۰
plusresetminus
سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۳۱

آیا اندروید از روی iOS کپی شده است؟

ایتنا - اسناد جدیدی درباره تولید سیستم عامل اندروید فاش شده است که می‌تواند گره از راز تقلید یا عدم تقلید گوگل از سیستم عامل اپل باز کند.
استیو جابز در حال معرفی گوشی آیفون
استیو جابز در حال معرفی گوشی آیفون


ماجرای شکایت اپل از سامسونگ بابت تقلید این شرکت از محصولات اپل به‌قدری مشهور شد که بسیاری فراموش کردند که در حقیقت یک بخش مهم از این مشاجره قضایی به ماجرای سیستم‌های عامل مورد استفاده در محصولات دو شرکت بازمی‌گردد.

با این حساب باید دید که در حقیقت ماجرای شباهت پوسته ظاهری iOS و اندروید تنها یک اتفاق ساده است یا اینکه واقعاً رویکردی الگوبردارانه در این ماجرا دخیل بوده است.


به گزارش ایتنا در این‌ باره به‌تازگی خبرگزاری بلومبرگ مدارک جدیدی را افشا نموده است که ابعاد جدیدی را از این رقابت رونمایی خواهد کرد.

ابتدا باید به تاریخچه ساخت اندروید اشاره‌کنیم.
این سیستم‌عامل برای نخستین بار در سال 2005 به‌صورت یک پروژه رسمی در شرکت گوگل شروع شد و برای مدتی طولانی گوگل از این کار به عنوان یک پروژه مخفی حفاظت کرده و اجازه درز کردن هیچ اطلاعاتی را به سطح اول رسانه‌های جهان نداد.
ولی همه چیز با عرضه گوشی شرکت اپل دستخوش تغییر شد و حتی عرضه اندروید نیز به تأخیر افتاد.

تیم توسعه اندروید به رهبری "اندی روبین" به مدت 609 الی 80 ساعت در هفته در طول دو سال بر روی این پروژه کارکرده بودند ولی ناگهان در سال 2007 محصول اپل همه را شگفت‌زده نمود زیرا برخلاف انتظار تلفن اپل بیش از حد خوب بود و بخش عمده این خوب بودن به سیستم‌عامل مدرن آن بازمی‌گشت.
نکته اینجا بود که در تمامی محاسبات گوگل تنها رقیب این شرکت،
مایکروسافت در نظر گرفته شده بود ولی با محصول اپل ناگهان ورق برگشته بود.

در آن زمان پروژه سیستم عامل اندروید Sooner نامیده می‌شد و شامل یک سیستم عامل متکی به صفحه‌کلید و بدون امکانات لمسی بود ولی در نوع خود امکانات ویژه و برتری نسبت به اپل را نیز در خود دارا بود که برای نمونه می‌توان امکان بهره بردن همزمان از چند نرم‌افزار را در نظر گرفت در حالی که نخستین نسخه از iOS تنها یک برنامه را به‌صورت همزمان اجرا می‌نمود و برای هر کاری باید به iTunes متصل می‌شد.
پس از این ماجرا بود که تیم طراحی اندروید پروژه خود را تا حد زیادی به عقب برده و با نام پروژه Dream طراحی یک سیستم عامل با قابلیت‌های Sooner و افزوده شدن قابلیت‌های لمسی را آغاز کردند. و سرانجام دو سال پس از آیفون نخستین گوشی اندرویدی با نام G1 توسط شرکت HTC روانه بازار شد.

در حال حاضر اندروید بیش از 80 درصد بازار سیستم‌عامل‌های موبایل را در اختیار دارد و iOS تنها 12.9 درصد.

این اسناد به‌تازگی ثابت کرد که در طراحی اندروید، آیفون به‌عنوان یک عنصر تحریک‌کننده مطرح بوده است ولی هیچگاه تقلید مستقیم و کپی‌برداری از محصول رقیب صورت نگرفته است.
 
کد مطلب: 28898
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام