کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

داستان آزادی شبانه فیسبوک چه بود؟

خبرگزاری ايسنا , 26 شهريور 1392 ساعت 23:57

ایتنا- به هر حال دلیل رفع فیلتر موقتی فیس‌بوک هرچه که بود، بالاخره کاربران ایرانی توانستند برای چند ساعت طعم فیس‌بوک بدون فیلتر را بچشند!


 

دوشنبه شب گذشته برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی و یا سایت‌های فیلتر‌شده این‌گونه اعلام کردند که بدون استفاده از هیچ نوع فیلتر‌شکنی توانسته‌اند به راحتی وارد سایت‌های مدنظر خود شوند؛ این مشکل اگرچه از صبح امروز برطرف شده اما تاکنون هیچ یک از مسوولان مربوطه حاضر به پاسخ‌گویی رسمی در مورد آن نشده‌اند.


به گزارش ایتنا از ایسنا در شرایطی که اکثر مدیران پاسخ سوالاتی که دراین باره مطرح می‌شود را به کمیته تعیین مصادیق مجرمانه‌ی رایانه ای ارجاع می‌دهند، خود این کمیته گزارش‌اش را از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات از جمله شرکت ارتباطات زیرساخت می‌گیرد.

در این رابطه هیچ یک از مسوولان اینترنت کشور تاکنون حاضر به ارائه‌ی توضیح نشده‌اند اما یک مقام مسئول در شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد: دلیل اتفاق شب گذشته آن بود که فیسبوک بر روی برخی IP‌های خود تغییراتی ایجاد کرده بود که در نهایت این موضوع باعث می‌شد برخی از کاربران بدون فیلترشکن وارد این سایت شوند.


وی در پاسخ به این سوال که اگر این مشکل مربوط به آی.‌پی فیسبوک بوده چگونه برخی توانسته‌اند وارد این شبکه‌ اجتماعی شوند و برخی دیگر برای دسترسی به آن دچار مشکل بوده‌اند، اظهار کرد: سایت‌هایی مانند فیسبوک و یا گوگل چندین آی.‌پی دارند اما گاه ممکن است که به یکباره یک آی.‌پی جدید نیز مورد استفاده قرار دهند که در این صورت تا زمانی که آن آی.پی کار نکند و استفاده نشود، امکان شناسایی آن وجود ندارد و به همین دلیل باید زمان کوتاهی بگذرد تا پس از استفاده از آی.پی جدید امکان شناسایی آن ایجاد شود و آی.پی جدید فیلتر شوند.


اما این مقام مسوول در پاسخ به این سوال که آیا آزادی شبانه فیسبوک برای سنجش عکس‌العمل جامعه در قبال آزادی فیسبوک نبوده، توضیح داد: فکر نمی‌کنم این موضوع ربطی به مساله داشته باشد اما به هر صورت ما در شرکت ارتباطات زیرساخت مباحث فنی را بررسی می‌کنیم.


وی هم چنین خاطر نشان کرد که در حال حاضر مشکل برطرف شده و دیگر امکان مراجعه به این سایت‌ها بدون فیلتر وجود ندارد.


وی در پاسخ به این‌که تا چه اندازه امکان دارد اتفاق ایجاد شده به دلیل حمله هکر‌ها بوده باشد، توضیح داد: در این زمینه بحث هک مطرح نیست و همان‌طور که گفتم موضوع به پالایش سایت‌ها براساس آی.‌پی‌های خاص آنها باز می‌گردد.


کد مطلب: 27550

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/27550/داستان-آزادی-شبانه-فیسبوک

ايتنا
  https://www.itna.ir