۰
plusresetminus
شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۲۲

نگرانی از رشد ویروس‌های تلفن همراه

ایتنا - روند رو به رشد تعداد بدافزارهای تلفن همراه، کارشناسان امنیت را نگران ساخته است.اخیراً پلیس آمریکا با صدور بیانیه‌ای، خطرات دو بدافزار جدید را به کاربران دستگاه‌های همراه گوشزد کرده است.

به گزارش ایتنا از شماران سیستم ، این بدافزارها که ویژه حمله به ابزار همراه اعم از تبلت و تلفن همراه ساخته شده است، Loozfon و FinFisher نامیده می‌شود.

FinFisher یک جاسوس‌افزار است که کنترل اجزای تلفن همراه را در اختیار خود می‌گیرد.

هکرها پس از نصب این برنامه مخرب می‌توانند از راه دور گوشی را کنترل کرده و حتی مکان کاربر تلفن را نیز شناسایی کنند.

Loozfon نیز نوعی بدافزار برای سرقت اطلاعات کاربر است که هکرها آن را به وسیله ایمیل و تحت عناوین فریبنده روانه گوشی کاربر می‌نمایند.

زمانی که کاربر بر لینک تعبیه شده در این ایمیل کلیک کند، Loozfon در گوشی قربانی نصب می‌شود.

البته Loozfon و FinFisher فقط دو نمونه از خیل بدافزارهایی است که کاربران تلفن‌های همراه را هدف قرار می‌گیرد.

با توجه به این واقعیت که امروزه استفاده از دستگاه‌های سیار و به ویژه تلفن همراه در سطح جهان بسیار رایج شده است، متخصصان نسبت به بروز تهدیدات و فجایع امنیتی در این خصوص هشدار می‌دهند.

اکنون تقریباً هر کس یک تلفن همراه در اختیار دارد؛ از دید هکرها این یک جشن باشکوه است چرا که تلفن‌های همراه و برنامه‌های قابل نصب بر آن، از لحاظ امنیتی با چالش‌های گوناگونی مواجه است.

کارشناسان بر این باورند که تدابیر امنیتی به کار رفته در رایانه‌های شخصی باید در دستگاه‌های همراه نیز لحاظ شود.

سال‌هاست که متخصصین امنیت، با انتشار هزاران گزارش، خبر، مقاله و هشدار کوشیده‌اند نگاه کاربران فناوری‌های نوین را نسبت به مقوله امنیت تغییر داده و اهمیت رعایت احتیاطات امنیتی را به آنها گوشزد نمایند.

هر چند این تلاش‌ها تا حدودی موفقیت‌آمیز بوده و اکنون کاربران بیشتر به امنیت بها می‌دهند ولی باز هم انتشار اخبار ناامیدکننده‌ای از قبیل استفاده از کلمات عبور بسیار ضعیف و ساده، قدیمی بودن ضدویروس‌ها و به‌روز نبودن سیستم عامل‌ها حتی در شرکت‌های بزرگ و نهادهای دولتی، انتشار اطلاعات شخصی و کاری در اینترنت به صورت غیرحساب شده و ده‌ها خبر دیگر از این دست، همچنان ادامه دارد.

اکنون به نظر می‌رسد تامین امنیت دستگاه‌های همراه نیز به نگرانی نسبتاً جدید متخصصان امر تبدیل شده است.
کد مطلب: 24287
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است