۰
plusresetminus
دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۲۵

ملاقات مدیران نظام صنفی و فیروزآبادی

ایتنا - فیروزآبادی ضمن معرفی سوابق خود و با تاکید بر اینکه جنبه مورد علاقه‌اش مسائل فنی بوده اظهار داشت عمیقأ معتقد است که امنیت باید لایه حداقلی باشد.
سیدابوالحسن فیروزآبادی
سیدابوالحسن فیروزآبادیسازمان نظام صنفی رایانه ای کشور طی هفته های اخیر و از بدو انتخاب جناب آقای دکتر روحانی به ریاست جمهوری، رایزنی ها و تعاملات مستمری را با مشاورین ایشان در خصوص ارائه برنامه های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تنگناهای موجود و به ویژه انتخاب وزرای ذیربط به عمل آورده است.
در این راستا با آقایان جهانگیری، سعیدی کیا، صادق و اخیرا نیز با آقایان نهاوندیان و فیروزآبادی ملاقاتهایی بعمل آمد.


به گزارش ایتنا دیدار اخیر، عصر روز یکشنبه مورخ ۰۶/۰۵/۹۲، با حضور رییس و دبیرکل سازمان نصر کشور به همراه هیات رییسه ادوار شورای مرکزی نظام صنفی رایانه ای کشور در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با آقایان دکتر نهاوندیان و دکتر فیروزآبادی به طور جداگانه انجام شد.
در هر یک از این دیدارها که در فضایی صمیمی برگزار شد نمایندگان فراگیرترین تشکل مردم نهاد حوزه فناوری اطلاعات کشور به بیان دیدگاه های خود و دغدغه های موجود در حوزه فناوری اطلاعات پرداختند و پیشنهادات راهبردی خود در خصوص نحوه تعامل بخش خصوصی با دولت تدبیر و امید، وزیر آینده ICT ارائه و بر اثربخشی حاصل از تعاملات تاکید نمودند.
آقای دکتر نهاوندیان نیز با بیان اینکه جامعه اطلاعاتی از فرهیختگان جامعه اند و تبیین جایگاه وزارت ICT و حساسیت های موجود آن چه از بعد استراتژیک و چه از بعد اقتصادی پرداخت.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در جایگاه حکمرانی و هم در توانمندسازی، ساختار ICT ما ضعیف است، پرهیز از ایجاد جو امنیتی در ارتباط با مسائل این حوزه را یادآور شد.

نمایندگان سازمان نیز با بیان این دیدگاه که وزیر ICT باید به توسعه این صنعت اهتمام داشته باشد و سایر وزارتخانه ها نیز در کاربرد ICT باید کوشا باشند بیان داشت متولی وزارت ICT را به مد نظر داشتن موارد ذیل فراخواندند.
۱. تفکر بلند مدت در زمینه سرمایه گذاری ۲. باور و اعتقاد به بهبود فضای کسب و کار در این مقوله ۳. مقبولیت صنفی در کنار اشرافیت در حوزه دولت ۴. دخالت ندادن راهبردهای امنیت ملی و عدم تسری آن در حوزه ICT ۵. استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای رفع خمودی از جامعه IT ۶. مداومت در اجرای قانون تجارت الکترونیک ۷. استفاده مشورتی و اجرایی از بخش خصوصی و پرهیز از تفکیک ارجاع کار به خودی و غیرخودی

در ادامه نمایندگان بخش خصوصی حاضر در جلسه نیز با تبیین وضعیت موجود بخش خصوصی IT و توانمندیهای موجود در این بخش، به رسمیت نشمردن تکالیف قانونی توسط وزارت ICT را از مشکلات موجود در روند توسعه این صنعت دانستند و آن را مایه تضعیف وزارت بیان داشتند.
همچنین با بیان آمارهای موجود و مقایسه با سایر صنایع میزان عملکرد نامطلوب در طی سالیان گذشته را متذکر شدند. ایشان همچنین با ذکر این نکات که وزیر آینده نباید انتقاد را به منزله تقابل با خود بداند، انتقادپذیری را از شرایط لازم برای متولی این وزارتخانه بیان نمودند. خصلتی که اگر مدنظر قرار می گرفت مانع از برخی انحصارات موجود در عرصه ارتباطات می شد.
نمایندگان نصر کشور همچنین با انتقاد از ساختار فعلی وزارت ICT، خواستار تجدید ساختار این سازمان و تنظیم شرح وظایف آن متناسب با انتظارات موجود و وضعیت صنعت ICT در کشور شدند.

همچنین طی دیدار جداگانه ای، نمایندگان سازمان بادکتر فیروز آبادی از کاندیداهای جدی وزارت ICT ملاقات نمودند.
در این دیدار نمایندگان صنف به بیان دیدگاههای صنف در خصوص وضعیت موجود صنعت فناوری اطلاعات وارتباطات پرداختند. در ابتدای دیدار رئیس سازمان ضمن معرفی حضار تاکید کرد: اعلام برنامه های ریاست محترم جمهور منتخب در تعامل با تشکل های صنفی بارقه ای از امید و فرصتی کم نظیر برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی ایجاد کرده است که انتظار می رود این هم‌افزایی مورد نظر همه وزرای جدید قرارگیرد.
در ادامه، مهندس سعیدی ضمن اشاره به این نکته که از قبل تاکنون همه وزرا و مسوولین ارشد با نیت خیر و با قصد خدمت می آیند ولیکن نگرش های سنتی واداری مانع از دیدن وشنیدن مشکلات و حقایق می شود و در واقع محصور در اتاقها و حلقه تنگ افراد خاص می شوند ، تاکید کرد: همه ی کابینه باید ITمحور باشد.
وی افزود: ما وزرایی با هوش وذکاوت بالا داشته ایم ولیکن باید آسیب شناسی کنیم که چرا نتوانسته اند موفق باشند.

مهندس رحمتی نیز با اشاره به تکالیف برنامه چهارم وپنجم در خصوص توسعه فناوری اطلاعات وارتباطات، لزوم بررسی وتطبیق اقدامات انجام شده با احکام برنامه را یادآور وتاکید کرد: بنظر می رسد شتاب دهی به این تکالیف باید مد نظر دولت جدید قرارگیرد.
وی افزود: از وزیر جدید انتطار می رود تفکر بلند مدت در زمینه سرمایه گذاری در این حوزه داشته باشند و به واقع از تصدی گری دولت کاسته وباور به بهبود فضای کسب وکار و بسترسازی واصلاح قوانین در این حوزه را تقویت نمایند.
همچنین مهندس خادمی ضمن تصدیق وایمان صنف به حفظ امنیت ملی، تسری همه جانبه وافراطی رویکرد امنیتی به همه بخش های این صنعت را گلایه و آن را عامل خروج وحذف بسیاری از فعالین این صنعت دانست.
در همین رابطه مهندس داننده تاکید کرد: تقسیم بدنه صنف به خودی و غیرخودی و دخیل نمودن آن در ارجاع کار یکی از عوامل دلسردی صنف است. وی اشاره کرد: ساختار وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات باید بگونه ای اصلاح شود که برای توسعه این صنعت، مهیا وچابک شود. وی افزود : حرکت ضعیف سازی وزارت ICT برخلاف روند جاری در تمام کشورهای توسعه یافته است.
مهندس آیت الهی نیز در این خصوص اشاره نمود: با توجه به سهم قابل توجهGDP از این صنعت در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، حرکت باید بگونه ای باشد که اهمیت این وزارتخانه کمتر از وزارت نفت تلقی نگردد.
مهندس قمی ضمن اشاره به لزوم توانمند سازی بخش خصوصی این صنعت یادآور شد: طی سالهای اخیر ما برای نجات سایر صنایع فرتوت کشور حمایتهای قابل ملاحظه ای انجام دادیم که بعضأ به نتیجه نیز منجر نگردید ولیکن برای صنعتی انسان محور ، دوستدار محیط زیست و اشتغالزا هرگز برنامه ی جدی ارائه نکردیم و حتی نیروهای متخصصی را بسیار ارزان برای سایر ممالک تربیت کرده وتقدیم کردیم. شایسته است دولت جدید برنامه مدونی در این خصوص و به منظور حمایت وتوانمندسازی این صنعت بانگاه بلند مدت ارائه نماید.

در ادامه حاضرین تاکید نمودند: صنف مایل به استماع نظرات نامزدهای وزارت و تعامل با ایشان بوده و امکان انتخاب برای ریاست جمهور را از بین گزینه ها ی مختلف را حق ایشان می داند.

در ادامه دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی ضمن معرفی سوابق خود و با تاکید بر اینکه جنبه مورد علاقه اش مسائل فنی بوده وعمیقأ معتقد است که امنیت باید لایه حداقلی باشد، گفت : در اصلاح ساختار وزارت ICT با صنف هم نظر است. وی با اشاره با سهم قابل توجه واردات اقلام الکترونیک کشور که عمدتأ نیز مصرفی هستند تاکید کرد: باید با مطالعه کافی توان تولید و صادرات این صنعت را قوت بخشید. وی با اشاره به آمار صادرات سخت افزار، آن را به هیچ وجه درخور توان کشور ندانست و گفت: بخش خصوصی باید خودرا برای ورود به این حوزه آماده کند. بویژه ما باید توجه به مزیت‌مان در صنعت نرم‌افزار داشته باشیم.

فیروز آبادی تاکید کرد: معتقد است وزارت ICT باید متولی توسعه این صنعت باشد.
وی درخصوص لزوم ایجاد شفافیت وایجاد رقابت سالم افزود: عمل در چارچوب قوانین وضوابط ، مراقبت براجرای آن و اصلاح آن در صورت لزوم یکی از چاره های برون رفت از نومیدی فعلی از ارجاع کار است.
دکتر فیروزآبادی بر لزوم تلاش برای خروج وزارتICT از وظیفه انحصاری ارتباطات(telecom) و جامعیت بخشی به همه حوزه ها بوِیژه فناوری اطلاعات تاکید نمود.

وی درخاتمه ضمن اظهار خوشوقتی از دیدار با اصحاب صنف گفت: علیرغم اینکه از قبل شناخت متقابل وجود نداشت اما دیدگاه‌ها بهم نزدیک و تعامل فیمابین ضروری است.
نمایندگان صنف ضمن اظهار خوشوقتی از برگزاری این جلسه، برای دکتر فیروزآبادی در صورت رسیدن به مقام وزارت، آرزوی موفقیت نموده و آمادگی صنف را جهت توسعه صنعت ICT و همکاری با ایشان اعلام نمودند. 
 
 

کد مطلب: 26955
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام