۰
plusresetminus
يکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۰
مخترع وب هشدار داد

افزایش فیلترینگ و جاسوسی آنلاین در جهان

ایتنا- تیم برنرزلی،مخترع وب، نسبت به اعمال سانسورها و فیلترینگ دولت‌ها در محتوای اینترنت، ابراز نگرانی کرده‌است.
افزایش فیلترینگ و جاسوسی آنلاین در جهان


مخترع وب با هشدار نسبت به مداخله دولت‌ها در ارتباطات دیجیتال٬ از پایان عصر فیلترینگ در آینده نزدیک خبر داد.


به گزارش ایتنا از ایسنا، تیم برنرز لی با اشاره به افشاگری‌های اخیر درباره تلاش‌های گسترده دولت‌ها برای جاسوسی روی ارتباطات دیجیتال شهروندان٬ هشدار داد که جاسوسی‌های آنلاین تهدیدی جدی برای آینده دموکراسی و آزادی است.

وی از دولت‌هایی نظیر آمریکا و انگلیس خواست تا برای حراست از حریم خصوصی کاربران اینترنت بیشتر تلاش کنند.

تیم برنرز لی همچنین با لحنی سرشار از انتقاد خطاب به سیاستمداران آمریکایی گفت که برنامه‌های جاسوسی آنها پایه و اساس اینترنت را مخدوش کرده و راه توسعه و تکامل طبیعی بزرگ‌ترین شبکه ارتباطی انسان‌ها را سد خواهد کرد.

این متخصص ۵۸ ساله علوم کامپیوتر که در لندن متولد شده و در سال ۱۹۸۹ وب پهناور جهانی (World Wide Web) را بنیان نهاده٬ موسسه‌ای با همین نام هم راه‌اندازی کرده که برای دومین سال متوالی ۸۱ کشور تاثیرگذار در فرآیند حاکمیت اینترنت جهان را از نظر ضریب نفوذ اینترنت و آزادی دسترسی به محتوا و اطلاعات رده‌بندی کرده است.

در رده‌بندی سال ۲۰۱۳ این موسسه٬ آمریکا به‌خاطر جاسوسی‌های گسترده آژانس امنیت ملی (NSA) و ضریب نفوذ پایین اینترنت در مناطق روستایی به رده چهارم سقوط کرده و سوئد برای دومین سال پیاپی در صدر نشسته است.

به گزارش دویچه وله، تیم برنرز لی معتقد است برای دیوارهای آنلاین نمی‌توان سرنوشتی متفاوت از سرنوشت دیوار برلین متصور شد.

او فروپاشی این دیوارهای آنلاین را محتوم می‌داند و می‌گوید کشورهایی نظیر چین حتی ممکن است در آینده خود داوطلبانه دست به این اقدام بزنند چون شکوفایی اقتصادی شگفت‌انگیزی را برایشان به همراه خواهد داشت.

به اعتقاد مخترع وب٬ این تغییر تدریجی خواهد بود اما تردیدی در این نیست که کشوری که امکان دسترسی کامل و آزادانه به وب را برای شهروندانش فراهم می‌کند٬ جامعه‌ای پویاتر و توسعه‌یافته‌تر خواهد داشت و اقتصادش هم قدرتمندتر خواهد شد.

برنرز لی اقداماتی نظیر اقدام آژانس امنیت ملی آمریکا را نقض آشکار حقوق شهروندان در خفا خواند و گفت آنچه دولت‌هایی نظیر انگلیس و آمریکا انجام داده‌اند٬ مهم‌ترین تهدید در برابر اینترنت است؛ اینترنتی که به گفته او می‌تواند نیرویی عظیم برای ایجاد تغییرات مثبت در سراسر جهان باشد.

به اعتقاد او دولت‌ها این حق را دارند که برای مقابله با مجرمان آنلاین و آفلاین از ظرفیت‌های اینترنت بهره بگیرند اما باید نظارت بیشتر و دقیق‌تری روی سازمان‌های جاسوسی وجود داشته باشد تا آنها از قدرت خود استفاده سوء نکنند و بیش از پیش به شهروندان پاسخگو باشند.

تیم برنرز لی معتقد است: اینترنت از زمان پیدایشش بیشتر نیرویی برای تحولات مثبت و مفید بوده و انسان را بسیار توانمندتر از پیش کرده است و در صورتی که این شبکه جهانی با مداخله سرکوب‌گرانه دولت‌ها تجزیه نشود همچنان می‌تواند منشأ تحولات مطلوب برای بشریت باشد.
کد مطلب: 28502
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام