۵
۰
plusresetminus
سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۰۱

کاهش قیمت اینترنت در کشور / برخورد با تشعشعات مضر

ایتنا- واعظی: کاربران توقع اینترنت متناسب و با کیفیت در مقاب هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند را دارند.
کاهش قیمت اینترنت در کشور / برخورد با تشعشعات مضر


وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی که درباره وعده‌هایش درباره کاهش ۲۰ درصدی قیمت اینترنت مطرح شده بود، توضیح داد: همان طور که چند ماه قبل هم به مردم قول دادم یکی از اقداماتی که به دنبال آن هستم آن است که قیمت اینترنت نه تنها افزایش پیدا کند بلکه کاهش هم داشته باشد.


به گزارش ایتنا از ایسنا، محمود واعظی ظهر امروز در جمع خبرنگاران حاضر شده و به پاسخگویی به سوالات آنها پرداخت.

 تمام فرکانس‌های مزاحم و مخرب پیگیری خواهد شد
وی در پاسخ به سوالی که درباره اقدامات دولت و وزارت ارتباطات در حوزه فضای فرکانسی صورت گرفته بود اظهار کرد: سیاست جدی وزارت ارتباطات این است که در این زمینه اقداماتی جدی انجام شود به همین دلیل به امضای پروتکل با برخی کشورها پرداخته‌ایم و یک ماه قبل در اجلاسی که در همین زمینه در آذربایجان برگزار شد توافقات خوبی حاصل شد.

واعظی در عین حال عنوان کرد:‌ بنای ما این است که به نوعی تجهیزات خود تقویت کنیم تا بتوانیم تمام فرکانس‌های مزاحم و مخرب را شناسایی کنیم و از سوی دیگر با تمامی همسایگان توافقات لازم را در این زمینه داشته باشیم.

وی ادامه داد: شاید در کشور کمتر پیش بیاید که خدمتی نه تنها افزایش قیمت نداشته باشد بلکه قیمت آن کاهش هم پیدا کند. اما ما طی دو ماه گذشته جلسات مختلفی در حوزه قیمت اینترنت گذاشتیم و برای این کار از خودمان یعنی وزارت ارتباطات شروع کردیم. به همین دلیل قرار بر آن است که شرکت ارتباطات زیرساخت در پهنای باندی که در اختیار شرکتها قرار می‌دهد تخفیفی ۳۵ درصدی به آنها بدهد.

واعظی با بیان این‌که در این زمینه توافقات مختلفی بین بخشهای متعدد از جمله شرکتهای مخابرات و شرکتهای ندا (ارائه کنندگان اینترنت) صورت گرفته و در این زمینه مصوبه‌ای صبح روز گذشته در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب رسید که به زودی ابلاغ خواهد شد و در قالب آن امیدواریم تا پایان امسال قیمت اینترنت برای کاربر نهایی نیز کاهش پیدا کند.

وزیر ارتباطات همچنین یادآور شد: هزینه رانژه هم مدتی است که کم شده و نکته مهم این است کمه در این زمینه همه اپراتورها همکاری مناسبی با ما داشته‌اند.

 اینترنت ماهواره‌ای آری یا خیر؟
وی در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی که درباره بهره گیری از اینترنت ماهواره‌ای مطرح شده بود‌، توضیح داد: پروژه عظیمی در کل کشور وجود دارد تا بتوانیم در کل کشور شرایطی فراهم کنیم که از فیبر نوری استفاده شود.

او ادامه داد: در حال حاضر در کشور ۵۲ هزار کیلومتر فیبر نوری وجود دارد که برنامه ما آن است که ۲۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر دیگر هم به این ظرفیت اضافه شود.

واعظی عنوان کرد: استفاده از فیبر نوری امنیت بسیار بالایی دارد و تلاش ما این است که تا جایی ممکن است در کشور فیبر نوری استفاده شود. چرا که در این شیوه امنیت بالایی وجود دارد البته این حرف به آن معنا نیست که در زمینه داده‌هایی حساسیت در آن ها وجود ندارد، نمی توان از اینترنت ماهواره‌ای استفاده کرد ما منعی هم برای استفاده از این شیوه نداریم اما در حال حاضر بیشتر تمرکز وزارت ارتباطات بر شبکه فیبر نوری است که البته در کشورهای دیگر هم اوضاع به همین شکل است.

رفع فیلتر فیس بوک...
وزیر ارتباطات که بار دیگر در جمع خبرنگاران در ارتباط با رفع فیلتر شبکه اجتماعی فیس بوک مورد سوال قرار گرفته بود در این زمینه اظهار کرد: فیلترینگ ربطی به وزارت ارتباطات ندارد چرا که ما یک عضو از ۱۳ عضو کمیته فیلترینگ هستیم البته شش عضو این کمیته از اعضای دولت هستند و طی یک ماه گذشته هماهنگی‌های مختلفی بین وزرا و افراد اصلی کارگروه ایجاد شده و در قالب آنها به این کمیته اعلام کردیم که سیاست‌های ما این است که آن دسته از سایت‌هایی که مخرب و ضد اخلاقی هستند و خانواده‌ها دنبال فیلتر شدن آنها هستند را به طور جدی فیلتر کنیم اما فیلترینگ باید هوشمند باشد تا فردی که از سایت‌های مناسب و علمی استفاده می‌کند مشکلی نداشته باشد و در دسترسی به این سایت‌ها با فیلترینگ مواجه نشود.

واعظی همچنین یادآور شد: در ارتباط با فیس بوک تصمیمی قبل از دولت یازدهم در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای گرفته شده و حال ما نمی‌دانیم قرار است سیاست این کارگروه همانند گذشته باشد یا خیر.

دلیل سرعت پایین اینترنت چیست؟
وی در پاسخ به سوالی درباره کندی اینترنت مطرح شده بود اظهار کرد:‌ ما متولی این موضوع هستیم و هم دولت و هم وزارت ارتباطات به طور جدی اعتقاد دارند که باید مردم به سرویسی مناسب دسترسی داشته باشند و در برابر هزینه‌ای که پرداخت می کنند از امکاناتی با بهترین کیفیت بهره‌مند شوند ما در این زمینه بیشتر از همه دغدغه داریم اما می‌دانیم که این موضوع یک کار عظیم است و برای این کار لازم است بستری فراهم شود که در قالب آن مردم بتوانند اینترنت پر سرعت بگیرند.

وی در عین حال عنوان کرد: شاید در هفت یا هشت ماه اقدامات ما حالت موقتی داشته باشد اما در هر صورت پهنای باند بین الملل را تا دو برابر افزایش خواهیم داد.

او یادآور شد: در گذشته شرکت‌های ندا هیچ یک نمی‌توانستند پهنای باندی بیشتری از شرکت زیرساخت بگیرند اما اکنون هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و پهنای باند مناسب برای این شرکت‌ها تامین شده است.

وی ادامه داد:‌ با این وجود دو مشکل در این زمینه وجود دارد مشکل اول آن که بسیاری از مردم از گذشته در نوبت دریافت اینترنت بوده‌اند و شرکت‌ها پهنای باند خود را به جای آن که صرف تقویت شبکه مشترکان قبلی کنند برای دسترسی این افراد به کار می گیرند. نکته دیگر آن که از گذشته هم تخلفی وجود داشته و ضریب اشتراک اینترنت به جای این که یک به هشت باشد در بعضی از موارد حتی به یک به ۲۵ رسیده است که این موضوع باعث می‌شود سرعت اینترنت کاهش پیدا کند.

واعظی در ادامه اظهار کرد: به هر حال ما در این زمینه سیاست‌های خود را اجرا می‌کنیم اما شما می دانید که واگذاری اینترنت در دست بخش خصوصی قرار دارد و دست ما نیست. به همین دلیل ما باید نظارت کنیم که البته در این زمینه در ابتدا شرکت‌ها کمی مقاومت می کردند اما به مرور مشکلات برطرف خواهد شد.

نظارت بر فرکانس‌های نیروی انتظامی و غیره
وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال دیگری که درباره پارازیت‌های اینترنت و موبایل مطرح شده بود توضیح داد: متاسفانه برخی نهادها مانند نیروی انتظامی در گذشته برای خود فرکانسی گرفته بودند تا از آن برای بی‌سیم‌های خود یا به عنوان مثال برای فعالیت‌های آتشنشانی استفاده کنند. اکنون ما به دنبال ساماندهی این فرکانس‌ها هستیم و فکر می کنیم در شهرها و استان‌های مختلف این کار باید ساماندهی شود. به طوری که دستگاه‌های مربوطه تنها از فرکانس‌های مجاز استفاده کنند و آنچه بر روی موبایل اثر می‌گذارد جلویش گرفته شود. البته این کار زمان می برد اما به هر حال این کار را خواهیم کرد.

وی ادامه داد:‌ البته به کمک تجهیزات و امکاناتی که وجود دارد به طور هوشمند از این پس کوچکترین فرکانس‌های مخرب نیز شناسایی خواهند شد.

کمیته‌ی بررسی سلامت پارازیت‌ها به کجا رسید؟
وزیر ارتباطات در ادامه صحبت‌های خود درباره تاثیر پارازیت‌ها و تجهیزات مخابراتی بر روی سلامت اظهار کرد:‌ سلامت مردم موضوعی است که برای ما اهمیتی بسیار زیاد دارد به همین دلیل از حدود دو ماه قبل با دستور رییس جمهوری کمیته جدیدی تشکیل شد که با ریاست رییس سازمان تنظیم مقررات و عضویت نهادهای مرتبط به بررسی وضعیت تاثیرگذاری این امواج بر روی سلامت مردم بپردازد.

او ادامه داد: در حال حاضر نیز نتیجه مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته به وزارت بهداشت فرستاده شده تا ارزیابی آنها بر روی این موضوع صورت بگیرد اما به هر صورت باید به این نکته اشاره کرد که بحث تشعشعات و تاثیر آنها برروی سلامت افراد موضوعی است که هم مقام معظم رهبری و هم رییس جمهوری بر روی آن تاکید دارند به همین دلیل این تشعشات در هر کجا و به هر نسبت برای سلامت مضر باشد حتما با آنها شدیدا برخورد خواهد شد.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود هم در پاسخ به سوال ایسنا درباره قطع شدن ارتباطات شهرهای شمالی کشور بر اثر شرایط جوی توضیح داد: در غرب مازندران و برخی مناطقی که برق قطع شده و ما در آنها مرکز بزرگی نداریم این روزها مشکلاتی ایجاد شده چرا که ما در مراکز بزرگ خود ژنراتورهایی داریم که حتی اگر برق قطع شود این ژنراتورها به کار می‌افتند و ارتباط قطع نمی‌شود اما در روستاها و برخی مراکز کوچک عملا که ارتباط با مخابرات کم است که بیشتر با باتری BTS کار می‌کنند و پیش بینی ما بر این است که حتی اگر تا شش ساعت برق قطع شود می توان با استفاده از باتری ارتباط را برقرار کرد اما اکنون از آنجا که در این نقاط از روز گذشته تا به حال برق قطع شده عملا ارتباطات هم با مشکل مواجه شده و باتری ‌BTSها تمام شده است.

وی در عین حال عنوان کرد: اکنون رییس کمیته بحران یعنی مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت از روز گذشته با جدیت در حال پیگیری این موضوع است و به همین دلیل امروز نتوانسته در مراسمی که در قزوین برگزار می‌شود حضور پیدا کند.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ادامه داد: علاوه بر این روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت با وزیر نیرو هم صحبت کردیم و گفتیم که قطع برقی در این نقاط ایجاد شده تنها مختص به قطع برق نمی شود که باعث شده راه‌های ارتباطی بسته شوند. به همین دلیل اکنون ۳۳ گروه از سوی وزارت نیرو به مناطق مختلف فرستاده شده‌اند تا زودتر مشکلات موجود برطرف شوند.
کد مطلب: 29395
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
نتیجه گیری:کلا هیچی به وزارت ارتباطات ربطی نداره!
habib
feedback
سلامت مردم اگر مهم بود که پارازیت نمی فرستادن آقای وزیر
ترکیه رو نگاه کنید مردم برای کنترل اینترنت ریختن توی خیابونا
حالا ما 24 ساعته پارازیت یون زا میفرستن روی سر مون ، اینترنت بی کیفیت بهمون میدن صدامون در نمیاد!
علی
feedback
اقای وزیر بهترین کار اینه که شما کلا اسعفا بدهید چرا چون اصلا کاری نمیتوانید بکنید قیمتها رو به حرف میارید پایین ولی در عمل همه کار خودشان رو انجام میدن مثلا اخبار گفت 20 درصد اینترنت ارزان شده ولی شرکتهایه ارایه دهنده میگن به ما هنوز ابلاغ نشده ولی وقتی وزیر بگه قیمتها رو بکشید بالا قبل از اینکه مهر ابلاقیه خشک بشه بهشون ابلاغ شده و قیمت رو بردن بالا حالا شما پیدا کنید پرتقال دزد رو میدونید با این طرح حجمی اینترنت چه پولی این شرکتها و مخابرات تا الان به جیب زده اقا من یکی حلال نمیکنم حرامتان باشه
مهدی
feedback
Iran, Islamic Republic of
داداش چرا اعصابتو خورد میکنی الکی اینا اصلا به من و تو اهمیت نمیدن فقط پول واسشون مهمه . خودشون گفتم اینترنت تا 2 مگ به کاربرای خونگی میدیم اونوقت رفتم بگیرم میگن 128 به بالا میخوای باید از شرکت نامه بیاری . منم حلالشون نمیکنم
سامان
feedback
Iran, Islamic Republic of
کدوم کاهش قیمت ؟؟ تازه قیمتا بیشتر هم شده من نمیدونم شما چیرو نظارت میکنی تا جایی که من میدونم همه قیمتا افزایش یافتند .
اگر شما به فکر سلامت مردمی پارازیت هایی که میفرستید رو بردارید میدونید چقدر ضرر دارن؟
لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر