۰
plusresetminus
دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۴

آی.بی.ام اَبَر رایانه‌ها را کوچک‌تر می‌کند

ایتنا- اَبَر رایانه‌های آی.بی.ام به اندازه یک تلفن هوشمند هستند.
آی.بی.ام اَبَر رایانه‌ها را کوچک‌تر می‌کند


دانشمندان شرکت آی‌بی‌ام در تلاشند اَبَر رایانه‌ها را به اندازه کف دست انسان کوچک کنند. شرکت آی بی ام قصد دارد سه شنبه این هفته از نمونه‌ای از خرده‌رایانه‌هایی که به اندازه یک تلفن هوشمند هستند، رونمایی کند.


به گزارش ایتنا از همکاران سیستم و به نقل از وب‌سایت pcworld، این خرده‌رایانه‌ها دارای سی‌پی‌یوها و مدارهایی هستند که در اصل بر روی مادربوردهای بزرگ کار می‌کنند.

آی‌بی‌ام همچنین در تلاش است تا پایگاه‌های داده ویژه‌ای به اندازه یک جعبه کوچک بسازد که چندین خرده‌رایانه از این نوع را در خود جای دهند. رونالد لوئیجیتن، یکی از پژوهشگران آی‌بی‌ام گفته است ما اندازه رایانه‌ها را از این نیز کوچک‌تر کنیم.

شرکت آی‌بی‌ام همچنین اعلام کرده است قصد دارد ابر رایانه‌های واتسون خود را نیز به اندازه یک جعبه پیتزا کوچک کند. این نوع ابر رایانه در اصل از چندین خرده‌رایانه تشکیل خواهد شد.

بر اساس این گزارش، خرده‌رایانه‌هایی که قرار است این هفته به نمایش گذاشته شوند نتیجه همکاری دو شرکت آی بی ام و استرون (ASRTN) است. استرون یک موسسه هلندی است که در حوزه اخترشناسی رادیویی فعالیت می‌کند و در حال حاضر مشغل انجام طرحی به نام Dome است.

در این طرح قرار است فناوری‌های مورد نیاز بزرگ‌ترین تلسکوپ دنیا را که در سال ۲۰۲۴ ساخته خواهد شد، توسعه یابد. استرون قصد دارد از این خرده‌رایانه‌ها در سرورهای بزرگ مورد استفاده این تلسکوپ بهره گیرد.

اندازه این خرده‌رایانه‌ها ۱۳۳ میلی‌متر در ۵۵ میلی‌متر خواهد بود که بنا بر ادعای آی بی ام قدرت پردازش آن‌ها به اندازه مادربورد سرورهای ۳۰۵ در ۲۴۵ میلی‌متر خواهد بود. در این خرده‌رایانه‌ها از سی‌پی‌یوهای ۱۲ هسته‌ای T۴۲۴۰ و معماری PowerPC استفاده شده است.

آی بی ام این هفته همچنین نشان خواهد داد که چگونه از ترکیب ۱۲۸ رایانه یک سرور کوچک به وجود آورده است که عملکرد آن به اندازه سرورهایی است که ۴ تا ۱۰ برابر بزرگ‌تر هستند. میزان انرژی مصرفی این سرورها بین ۵۵ تا ۶۰ وات خواهد بود.
کد مطلب: 31292
نام شما
آدرس ايميل شما

تلفن همراه شما چه برندی است؟
آيفون
سامسونگ
هوآوی
شيائومی
نوکيا
موتورولا
ايسوس
ساير