۰
plusresetminus
يکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۱

مردم از زندگی در زمان حال دور شده اند

خطر عکس گرفتن با موبایل برای حافظه
ایتنا- اگر شما با موبایلتان زیاد عکس می‌گیرید، بدانید و آگاه باشید که این عمل تاثیر معکوسی بر حافظه شما می‌گذارد!
مردم از زندگی در زمان حال دور شده اند


کارشناسان هشدار می دهند استفاده از فناوری های هوشمند، وسواس در عکس گرفتن از محیط و به اشتراک گذاشتن این تصاویر، می تواند تاثیر معکوسی بر حافظه بگذارد.


به گزارش ایتنا از  مهر، یک روانشناس می گوید دوربین های تلفن همراه موجب شده است مردم لذت زندگی در زمان حال را از دست داده و این پدیده نوعی زیان و خسارت است.

"ماریان گری" استاد روانشناسی در دانشگاه ولنیگتون در نیوزیلند تاثیرات عکس و فیلم گرفتن را در حافظه کودکی انسان بررسی کرده است.

وی معتقد است مردم در حال دور شدن از زندگی در لحظه کنونی و حال هستند.

این پژوهشگر گفت: مردم هزاران عکس می گیرند و سپس عکس ها را کناری می گذارند و واقعا، خیلی به آنها نگاه نمی کنند و همین امر موجب می شود برچسب زدن و سامان دهی کردن آنها دشوار شود.

وی افزود: از لحظه تولد کودک تا تعطیلات خانوادگی، می خواهیم همه این لحظات شیرین را با استفاده از این عکس ها به یاد بیاوریم. اما اگر از افرادی هستید که نمی توانید دست از عکس گرفتن زیاد بردارید آگاه باشید که ممکن است همه چیز را در لحظه عکس گرفتن فراموش کنید.

تحقیقات پیشین نشان داده بود عکس گرفتن زیاد مانع از آن می شود که خاطرات جزئی تری را شکل بدهیم.

محققان گروهی از دانشجویان را در یک موزه هدایت کردند و از آنها خواستند از آنچه که می بینند یا عکس بگیرند تا سعی کنند کارهای هنری و تاریخی خاصی را به خاطر بسپارند.

روز بعد حافظه این دانشجویان آزمایش شد.

بررسی ها نشان داد دانشجویانی که عکس گرفته بودند، نسبت به آنهایی که فقط به اشیا نگاه کرده بودند، در تشخیص اشیائی تصویربرداری شده، خیلی بد عمل کرده و در یادآوری جزئیات اشیایی که از آنها عکس گرفته بودند بسیار ضعیف بودند.

دکتر لیندا هنکل مجری این تحقیقات از دانشگاه فیرفیلد در آمریکا گفت: تکیه مردم به فناوری برای یادآوری خاطرات، می تواند تاثیر منفی بر روی چگونگی یادآوری مطلوب این تجربیات بگذارد.

تحقیقات پیشین حاکی از آن بود که بازبینی عکس های قدیمی می تواند به ما کمک کند خاطرات را یادآوری کنیم اما این امر فقط در صورتی امکان پذیر است که زمان زیادی را به این کار اختصاص دهیم.

یافته ها حاکی از آن است که به منظور یادآوری خاطرات باید به جای جمع کردن عکس ها و تهیه تصاویر زیاد، بیشتر به آنها دسترسی و با آنها تعامل داشته باشیم.

نتایج این تحقیقات درنشریه Psychological Science منتشر شده است.

تحقیقات دیگری که توسط دانشگاه هاروارد، ویسکونسین مدیسون و دانشگاه کلمبیا انجام شده است نیز حاکی از آن است که بسیاری از مردم استفاده از اینترنت را جایگزین حافظه کره اند.

آنها مدعی اند وقتی یک فرد می خواهد چیزی را بداند از اینترنت به عنوان یک "حافظه خارجی استفاده می کند درست مانند رایانه ها از یک درایو سخت افزاری خارجی با عنوان حافظه اکسترنال/ خارجی استفاده می کنند.

این مطالعه نشان می دهد این روزها بسیار به تلفن هوشمند و لپ تاپ وابسته شده ایم و وقتی نمی توانیم چیزی را فوری بیابیم، از آن صرفه نظر می کنیم.
کد مطلب: 30682
نام شما
آدرس ايميل شما

به نظر شما هوش مصنوعی تا ده سال آينده به احساسات مجهز خواهد شد؟
بله
خیر