۰
plusresetminus
يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۴۲
از فاصله چند میلیون کیلومتری

نرم‌افزار مریخ‌نورد ناسا به‌روز شد

ایتنا – به‌روزرسانی "کنجکاوی" از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورت بروز اشتباه، ممکن است شانس برقراری ارتباط با کنجکاوی و دریافت اطلاعات و تصاویر از آن برای همیشه از بین برود.
نرم‌افزار مریخ‌نورد ناسا به‌روز شد


این روزها ماجرای فرود موفقیت‌آمیز کاوشگر مریخ‌نورد ناسا موسوم به کنجکاوی (Curiosity) و ارسال تصاویری از سطح سیاره سرخ، دوستداران دانش و عاشقان نجوم را بسیار شاد کرده است.


به گزارش ایتنا به نقل از پی‌سی‌مگ، گروهی از مهندسین مستقر در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا موسوم به جی‌پی‌ال(JPL) با انجام "یکی از بزرگ‌ترین عملیات به‌روزرسانی نرم‌افزاری قرن"، نرم‌افزار مورد استفاده در کنجکاوی را به‌روز کردند.

آزمایشگاه جی‌پی‌ال مسئول پرتاب و کنترل ماموریت‌های بی‌سرنشین برای مسافت‌های بسیار دور است و دفتر مرکزی آن در پاسادینا در کالیفرنیا قرار دارد.

شاید برخی گمان کنند که این به‌روزرسانی چیز چندان خارق‌العاده‌ای نیست و یا شاید آن را با به‌روزرسانی رایانه خود مقایسه کنند، ولی اهمیت کار زمانی مشخص می‌شود که بدانیم این به‌روزرسانی از فاصله ده‌ها میلیون کیلومتر دورتر از کاوشگر ناسا انجام شده است.

"کنجکاوی" پس از چهار روز فعالیت شامل پرواز به سمت مریخ، فرود موفقیت‌آمیز بر این سیاره و تصویربرداری از آن، به‌روز شده است و اکنون می‌تواند استفاده از سیستم نمونه‌برداری ژئوشیمی خود را آغاز کند.

بر پایه این گزارش، این به‌روزرسانی از اهمیت و ظرافت بسیار بالایی برخوردار است و همه چیز باید دقیق و طبق برنامه پیش برود چرا که اگر در این بین اشتباهی رخ دهد، ممکن است شانس برقراری ارتباط با کنجکاوی و دریافت اطلاعات و تصاویر از آن برای همیشه از بین برود.
 
 
کد مطلب: 23225
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است