۰
plusresetminus
چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۲۱
رئيس مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های ديجيتال:

ایرانیان گرايش بسياری به رسانه‌های مجازی دارند

نجفی سولاری: ایران می تواند به مرجع ديجيتال در حوزه تمدن اسلامی تبدیل شود.
ایرانیان گرايش بسياری به رسانه‌های مجازی دارند


رئيس مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های ديجيتال با اشاره به توقع مقام معظم رهبری مبنی بر انتقال فضای آنالوگ به موج چهارم فناوری يعنی مجازی، گفت: ما میتوانيم مرجع ديجيتال در حوزه تمدن اسلامی باشيم.

به گزارش ایتنا از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، حسن نجفی سولاری، رئيس مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های ديجيتال، در مراسم تجليل از هيئت داوران نخستين جشنواره رسانه‌های مجازی خليج فارس و آغاز مراحل داوری جشنواره رسانه‌های برخط امام رضا(ع) كه سه‌شنبه، نهم مهرماه در مجتمع رسول مهر تهران برگزار شد، با اشاره به وضعيت رسانه‌های ديجيتال و فضای مجازی در جهان اظهار كرد: در سال ۲۰۱۲ رهبران غرب تصميم میگيرند پشتوانه مالی خود را از حوزه طلا به اطلاعات منتقل كنند و اين تصميم‌گيری بسيار مهمی است و معنای خاصی میدهد. وی تصريح كرد: ايران از نظر ضريب نفوذ اينترنت در منطقه اول است. اين آمار نشان می‌دهد كه ایرانیان گرايش بسياری به رسانه‌های مجازی دارند.
وی بيان كرد: ۵۰ تا ۷۰ درصد كشور زير پوشش فرستنده‌های ديجيتال هستند بنابر اين تقريبا از نظر ابزار، تجهيزات و امكانات توليد ديجيتال از موبايل هوشمند تا دستگاه‌های پیشرفته، بيشترين رتبه را در منطقه داريم.

نجفی سولاری اظهار كرد: ۲۷۰۰ موسسه در حوزه رسانه‌های دیجیتال داريم بنابر اين، ما از نظر قوت در نظام جمهوری اسلامی كم نداريم اما تا چه اندازه اين قوت و توانايی رسانه‌های مجازی استفاده كرده‌ايم، جای سؤال دارد.
وی افزود: در سال‌های گذشته كه شبکه‌های مجازی وجود نداشت، مقام معظم رهبری در چند بند به مسئولان نظام يادآور شدند كه فضای مجازی و رسانه‌های ديجيتال را در اولويت قرار دهيد اما هم اكنون چند درصد از مقامات، متخصصان، روشنفكران و كارشناسان اطلاعات کافی در حوزه ديجيتال دارند؟
رئيس مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های ديجيتال با اشاره به فرهنگ غنی ايران و اسلام ادامه داد: قرآن کریم، نهج‌البلاغه، صحيفه سجاديه و... از محتوای غنی برخور دارند كه می‌توان اين محتوا را تبديل به ديجيتال كرد تا به مرجع جهان اسلام در حوزه دیجیتال تبدیل شویم.
نجفی سولاری اظهار كرد: آيا نمیتوانيم مرجع ديجيتال در حوزه حديث، فقه، اصول، اخلاق اسلامی باشيم. تمدن اسلامی تمدن كوچكی نيست، مخازن و ذخاير محتوا در اين حوزه بسيار است. 

وی يادآور شد: در افق ۱۴۰۴ تكليفمان اين است كه در منطقه اول باشيم و از رسانه‌ها و صاحبنظران درخواست می‌كنم كه يك پورتال مرجع ادب و زبان فارسی كه از ويكی‌پديای فارسی بالاتر است را معرفی كنند.
وی ادامه اداد: ما میتوانيم در حوزه فضای مجازی بسيار قدرتمند باشيم و قدرتمان را به رخ بكشيم ولی تاکنون مسئولان نتوانسته‌اند از مقدورات خود استفاده كنند.

تاکید مدیر کل ارشاد استان تهران بر اختصاص یارانه به فعالان رسانه‌های مجازی
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: با توجه به نفوذ رسانه‌های مجازی و فراگیری مخاطبان آن، تخصیص یارانه‌ای مشابه یارانه مطبوعات به فعالان این حوزه، ضروری به نظر می‌رسد.
سید احسان قاضی زاده هاشمی در مراسم تقدیر از داوران جشنواره رسانه‌های مجازی خلیج فارس که با حضور حسن نجفی سولاری؛ مشاور وزیر و رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال برگزار شد، تاکید کرد: امروزه شمار زیادی از جویندگان اطلاعات برای دسترسی به اخبار گوناگون، وارد فضای مجازی می‌شوند که آمار استفاده کنندگان این حوزه نسبت به رسانه‌های مکتوب، قابل مقایسه نیست.
وی تسهیل در وصول و انتشار سریع اطلاعات با هزینه اندک را از شاخصه‌های مهم رسانه‌های مجازی برشمرد و افزود: این عوامل باعث شده که فضای مجازی به شکل فزاینده‌ای جای خود را در بین مردم ایجاد و به عنوان یک رقیب جدی برای رسانه های سنتی تبدیل شود.

وی خاطر نشان کرد: با وجود این مهم، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، سیاستگذاری جشنواره‌های خود را با اولویت دادن به فضای مجازی تنظیم کرده و تاکون جشنواره های آیات، خلیج فارس و امام رضا(ع) را با محوریت خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های اینترنتی، وبلاگ سرویس‌ها و شبکه‌های اجتماعی در گستره ملی برگزار کرده است.
وی گفت: هیئت علمی و داوران این جشنواره ها نیز با حضور اساتید برجسته و اعضای هیات علمی دانشگاه های معتبر کشور از جمله دکتر سعید رضا عاملی، دکتر حسن بشیر، دکتر امید علی مسعودی، دکتر داود نعمتی و بیژن نوباوه وطن تشکیل شده است.
قاضی زاده اظهار داشت: از سال گذشته و پس از اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران به عنوان یکی از اعضای اصلی شورای سیاستگذاری جشنواره بین‌المللی خلیج فارس انتخاب شد، ما برنامه‌ریزی‌هایمان را برای برگزاری جشنواره رسانه‌های مجازی خلیج فارس با قوت آغاز کردیم و بیش از ۴۵۰۰ اثر نیز به دبیرخانه ارسال شد.

گفتنی است، در ادامه مراسم یادشده از هیات داوران جشنواره رسانه های مجازی خلیج فارس تقدیر شد و احکام هیئت داوران و اعضای شورای عالی سیاستگذاری و برنامه ریزی جشنواره های فرهنگی، رسانه ای و قرآنی استان تهران توسط مشاور وزیر و رئیس مرکز توسعه ی فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و معاون فرهنگی مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی این اداره کل با هدف برگزاری هر چه بهتر جشنواره رسانه های برخط امام رضا(ع) به ایشان اهداء شد.

استقبال مشاور وزیر ارشاد از برگزاری هفتمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال با همکاری استان تهران
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پیشنهاد مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری هفتمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال استقبال کرده و خاطرنشان ساخت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران می‌تواند نقش مهمی در برگزاری هفتمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال داشته باشد.
به گزارش ایتنا از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، نشست تقدیر از داوران جشنواره رسانه‌های مجازی خلیج فارس و آغاز مراحل داوری جشنواره رسانه های برخط امام رضا(ع) با حضور حسن نجفی سولاری مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، سید احسان قاضی زاده هاشمی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، محمد صادق افراسیابی معاون فرهنگی، مطبوعاتی و اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، دکتر حسن بشیر؛ دانشیار دانشگاه امام صادق(ع) و رئیس هیات داوران جشنواره رسانه های بر خط امام رضا(ع) و سایر اعضای هیات علمی و هیات داوران جشنواره رسانه‌های برخط امام رضا(ع) در مجتمع فرهنگی هنری رسول مهر(ص) برگزار شد.

سید احسان قاضی زاده هاشمی؛ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در این نشست ضمن ارائه گزارشی از فعالیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران تاکید کرد: تجربه حضور و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نشان داد که این اداره کل از ظرفیت ویژه‌ای برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار است.
وی با تاکید بر اهمیت جایگاه رسانه‌های دیجیتال خاطرنشان ساخت: برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه‌های موضوعی مربوط به رسانه‌های دیجیتال میتواند باعث افزایش تولیدات اسلامی ایرانی در فضای رسانه‌های مجازی شود و اجرای جشنواره نشریات دیجیتال قرآنی آیات، جشنواره رسانه‌های مجازی خلیج فارس و جشنواره رسانه‌های برخط امام رضا(ع) در همین راستا بوده است.

حسن نجفی سولاری مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال ضمن استقبال از پیشنهادات قاضی زاده برای گسترش نقش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در زمینه‌های مختلف کاری مرتبط با مرکز رسانه‌های دیجیتال تصریح کرد: با حضور اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در ستاد برگزاری هفتمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال انتظار می‌رود نمایشگاه امسال با شکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار شود.

در ادامه این نشست شاخصه‌های داوری جشنواره رسانه‌های برخط امام رضا(ع) توسط دکتر حسن بشیر؛ دانشیار دانشگاه امام صادق(ع) و رئیس هیئت داوران بیان شده و از زحمات داوران جشنواره رسانه‌های مجازی خلیج فارس تقدیر شد.
 
کد مطلب: 27779
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام