۰
plusresetminus
جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۲۲

GPS هم هک شد

ایتنا - در یک عملیات هک آزمایشی، محققان توانستند سیستم ناوبری یک قایق را به هم بریزند.
GPS هم هک شد


گروهی از دانشجویان دانشگاه تگزاس توانستند با ایجاد اختلال در سیستم ناوبری یک قایق، مسیر آن را به گونه‌ای تغییر دهند که هیچ چیز غیرعادی و مشکوکی چشم هدایت‌کننده قایق را به خود جلب نکند.

در این آزمایش، دانشجویان سیستم ناوبری مبتنی بر GPS قایق را دستکاری نمودند و با ارسال سیگنال‌های جعلی از یک لپ‌تاپ، ناوبر قایق را به تغییر مسیر مجاب کنند.


به گزارش ایتنا به نقل از رایورز، راشاتودی به نقل از نشریه روسی کراسنایا زفیزدا نوشت در ماه اکتبر نیز گروهی از هکرها توانستند با مختل کردن GPS چند کشتی، مشخصات دو کشتی دیگر را که اصلاً وجود خارجی نداشته به سیستم هدایت کشتی‌های هک شده ارسال کنند.

GPS مخفف Global Positioning System و به معنای «سامانه موقعیت‌یاب جهانی» است که توسط وزارت دفاع آمریکا پشتیبانی می‌شود.
هر چند اولین ماهواره جی‌پی‌اس 35 سال پیش و در راستای اهداف نظامی به فضا پرتاب شد ولی امروزه این سامانه کارکردهای بسیار متنوعی اعم از نظامی و غیرنظامی پیدا کرده است.

مدیر مرکز تحقیقات پنتاگون چندی پیش با اشاره به این که معمولاً ارتش آمریکا در ناوبری‌های خود به جی‌پی‌اس تکیه می‌کند، نسبت به غیرقابل اعتماد بودن این سامانه هشدار داد.

در همین راستا نگرانی‌ها نسبت به احتمال هک شدن گسترده جی‌پی‌اس و امکان سوءاستفاده هکرها و دزدان دریایی از این وضعیت شدت گرفته است.

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع آمریکا به فکر استفاده از سیستمی به جای جی‌پی‌اس افتاده است.
 
کد مطلب: 28558
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام