d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - توربین‌های بادی میکروسکوپی برای تامین انرژی گوشی هوشمند
۰
plusresetminus
پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۴۱

توربین‌های بادی میکروسکوپی برای تامین انرژی گوشی هوشمند

ایتنا - هر میکرو- توربین‌ بادی تنها 1.8 میلیمتر پهنا دارد و اندازه 10 عدد از این توربین‌های بادی در کنار هم با اندازه یک دانه برنج برابری می‌کند.
توربین‌های بادی میکروسکوپی برای تامین انرژی گوشی هوشمند


گروهی از محققان در تگزاس آمریکا موفق به ساخت توربین‌های بادی ذره‌بینی و کوچکی شدند که قرار است در آینده انرژی مورد نیاز گوشی‌های هوشمند به کمک آن‌ها تامین شود.


به گزارش ایتنا از رایورز، این میکروتوربین‌ها به قدری کوچک هستند که اگر روی یک سکه قرار بگیرند به سختی می‌توان آنها را پیدا کرد و به همین خاطر، اگر صدها توربین بادی ذره‌بینی کنار همدیگر قرار بگیرند و به یکدیگر متصل شوند، بدون آنکه کاربر متوجه شود انرژی مورد نیاز گوشی هوشمند او از جریان باد داخل منزل تامین می‌شود.

"جانگ- چی چائو"(Jung-chih Chiao) یکی از پروفسورهای علوم مهندسی الکترونیک در دانشگاه آرلینگتون تگزاس گفت: «تصور کنید که انرژی ذخیره شده در باتری گوشی هوشمند شما تمام شده است. در این شرایط روی بدنه گوشی شما بیش از ۱۰۰۰ توربین بادی ذره‌بینی کار گذاشته شده است که اگر در مقابل باد قرار گیرند ظرف چند دقیقه انرژی مورد نیاز شما را تامین می‌کنند»

او در ادامه توضیح داد: «اگر این توربین‌های بادی تنها چند دقیقه در مقابل جریان باد قرار گیرند می‌توانند انرژی لازم برای ارسال یک پیامک را تامین کنند»

هر یک از این میکرو- توربین‌های بادی تنها ۱.۸ میلیمتر پهنا دارد و اندازه ۱۰ عدد از این توربین‌های بادی در کنار هم با اندازه یک دانه برنج برابری می‌کند.

چائو که مدل مفهومی این میکرو- توربین‌های بادی را طراحی کرده است، در این زمینه با "اسمیتا رائو"(Smitha Rao) همکاری‌های گسترده‌ای انجام داد و اعلام کرد که این توربین‌های بادی کوچک از فلز نیکل ساخته می‌شوند تا هم انعطاف‌پذیر باشند و هم طول عمر آنها افزایش یابد.
  
کد مطلب: 29170
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام