۵
۰
plusresetminus
سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۹
انتقاد صریح جهانگرد از وضعیت اینترنت ایران:

سرانه سرعت ما یک کیلوبیت است؛ ترکیه ۵۰ برابر و قطر ۱۰۰ برابر ما

ایتنا- پایین‌ترین سقف اینترنت در دنیا، 2مگابیت است اما اغلب کاربران ایرانی رویای اینترنت 2مگابیتی را می‌بینند!
سرانه سرعت ما یک کیلوبیت است؛ ترکیه ۵۰ برابر و قطر ۱۰۰ برابر ما


معاون وزیر ارتباطات سرانه پهنای باند اینترنت ایران را یک کیلوبیت بر ثانیه از میزان ۱۰۰ ترابیت ظرفیت پهنای باند دنیا عنوان کرد و گفت: این در حالی است که سرانه کشور ترکیه در این حوزه ۵۰ کیلوبیت و کشور قطر ۱۰۰ کیلوبیت برآورد می شود. با این وضعیت چگونه انتظار داریم تا پایان برنامه رتبه دوم منطقه را هم به دست بیاوریم.


به گزارش ایتنا از مهر، نصرالله جهانگرد در مراسم گردهمایی فعالان صنف فناوری اطلاعات کشور که توسط سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران برگزار شد با تاکید بر سهم فناوری اطلاعات در افزایش تولید ناخالص داخلی کشورها و لزوم اجرای برنامه های توسعه ای برای افزایش این سهم در کشور اظهار داشت: روند تحولات در حوزه صنعت، خدمات و کشاورزی از بکارگیری و کاربری فناوری اطلاعات در اصلاح این بخش ها حکایت دارد به نحوی که با اصلاح نظام صنعت، خدمات و کشاورزی و بکارگیری فناوری اطلاعات در این بخش ها، شاهد افزایش بهره وری و درآمد خواهیم بود.

ظرفیت پهنای باند در دنیا ۱۰۰ ترابیت؛ در ایران ۱۰۰ گیگابیت
وی با تاکید بر لزوم تغییر پارادایم در برنامه ریزی توسعه ملی گفت:در این میان افزایش سرعت دسترسی به اینترنت یکی از مقولاتی است که باید به آن توجه شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه میزان پهنای باند اینترنت برای سرعت دسترسی در دنیا بیش از ۱۰۰ ترابیت است که ما با حدود ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه ظرفیت یک صدم دنیا را داریم.

سرانه ۵۰ برابری ترکیه نسبت به ایران در پهنای باند اینترنت جهان
جهانگرد با اشاره به سرانه یک کیلوبیتی ایران از پهنای باند اینترنت جهان افزود: این در حالی است که سرانه کشور ترکیه در این زمینه ۵۰ کیلوبیت و قطر ۱۰۰ کیلوبیت است و با این وجود انتظار داریم تا پایان برنامه رتبه دوم منطقه را هم به دست بیاوریم. باید گفت که در این بخش خیلی عقب هستیم.

حجم کل اطلاعات دنیا بر روی اینترنت، ۴ زتابایت
رئیس سازمان فناوری اطلاعات کشور حجم کل اطلاعات بر روی اینترنت در دنیا را ۴ زتا بایت (۱۰۲۴ اکزابایت) عنوان کرد که تا دو سال آینده این حجم دو برابر می شود و افزود: در حوزه فناوری اطلاعات یک دلار سرمایه گذاری ۱۰ دلار برگشت سرمایه دارد و بررسی ها نشان می دهد که سرمایه گذاری در صنعت فناوری اطلاعات ۱۵ برابر برگشت سرمایه خواهد داشت.

سقف سرعت اینترنت در دنیا ۲۰ مگابیت؛ در ایران ۱۲۸ کیلوبیت
وی با انتقاد از وضعیت نامطلوب کشور در حوزه دسترسی به اینترنت گفت: در دنیا کف دسترسی به اینترنت ۲ مگابیت برثانیه و سقف سرعت اینترنت ۲۰ مگابیت در ثانیه است و ما هنوز صحبت ۲مگابیت را می کنیم.

ظرفیت پهنای باند اینترنت ایران به ۵ ترابیت می رسد
دبیر شورایعالی فناوری اطلاعات کشور ظرفیت موجود پهنای باند اینترنت را ۱۰۰ گیگابیت عنوان کرد که تا پایان سال به ۱۵۰ گیگابیت می رسد و گفت: نیازمند ۵ ترابیت ظرفیت در پهنای باند اینترنت بین الملل و ۴۲ ترابیت پهنای باند در زیرساخت داخلی کشور هستیم که ۱۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری تا پایان برنامه پنجم دارد.

۱۰ درصد GDP کشور از آن فناوری اطلاعات می شود
وی افزود: با اصلاح سیاستها و رسیدن به این ارقام، تا ۳ سال آینده به حدود ۱۰ درصد از GDP کشور دست خواهیم یافت.

۳۴ ترابیت اطلاعات از کانال سوئز عبور می کند
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سهم فناوری اطلاعات در دنیا را ۲۷۰۰ میلیارد یورو برشمرد و با اشاره به ویژگیهای استراتژیک ایران که می تواند در ترانزیت اطلاعات و افزایش سهم خود در این بخش موثر واقع شود گفت: کانال سوئز ۳۴ ترابیت اطلاعات را از شرق به غرب دنیا عبور می دهد و ارزش اینترنتی این کانال از ارزش ترافیک آبی آن بیشتر است؛ این در حالی است که کشور ما نیز به دلیل موقعیت استراتژیک خود می تواند در انتقال ترافیک اینترنت دنیا سهم بسزایی داشته باشد و درآمد زایی ایجاد کند. براین اساس در سال آینده حرکت بزرگی در این حوزه انجام می شود.

انتظار پرش لگاریتمی داریم
وی با بیان اینکه ایران باید از مزیت این ترانزیت به خوبی استفاده کند خاطرنشان کرد: در این زمینه انتظار پرش لگاریتمی داریم.

کمیته فاوای دولت منحل شد
جهانگرد با اشاره به مصوبه دولت در آبان ماه مبنی بر فعالیت تمامی شوراهای قانونی در کشور گفت: در این راستا شورایعالی فناوری اطلاعات فعال و کمیته فاوا منحل شد. هم اکنون شورایعالی فناوری اطلاعات با مجموعه شورایعالی فضای مجازی کشور که وظیفه سیاستگذاری این بخش را به عهده دارد برنامه های اجرایی را تدوین کرده و به تصویب دولت می رسانند.

برنامه های دستگاههای اجرایی به تصویب شورایعالی فناوری اطلاعات می رسد

جهانگرد اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال تمامی برنامه های دستگاههای اجرایی به تصویب شورایعالی فناوری اطلاعات برسد و در بودجه سال آینده برنامه این بخش دستگاهها دیده شود.
کد مطلب: 29318
نام شما
آدرس ايميل شما


امیر رجایی زاده
feedback
بجاش ما رتبه تخست رو تو فیلترینگ داریم :)
feedback
ما از اخر اول هستیم
راستی میگن ایران درسال 2013 ربته اول جهان در تورم بوده
چند وقت پیش هم پول ایران شد بی ارزش ترین پول جهان
هورااااااااااااااااااااا
feedback
فیلتر می کنم پس هستم!!!!!!!!!!!
فرشاد
feedback
Iran, Islamic Republic of
تا اونجایی که من میدونم ظرفیت پهنای باند در کل جهان چیزی حدود 77 تا 80 ترابیت هستش و نه 100 ترابیت.اگر هم پهنای باند جهانی رو 100 ترابیت فرض کنیم , 100 گیگابیت پهنای باند ما یک هزارم 100 ترابیت جهانی هستش , و نه یکصدم. اگه یکصدم پهنای باند جهانی رو داشتیم که نرمال بود. چون جمعیت ما هم حدود یکصدم جمعیت جهان هستش پهنای باند کشور هم باید چیزی حدود یکصدم پهنای باند جهانی یعنی چیزی حدود 770 تا 800 گیگا بیت بر ثانیه باشه. ( با فرض پهنای باند جهانی 77 تا 80 ترابیت ) . اما اگر پهنای باند جهانی رو 100 ترابیت فرض کنید چیزی حدود 1 ترابیت و بیشتر برای کشور مناسبه.

در ضمن رویای من بعنوان کاربر اینترنت , سرویس 2 مگابیت نیست . رویای من اینترنت پرسرعت مطابق با استاندارد جهانی با قیمت مناسب و بدون محدودیت دسترسی هستش. وگرنه همین 2 مگابیت الان هم ارایه میشه ولی با قیمت سرسام آور و با محدودیت حجمی. قیمت نرمال برای اینترنت 2 مگابیت نامحدود در حال حاضر چیزی حدود 65 هزارتومان در ماهه . این قیمت نزدیک به قیمت منطقه ای هستش. اما اینجا این سرویس با قیمت 6 برابر چیزی حدود 418 هزار تومان فروخته میشه. متاسفانه خیلی ها توان پرداخت قیمت نرمال 65 هزار تومان در ماه رو هم ندارن چه برسه به قیمت 6 برابر نرمال.
feedback
خیلی اینترنت خوبی داریم از اون طرف هم هر چی دستشون میاد فیلتر میکنن!!!!
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام