۰
plusresetminus
دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۴

تعرفه تلفن همراه افزایش یافت؟

ایتنا- از سویی، به گفته مسئولین تعرفه‌ای برای افزایش قیمت مکالمه همراه اول وجود نداشته اما امروز اخبار حاکی از افزایش تعرفه مکالمه با سیم کارت دایمی این اپراتور است.
تعرفه تلفن همراه افزایش یافت؟


در حالی که چندی پیش معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد که تاکنون هیچ برنامه‌ای برای افزایش تعرفه تلفن‌های همراه وجود ندارد اما امروز اخباری مبنی بر افزایش تعرفه مکالمه با سیم‌کارت دایمی همراه اول از اول خرداد به گوش می‌رسد.


به گزارش ایتنا از ایسنا، حسن رضوانی اوایل اردیبهشت اظهار کرده بود: تنها تغییری که در زمینه‌ی تعرفه تلفن‌های همراه ایجاد شده آن است که به تازگی نرخ پایه دولتی برای اپراتور‌ها تعیین شد که این نرخ قبلا وجود نداشته است.

معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان این‌که چنین نرخی تاکنون به اپراتورها اعلام نشده و احتمالا هفته آینده ابلاغ خواهد شد، اظهار کرده بود: پس از تعیین این نرخ اپراتورها می‌توانند خدمات خود را تا ۲۰ درصد بالای نرخ پایه ارائه کنند.

رضوانی با تاکید بر این‌که این موضوع در پروانه اپراتور‌ها نیز ذکر شده است، خاطر نشان کرد: اگر اپراتوری تصمیم بر آن داشت که تعرفه‌های خود را تغییر دهد، قطعا باید این موضوع را از قبل به کاربران خود اطلاع‌رسانی کند.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: نرخ پایه دولتی به گونه‌ای تعریف شده که حتی با وجود افزایش ۲۰ درصدی آن تغییر چشم‌گیری در قیمت‌ها حاصل نخواهد شد.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فلت‌کردن شماره‌های همراه اول اشاره کرد و گفته بود: پیش از این اپراتور اول برای تماس‌های بین‌شهری خود هزینه‌ی جابه‌جایی داشت که اگر این هزینه حذف شود، درآمد‌های این شرکت افزایشی نخواهد یافت اما به هرحال برای رقابت و حفظ شرایط رقابتی این اقدام می‌تواند گامی موثر باشد.

معاون رگولاتوری در بخش پایانی صحبت‌های خود در ارتباط با تعرفه‌ تلفن ثابت اظهار کرد: تاکنون در زمینه‌ی تلفن ثابت افزایشی در تعرفه‌ها صورت نگرفته است.

اما رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این باره اعلام کرده بود: تصویب پیشنهاد یکنواخت‌سازی تعرفه مکالمات تلفن همراه در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، به معنای افزایش هزینه‌ها نیست و افزایش یا کاهش هزینه تلفن همراه به رفتار مشترکین و شیوه عمل اپراتورها در فضای رقابتی بستگی دارد.

محمد علی فرقانی کاهش تعرفه‌ها نسبت به میانگین، حذف هزینه جابجایی، ساده‌سازی و شفاف‌سازی تعرفه‌ها، یکسان‌سازی تعرفه پایه برای تمامی اپراتورهای تلفن همراه، ایجاد و توسعه شرایط رقابتی و عدم وابستگی نظام تعرفه‌گذاری به طرح شماره‌گذاری را از مزایای تعرفه یکنواخت پیشنهادی عنوان کرد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تشریح مزایای طرح پیشنهادی گفت: تعرفه‌های مکالمات تلفن همراه شرکت مخابرات ایران بر اساس مصوبه سال ۱۳۸۳ شورای اقتصاد مبتنی بر شهری و غیر شهری تنظیم شده است که در آن تعرفه مکالمات صوتی مشترکین بر اساس ۹۲ نقطه بین شهری کشور محاسبه می شود.

به این ترتیب در صورتی که مشترکی در نقطه PC کرج سیم کارت دریافت کرده باشد به عنوان مشترک آن PC ثبت شده و چنانچه با مشترکی که در PC کرج ثبت شده باشد تماس برقرار کند تعرفه مکالمه او دقیقه ای ۴۴۷ ریال محاسبه می شود. ولی در صورتیکه با مشترکی که در منطقه‌ای دیگر حتی در مجاورت منطقه خود مثلا در PC ورامین ثبت شده باشد، تماس بگیرد تعرفه مکالمه او دقیقه‌ای ۷۶۰ ریال محاسبه می شود.

اما اگر همین فرد از منطقه خود خارج شود و به عنوان مثال به تهران سفر کند، برای تمامی تماس‌های ایجاد شده توسط او و همچنین تماس‌هایی که با او گرفته می شود برای هر دقیقه مکالمه هزینه جابجایی به مبلغ ۸۹ ریال برای وی در نظر گرفته می‌شود.

به گفته مسوولان ساختار فعلی تعرفه‌گذاری مبتنی بر ساختار قدیمی شرکت مخابرات کشور تعریف شده و این ساختار با ماهیت شبکه‌های تلفن همراه و همچنین روند تعرفه گذاری در دنیا مغایرت داشته و موجب اتلاف منابع شماره‌گذاری نیز شده است. ضمن آنکه دو اپراتور دیگر تلفن همراه یعنی ایرانسل و رایتل نیز از ساختار تعرفه‌ای یکسان استفاده می‌کنند بر همین اساس تعیین تعرفه یکنواخت برای شبکه تلفن همراه شرکت مخابرات ایران نیز اجتناب‌ناپذیر است.

به گفته رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بر اساس آمار ترافیکی اندازه‌گیری شده در شبکه تلفن همراه شرکت مخابرات ایران ۷۰ درصد مکالمات شبکه تلفن همراه، شهری و ۳۰ درصد بین شهری است و میانگین وزنی هر دقیقه مکالمه با احتساب جابجایی ۵۳۷ ریال است که بر این اساس و با توجه به تعرفه سایر اپراتورها و همچنین قیمت بازار، الزام کمیسیون و رگولاتوری در پروانه‌های صادره برای تعیین تعرفه پایه، تعرفه یکنواخت ۵۱۵ ریال برای یک دقیقه مکالمه صوتی سیم کارت دایمی به کمیسیون پیشنهاد شده است.

بر این اساس قیمت پیشنهادی برای تعرفه پایه نسبت به میانگین موجود کمتر در نظر گرفته شده است و رفتار اپراتورها در بازار رقابتی نشان می‎‌دهد که اپراتورها برای رقابت و جذب بیشتر مشترکین، تعرفه‌های خود را کمتر از تعرفه پایه تعیین خواهند کرد و از ظرفیت ۲۰ درصد اضافه بر تعرفه پایه که در پروانه ها پیش بینی شده است استفاده نخواهند کرد. بر همین اساس برای اکثر مشترکین که در قبض های خود ترکیبی از مکالمات شهری و بین شهری و جابجایی دارند، هزینه ماهیانه کاهش می یابد.

رگولاتوری یا شورای رقابت؟!
اما مظفر پوررنجبر - مدیر عامل شرکت مخابرات ایران - درباره این که درباره وضعیت نهایی تعرفه‌های مخابراتی مطرح شده بود و این که بالاخره در این راستا شورای رقابت تصمیم خواهد گرفت یا سازمان تنظیم مقررات ارتباطات درباره افزایش تعرفه‌ها نظر می‌دهد، اظهار کرد: رگولاتوری و رشورای رقابت هر یک وظایفی دارند که ما هر دو را قبول داریم، به عنوان مثال در حوزه قیمت‌گذاری شورای رقابت و در حوزه مسائل مربوط به رقابت سازمان تنظیم مقررات اعمال نظر خواهند کرد.

مدیر عامل شرکت مخابرات ایران هم‌چنین اظهار کرده بود: ما مدتی است برای تغییر تعرفه‌ها و اصلاح آنها پیشنهاداتی را مطرح کرده‌ایم و در کنار پیشنهاد افزایش تعرفه طرح ارتقاء خدمات را نیز داده‌ایم اما همزمانی این موضوع با بحث همکدسازی ممکن است نگرانی‌هایی را برای مردم ایجاد کند که این مساله برای ما نیز حالت دغدغه دارد.
وی ادامه داد: در سال ۹۱ افزایش قیمت‌ها مستقیما بر عملکرد شرکت‌ها تاثیر داشت و در این میان ما نیز مانند سایر شرکت‌ها مجبور هستیم با حاشیه سود مناسب حرکت کنیم به همین دلیل لازم است قطعا طرح‌های ما توجیه اقتصادی داشته باشد. به همین دلیل ما قصد بهینه‌سازی قیمت‌ها را مطرح کردیم که این موضوع صرفا به معنای افزایش قیمت نیست.

هنوز خبر رسمی درباره افزایش تعرفه مکالمه با تلفن همراه از سوی شرکت مخابرات ایران و یا شورای رقابت منتشر نشده است.

اما روابط عمومی شرکت ارتباطات سیار ایران، در پی طرح زمزمه‌هایی در خصوص عملی شدن تغییر تعرفه مکالمات همراه اول، این اپراتور اعلام کرد: بدنبال موافقت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با یکنواخت سازی (حذف اعمال زون بندی بین شهری) تعرفه اپراتورهای تلفن همراه، تعرفه‌های اپراتور اول هنوز تغییری نداشته و به محض نهایی شدن تعرفه‌های انتخابی و آماده سازی مقدمات اجرای آن، این امر به مشترکین اطلاع رسانی می‌شود.

بر اساس مصوبه رگولاتوری، کلیه اپراتورهای تلفن همراه کشور ملزم به رعایت تعرفه جدید هستند.

برای تشخیص میزان تعرفه مکالمه موبایلی در کشور مروری بر تعرفه اپراتورهای مختلف گویای آن است که اپراتور اول یا همان همراه اول پیش از این در خطوط دائمی خود برای هر دقیقه مکالمه در ساعات اوج مصرف قیمت ۴۴۷ ریال و برای هر دقیقه مکالمه شهری در ساعات غیر اوج مصرف تعرفه ۳۵۸ ریال را در نظر گرفته بود.

در این میان از ساعت هشت الی ۲۱ ساعات اوج مصرف و ساعات ۲۱ تا هشت، جمعه و روزهای تعطیل ساعات اوج غیر مصرف تعریف شده‌اند.

این اپراتور برای مکالمات بین شهری افراد هم در ساعات اوج قیمت ۷۶۰ ریال و در ساعات اوج غیر مصرف تعرفه ۵۳۶ ریال را در نظر گرفته بود اما به تازگی اخباری مبنی بر همسان سازی قیمت‌ها در این اپراتور ارتباطی به گوش می‌رسد.
کد مطلب: 26331
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای