d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - رعایت جانب احتیاط در استفاده از فناوری و امواج
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۰

رعایت جانب احتیاط در استفاده از فناوری و امواج

ایتنا- عظیم فرد: برخی از پزشکان وقتی علت بیماری را پیدا نمی‌کنند آن را به فرستنده‌ها و امواج نسبت می‌دهند!
رعایت جانب احتیاط در استفاده از فناوری و امواج


مدیر کل صدور پروانه، سرویسهای رادیویی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات گفت: BTS (پایگاه استقرار فرستنده و گیرنده) ضرری برای مردم ایجاد نمی کند.


به گزارش ایتنا از ایسنا، عظیم فرد گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به صورت مداوم، خود یا ازطریق دانشگاه‌ها و موسسات بی طرف، بر اساس استاندارد ICNIRP امواج و تشعشعات را بررسی می‌کند که این استاندارد در ۸۰ کشور دنیا استفاده می شود.

وی ادامه داد: با وجود اینکه بررسی تشعشات در سازمان تنظیم مقررات به صورت کلی انجام می شود، یعنی شامل امواج شبکه تلفن همراه ، شبکه‌های پخش فراگیر مثل رادیو و تلویزیون، بیسیم‌ها و... می‌شود. تاکنون هیچ موردی در نقض سطح استاندارد گزارش نشده است.

او با اشاره به نرخ ضریب ویژه (sar) که۶/۱ وات در کیلوگرم است افزود: گوشیهای موبایل، معمولاً در کتابچه راهنمای خود این نرخ را نشان می‌دهند که مردم باید موقع خرید گوشی، علاوه بر مدل و قیمت به این مساله نیز توجه کنند.

فرد با اشاره به اینکه گوشی‌هایی که از طریق قانونی وارد کشور می‌شوند. باید از فیلتر سازمان تنظیم مقررات عبور کنند گفت: مشترکان می توانند از طریق سایت cra.ir با دستگاه‌ها و گوشیهایی که نرخ ویژه جذب آنها از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تایید شده آشنا شوند.

مدیر کل صدور پروانه و سرویسهای رادیویی سازمان تنظیم مقررات با اشاره به اینکه فناوری در جهت استفاده کمتر از امواج پیش می رود افزود: موضوع تشعشعات و امواج مخابراتی نیازمند فرهنگ سازی است چرا که بسیاری از پزشکان وقتی علت یک بیماری را به هر دلیلی پیدا نمی کنند؛ آن را به فرستنده‌ها (BTS) نسبت می‌دهند؛ بدون اینکه دلیل علمی و پزشکی ارائه دهند.

وی مساعدت وزارت بهداشت را در این زمینه ضروری برشمرد و افزود: لازم است پزشکان به صورت حرفه ای و فنی در این زمینه آموزش ببینند و یا وزارت بهداشت مراکز درمانی را برای پژوهش و پاسخ به مردم در این زمینه تدارک ببیند.

فرد با بیان اینکه لازم است دانش آموزان با پدیده امواج مخابراتی و استفاده صحیح از موبایل آشنا شوند گفت: اگر این موضوع در مدارس به عنوان سرفصل درسی تدریس می‌شد تاثیرات بهتری در استفاده از موبایل در کودکان و نوجوانان ایجاد می کرد.

وی با اشاره به اینکه ما جزئی از مردم هستیم و امواج رادیویی را برای سلامت و رفاه حال مردم می خواهیم گفت: این امواج ضرری ایجاد نمی کند چراکه وقتی موجی جذب بدن می شود به گرما تبدیل می‌شود اما پوست بدن انسان مانع جذب آن خواهد شد؛ در واقع هر چند فرکانس بالاتررود؛ عمق نفوذ کمتر می شود.

فرد به مسوولیت سازمان انرژی اتمی بر تدوین استاندارد ضوابط ایمنی تشعشعات تاکید کرد و افزود: قبل از صدور پروانه برای اپراتورها باید ضوابط سازمان انرژی اتمی رعایت شود و سازمان تنظیم مقررات بر اساس ضوابط پروانه صادر می کند.

وی در بسیاری موارد مشکلات اقتصادی مثل پایین آمدن قیمت خانه برای افرادی که در منزلشان BTS نصب کرده‌اند یا شکایات همسایگان را عامل نارضایتی مردم عنوان کرد و افزود: اپراتورها باید فضای بصری شهر را در نظر بگیرند و BTSها را در ساختمانهای بلند و مرتفع نصب کنند تا سطح شکایات مردم پایین بیاید و آلودگی بصری ایجاد نشود.

فرد در پایان تصریح کرد: همان طور که نمک و شکر را به اندازه می خوریم و یا حتی آب با تمام خواص مفیدش را متعادل مصرف می کنیم؛ بهتر است در استفاده از فناوری و امواج رادیویی جانب احتیاط را رعایت کنیم.
کد مطلب: 30066
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام