کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

افزایش ماده خاکستری مغز با بازیهای ویدئویی

درمان آلزایمر و اسکیزوفرنی با بازی

خبرگزاری مهر , 15 آبان 1392 ساعت 10:07

ایتنا- تحقیقات جدید نشان‌دهنده ارتباط بین بازی‌های ویدئویی و افزایش حجم مغز و در نتیجه کمک به بیماران آلزیمری و اسکیزوفرنی است.
تحقیقات انجام شده توسط موسسه مکس پلانک برای رشد انسان و دانشگاه شاریت نشان می دهد که بازیهای ویدئویی به افزایش ماده خاکستری در برخی مناطق مغزی منتهی می شود.


به گزارش ایتنا از مهر، بسیاری از والدین هنگام مشاهده فرزندان خود زمان انجام بازیهای ویدئویی سرزنش کنان به آنها می گویند که این بازیها مغز آنها را فاسد می کند اما نتایج تحقیقات جدید عکس این موضوع را ثابت کرده است.

محققان از گروه آزمایشی از بزرگسالان خواستند به مدت ۲ ماه روزی ۳۰ دقیقه یک بازی مشخص را انجام دهند. در عین آن نیز مغز آنها با استفاده از اسکنهای آم آر آی اندازه گیری شد.

براساس نتایج این تحقیق حجم مغز بزرگسالانی که بازیهای ویدئویی بازی می کردند در هیپوکامپ راست، بخش راست قشر پیش پیشانی و مخچه افزایش یافته بود.

این نقاط ذکر شده مسئول عملکردهایی چون تشخیص سه بعدی، تشکیل حافظه، برنامه ریزیهای استراتژیک و مهارتهای دستی هستند. افرادی بیشتر به بازی علاقه داشتند حجم مغز آنها نیز بیشتر افزایش یافت.

سمون کوهن رئیس این گروه تحقیقات اظهار داشت که این تجربه نشان دهنده پتانسیل بازیهای ویدئویی در تأثیرگذاری مثبت بر رشد مغز است.

درحالی که تحقیقات پیشین تفاوت ساختار مغز افراد علاقمند به بازیهای ویدئویی را نشان می داد، این تحقیق نشان دهنده ارتباط مستقیم بین بازی ویدئویی و افزایش حجم مغز است.
این امر ثابت می کند که مناطق خاصی از مغز را می توان به واسطه انجام بازیهای ویدئویی تعلیم و آموزش داد.

نکته مهم این است که این تحقیق ثابت کرده است که بازی می تواند روی افرادی که از شرایطی ناشی از اسکیزوفرنی یا آلزایمر رنج می برد تأثیر درمانی داشته باشد.

درحال حاضر محققان روی تأثیرات بازی روی درمان افرادی کار می کنند که از ناهنجاری استرس پس از آسیب رنج می برند.


کد مطلب: 28275

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/28275/درمان-آلزایمر-اسکیزوفرنی-بازی

ايتنا
  https://www.itna.ir