۰
plusresetminus
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۷
سیم‌کارت‌های ارزان می‌رسند؟

بازار در انتظار سیم‌کارت‌های 150 هزار تومانی همراه اول

ایتنا-مدتی است فعالان بازار موبایل از کاهش خرید و فروش سیم‌کارت‌های همراه اول خبر داده و دلیل این موضوع را انتظار مردم برای ارائه سیم کارت‌های ارزان قیمت می‌دانند.
بازار در انتظار سیم‌کارت‌های 150 هزار تومانی همراه اول


به گزارش ایتنا از ایسنا، طی ماه‌های گذشته قیمت سیم‌کارت‌های همراه اول سیری صعودی دنبال می‌کرد و این افزایش تا جایی پیش رفت که حتی به گفته مسوولان صنف سیم‌کارت‌فروشان تنها در پنج ماه اول امسال شاهد افزایش ۷۰ تا ۸۰ درصدی قیمت در سیم کارت‌های کد یک و دو بودیم.


با این وجود اکنون مدتی است گفته می‌شود وضعیت خرید و فروش سیم‌کارت‌های همراه اول به حالت رکود درآمده و یکی از دلایل مهم این موضوع کمبود تعداد خریدار در این بازار است، اتفاقی که به زعم فعالان بازار در انتظار مردم برای ارائه سیم‌کارتهای ۱۵۶ هزار تومانی ریشه دارد.

چندی پیش سازمان تنظیم مقررات ارتباطات با ابلاغ مصوبه‌ای این گونه تاکید کرد که لازم است هر سیم کارت همراه اول با قیمتی حدود ۱۵۶ هزار تومان به فروش برسد.

این سازمان در جلسه‌ای که تاریخ ۳۰ خردادماه ۹۲ برگزار کرد این گونه در نظر گرفت که سیم‌کارت‌های دائمی با تضمین همراه اول با قیمتی معادل ۱۵۶ هزار تومان به علاوه مالیات بر ارزش افزوده به فروش برسند.

در واقع بر اساس این مصوبه، شرکت مخابرات ایران مکلف شد برای فروش سیم‌کارت‌های همراه اول مبلغ ۳۶ هزار تومان را به عنوان تضمین در نظر گرفته و برای تعرفه اتصال نیز مبلغی معادل ۱۲۰ هزار تومان اعمال کند که در مجموع جمع این موارد به ۱۵۶ هزار تومان می رسد.

همچنین در این مصوبه و در تبصره‌ای تاکید شده بود که دارنده پروانه می‌تواند در صورت درخواست مشترک و توافق وی مبلغی را به عنوان هزینه رومینگ بین‌الملل دریافت کند و پس از مراجعت و تسویه حساب الباقی سپرده را به فرد بازگرداند که البته دریافت این مبلغ کاملاً اختیاری بوده و دارنده پروانه نمی‌تواند تحت هیچ شرایطی خریدار را مجبور به پرداخت مبلغ تضمین خدمات رومینگ کند.

اما این مصوبه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در شرایطی ابلاغ شد که سیم‌کارتهای همراه اولی که اغلب با کد هشت وارد بازار می‌شدند قیمتی معادل ۲۵۶ هزار تومان داشتند.

حال این که پس از ابلاغ این مصوبه قیمت سیم‌کارتهای اپراتور اول چه تغییری خواهد کرد، موضوعی است که هنوز وضعیت شفافی ندارد چراکه گاه این گونه اعلام می‌شود که اکنون شرکت ارتباطات سیار سیم‌کارتهای دائمی ارزان قیمت خود را با کد ۰۹۱۰ وارد بازار کرده و بدین ترتیب به مصوبه سازمان تنظیم مقررات پاسخ داده است.

مدیر عامل اپراتور اول چندی پیش در این باره اظهار کرد: طی یکسال و نیم گذشته دو بار ودیعه سیم‌کارت‌ها کاهش پیدا کرده، در صورتی که ما در حوزه نامبرینگ یکباره خرداد‌ماه امسال افزایش تعرفه‌ای ۶۰ درصدی داشتیم، به غیر از این مورد در بخش‌های دیگر نیز سازمان تنظیم مقررات مبالغی که خود باید از اپراتور‌ها دریافت کند را به یکباره افزایشی کلی داده است.

اما برای این مورد چندین بار کاهش مبلغ ودیعه را خواسته است، در حالی که طی سال‌های گذشته مبلغ ودیعه‌ی مشترکان صرف بازسازی و نوسازی شبکه‌های مخابراتی شده است.

وحید صدوقی در عین حال گفت: با این حال ما به زودی تعرفه‌هایی که برای ارائه‌ی سیم‌کارت‌های دائمی ۹۱۲، ۹۱۰ و میزان ودیعه‌ی آنها وجود دارد را اعلام خواهیم کرد که البته تا کنون با گذشت بیش از یک ماه هنوز اپراتور اول توضیحی در این زمینه ارائه نکرده و همچنان مشخص نیست آیا قیمت سیم کارت های ۰۹۱۲ همراه اول کاهش پیدا کرد یا خیر.
کد مطلب: 28294
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است