ملی تعداد مشترکان اپراتور سوم افزایش چشم ‌گیری پیدا کرده و قطعا با اجرای فاز دوم این طرح مشترکان دو اپراتور اول هم همین وضعیت را خواهند داشت.

معاون وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت‌های خود یادآور شد: از بعد از ظهر روز گذشته که فاز دوم این طرح به اجرا درآمده نیز حدود ۱۱۰۰ مشترک ایرانسل به شبکه همراه اول و حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ مشترک همراه اول به شبکه ایرانسل منتقل شده‌اند که البته در این میان با توجه به این‌که برخی از تجهیزات اپراتور اول هنوز از نظر فنی اقدامات لازم را عملیاتی نکرده‌اند، کمی تعداد تماس‌های منتقل شده اپراتور دوم بر روی این شبکه متفاوت بوده است که با انجام اقدامات فنی پیش‌بینی ما آن است که هر دو اپراتور به سقفی نزدیک یکدیگر خواهند رسید.

عمیدیان با تاکید بر این که تلاش می‌شود تا یکشنبه هفته آینده اقدامات فنی لازم در این حوزه صورت بگیرد،افزود:با عملیاتی شدن این اقدامات دیگر نقطه‌ای در کشور نخواهیم داشت که فاقد پوشش اپراتورهای موبایل باشد و بدین ترتیب قطعا با اجرای این فاز مشکلات آنتن‌دهی برطرف خواهد شد.

اما رییس سازمان تنظیم مقررات در ادامه نشست خود به پاسخگوی به سوالات خبرنگاران پرداخت و در ارتباطات با این‌که مشترکان رایتل در زمان استفاده از رومینگ به جای خدمات نسل سه، خدمات نسل دو دریافت می‌کنند، توضیح داد: در حال حاضر امکانات فنی همراه اول و ایرانسل به گونه‌ای است که می‌توانند 3G ارائه کند اما با توجه به آنکه ارائه‌ی خدمات نسل سه در این اپراتور‌ پس از شهریورماه خواهد بود تا آن زمان در نهایت این دو اپراتور می‌توانند نسل‌های دو و ۲.۵ را ارائه کنند.

عمیدیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به توافق‌های مالی که لازم است میان اپراتورها ایجاد شود اشاره کرد و گفت: زمانی که از این طرح استفاده می‌شود اپراتور میهمان باید رقمی را به اپراتور میزبان پرداخت کند که در این زمینه اپراتورها یک ماه زمان دارند که درباره‌ی رقم با یکدیگر به نتیجه برسند اما اگر پس از این مدت به نتیجه‌ای نرسند سازمان تنظیم مقررات به عنوان نهاد قانون‌گذار به این عرصه ورود کرده و به تعرفه‌گذاری خواهد پرداخت.

وی همچنین یادآور شد: با توجه به این‌که حدود یکماه از اجرای فاز اول رومینگ ملی می‌گذرد، اکنون لازم است رایتل با اپراتورهای دیگر درباره‌ی هزینه‌ها به نتیجه رسیده باشد و اگر این اتفاق نیفتاده باشد ظرف هفته‌های آینده رگولاتور این رقم را مشخص خواهد کرد.

اما رییس سازمان تنظیم مقررات در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر این نکته تاکید کرد: پرداخت هزینه‌های رومینگ ملی برعهده اپراتورهاست و مشترک در این زمینه هیچ هزینه‌ای را پرداخت نخواهد کرد.

عمیدیان همچنین یادآور شد: در قالب اجرای رومینگ ملی دولت نیز به عنوان تشویق سهمی از اپراتورها دریافت نمی‌کند .

اما رییس سازمان تنظیم مقررات در ادامه‌ی صحبت‌های خود در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این‌که چرا باید کاربران رایتل که سیم‌کارت نسل سه خریداری کرده‌اند در هنگام استفاده از رومینگ ملی خدمات نسل دو را دریافت کنند و هزینه‌ای بابت این موضوع بپردازند، توضیح داد: همان‌طور که گفته شد برای این موارد لازم است اپراتور میهمان هزینه‌ها را به اپراتور میزبان پرداخت کند.

به گزارش ایسنا، مراسم افتتاح فاز دوم رومینگ ملی صبح امروز در حالی برگزار شد که پس از شروع آن وزیر ارتباطات توضیحاتی درباره‌ی این طرح ارائه کرده و ادامه مراسم را به منظور شرکت در مراسم هیات دولت ترک کرد.

نکته دیگر آنکه برخلاف مراسم افتتاحیه فاز اول رومینگ ملی که علاوه بر وزیر ارتباطات و معاون وی، مدیران عامل اپراتورها هم در نشست خبری برای پاسخگویی به سوالات خبرنگاران بر روی سن حضور داشتند، این بار از این مدیران برای پاسخگویی به سوالات خبرنگاران دعوت نشد و مدیر عامل اپراتور اول نیز در مراسم حضور نداشت.

کد مطلب: 31405
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Iran, Islamic Republic of
سوال این است که بعد از این که سیمکارت ایرانسل من انتن نداد و وصل شدم به همراه اول هزینه تماس من با تعرفه ایرانسل حساب میشه یا تعرفه همراه اول؟
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام