۱
۰
plusresetminus
شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۳۲

ویروس «قطع اینترنت» در کمین ۳۰۰ هزار کاربر سراسر جهان

ایتنا- این ویروس که یک سال پیش توسط FBIکشف شد، آنتی ویروس و نرم‌افزارهای امنیتی در سیستم را غیرفعال می‌کند.
ویروس «قطع اینترنت» در کمین ۳۰۰ هزار کاربر سراسر جهان


نزدیک به ۳۰۰ هزار کامپیوتر در سراسر جهان ممکن است روز دوشنبه امکان اتصال به اینترنت را از دست بدهند.


به گزارش ایتنا از دویچه‌وله، این قطعی موقت، ناشی از آلودگی این سیستم‌ها به ویروسی موسوم به DNS Changer است که توسط FBI کشف شده است.
کاربرانی که کامپیوترهایشان به ویروس DNS Changer آلوده شده، ممکن است روز دوشنبه هفته آینده (۱۹ تیر، ۹ ژوئیه) با قطعی اینترنت مواجه شوند.

به رغم هشدارهای متخصصان امنیت شبکه‌، اکنون هزاران سیستم و شبکه کامپیوتری در سراسر جهان به این ویروس آلوده شده‌اند.
این ویروس یک سال پیش توسط FBI کشف شده، اما در ابتدا چندان مخرب به نظر نمی‌رسید و در روزهای گذشته، هشدارها نسبت به ماهیت این ویروس و راه‌های مقابله با آن در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد.

بسیاری از شرکت‌های خدمات‌دهنده اینترنت پیام‌های ویژه‌ای برای کاربران فرستاده‌اند و پلیس فدرال آمریکا (FBI) هم ­وب‌سایتی راه‌اندازی کرده که به کاربران کمک می‌کند تا به‌صورت آنلاین بتوانند سیستم خود را اسکن کنند و بفهمند که سیستم‌شان در دام DNS Changer گرفتار شده یا نه. این وب‌سایت از اینجا قابل دسترسی است.
سیستم‌های آلوده به این ویروس، روز دوشنبه امکان آنلاین شدن نخواهند داشت.

کاربران این سیستم‌ها باید با تماس با خدمات‌دهنده اینترنت، یا با ابزارهای مخصوصی که برای این کار طراحی شده، این ویروس را از سیستم خود پاک کنند تا بتوانند بار دیگر به اینترنت وصل شوند.
بر اساس گزارش FBI بیش از ۲۷۷ هزار کامپیوتر در کشورهای گوناگون جهان به این ویروس آلوده شده‌اند.

در ماه آوریل تعداد سیستم‌های آلوده به DNS Changer از مرز ۳۶۰ هزار هم گذشته بود، اما با به‌کار بستن توصیه‌های امنیتی متخصصان، اکنون از تعداد قربانیان بالقوه آن کاسته شده است.
از این تعداد، نزدیک به ۶۴ هزار سیستم آلوده در آمریکا قرار دارند. در کانادا هم بیش از ۲۵ هزار سیستم به این ویروس آلوده شده بودند، اما مسئولان ارتباطات این کشور با پخش توصیه‌های امنیتی در شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی، تعداد سیستم‌های آلوده را به ۷ هزار رساند‌ه‌اند.

نشر ویروس از طریق کلیک روی دام‌های تبلیغاتی
پس از کشف DNS Changer مشخص شد که سیستم‌های آلوده به این ویروس، در هنگام اتصال به اینترنت کندتر عمل می‌کردند، اما نشانه‌ای از آسیب‌های جدی امنیتی بروز نیافته بود.
هکرهای استونیایی با طراحی دام‌های تبلیغاتی، بیش از ۵۷۰ هزار کامپیوتر در سراسر جهان را هدف حمله سایبری خود قرار داده بودند.

پلیس فدرال آمریکا سال گذشته این موضوع امنیتی را کشف کرد و ماموران FBI دریافتند که اگر بخواهند سرورهای متصل به این ویروس را قطع کنند، کاربران سیستم‌های آلوده به DNS Chnger امکان اتصال به اینترنت را برای مدتی از دست خواهند داد.
به همین خاطر، FBI در اقدامی بی‌سابقه یک «شبکه پاک» راه‌اندازی کرد که کاربران از طریق آن می‌توانند احتمال آسیب‌پذیری سیستم‌های خود را به صورت آنلاین بررسی کنند.
کاربرانی که از آلوده بودن سیستم خود به این ویروس بی‌اطلاع‌اند، در معرض تهدیدهای امنیتی بزرگ‌تری قرار می‌گیرند؛ چون DNS به صورت اتوماتیک آنتی‌ویروس و نرم‌افزارهای امنیتی موجود در سیستم را غیرفعال می‌کند.

فیس‌بوک و گوگل هم برای کمک به حل این بحران امنیتی به میدان آمده‌اند.
آنها پیغام‌های ویژه‌ای طراحی کرده‌اند که برای کاربران سیستم‌های آلوده به این ویروس ارسال می‌کنند.
کد مطلب: 22711
نام شما
آدرس ايميل شما


محمد رضا
feedback
لطفا لینک تست سیستمش را بزارید امتحان کنیم
هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای