۰
plusresetminus
شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۲۶

تعویق راه‌اندازی پروژه دیتاسنتر ملی

ایتنا - شهرداری جلوی فعالیت عمرانی دیتاسنتر ملی را گرفت.
تعویق راه‌اندازی پروژه دیتاسنتر ملی
شهرداری تهران پس از ممانعت کردن از فعالیت اپراتورهای تلفن همراه برای نصب آنتن‌های BTS، این بار از ادامه فعالیت عمرانی ساخت دیتاسنتر ملی جلوگیری کرد.

به گزارش ایتنا به نقل از عصر ارتباط، درحالی‌که اپراتورهای تلفن همراه با تاسیس شرکت سایت شیرینگ توانستند راهکاری برای نصب آنتن‌های خود بیابند، اکنون شرکت ارتباطات زیرساخت متولی راه‌اندازی دیتاسنتر ملی در ادامه راه خود با ممانعت شهرداری مواجه شده و باید برای این رفع این مشکل خود راه‌حلی بیابد.

ساخت و راه‌اندازی دیتاسنتر ملی براساس مصوبه هیأت دولت و با ترک تشریفات قانونی به دلیل اهمیت ملی آن مبنی بر محرمانه بودن اطلاعات مرکز دیتا که قرار است اطلاعات سازمان‌های دولتی روی آن قرار بگیرد، به صورت مشارکتی به دو شرکت ایزایران و زعیم واگذار شده که با ممانعت معاونت عمرانی و شهرسازی شهرداری تهران روبه‌رو شده است.

شرکت ارتباطات زیرساخت برای نصب سیستم‌های تغذیه نیروی دیتاسنتر ملی به دو ساختمان کوچک نیاز دارد که درحال حاضر شهرداری جلوی ادامه کار آن را گرفته و آن‌ها را موظف به دریافت مجوز کرده است.

حسن کریمی، معاون طرح و توسعه شرکت ارتباطات زیرساخت در این باره گفت: «پیمانکار پروژه دیتاسنتر ملی شرکت ایزایران است که این شرکت یک تعداد شرکت همکار دارد که در این میان بخش عملیات عمرانی آن را شرکت زعیم برعهده دارد».

او افزود: «پیمانکاران درحال پیشبرد پروژه هستند اما برای دریافت مجوزها به مشکلی با شهرداری برخوردیم که درصدد هستیم این مشکل سریع‌تر برطرف شود و پروژه ادامه کار دهد».

کریمی با اشاره به نیازهای دیتاسنتر ملی، گفت: «شرکت ارتباطات زیرساخت برای راه‌اندازی دیتاسنتر ملی به ساخت دو ساختمان کوچک برای سیستم‌های تغذیه نیرو نیاز دارد تا ریزژنراتورها در آنجا نصب شوند که به مجوز خاصی از شهرداری نیاز دارد که درحال مذاکره با آن‌ها هستیم».

ساخت این دو ساختمان بخشی از پروژه عمرانی راه‌اندازی دیتاسنتر ملی است که باتوجه به مقاوم‌سازی ساختمان‌های دیتاسنترها نیاز به تجهیزات خاصی دارد چراکه در طرح نهایی، دیتاسنتر ملی به ۲۰ مگاوات برق نیاز دارد که تأمین آن به تجهیزات خاصی نیاز دارد و چون شرکت ارتباطات زیرساخت تاکنون از این دسته از تجهیزات در سایت‌های خود استفاده نکرده، برای نصب آن نیاز به عملیات ساختمانی جدید دارد که به دلیل دریافت مجوز عملیات عمرانی آن، ادامه کار پروژه دیتاسنتر ملی با چالش مواجه شده است.

طبق برنامه زمان‌بندی قرار است دیتاسنتر ملی تا پایان سال ۹۰ به بهره‌برداری برسد اما باتوجه به مشکلات پیش آمده به نظر می‌رسد زمان بهره‌برداری از آن به تعویق بیافتد.

کریمی گفت: «مشکلاتی که در طول اجرای پروژه به‌وجود می‌آید، ممکن است زمان پروژه را تغییر دهد اما درحال حاضر به طور موازی بخش عمرانی و بخش فنی پروژه جلو می‌رود و تجهیزات نگهداری و پردازش و دیگر تجهیزات و امور مربوط به مرکز داده ملی درحال انجام است و طرح‌های HDL و LLD نیز در حال نهایی شدن است».

پیمانکار راه‌اندازی دیتاسنتر ملی مهر ماه سال ۸۸ مجوز دولت را دریافت کرد و قرار بود براساس قرارداد پس از ۹ ماه، تجهیزات این مرکز نصب و مورد بهره‌برداری قرار گیرد اما آذر ماه سال ۸۹ قرارداد آن‌ها با شرکت ارتباطات زیرساخت نهایی و امضا شد و اکنون پس از گذشت ۹ ماه ذکر شده در قرارداد هیچ تجهیزاتی درخصوص این پروژه وارد کشور نشده است.

دیتاسنتر ملی درحالی باید تا پایان سال به بهره‌برداری برسد که هنوز پیمانکار آن تجهیزات مورد نیاز را وارد نکرده و قراردادهای آن نیز درحال مبادله برای تأمین تجهیزات است. برهمین اساس معاون طرح و توسعه شرکت ارتباطات زیرساخت گفت که هنوز تجهیزاتی خریدار نشده و المان‌های مورد نیاز این مرکز داده درحال نهایی شدن است.

کریمی امیدوار است در صورت حل مشکلات اجرایی موجود حداقل فاز یک دیتاسنتر ملی تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

پس از موضوع راه‌اندازی شارع ۲ به عنوان یک مرکز داده ملی، راه‌اندازی دیتاسنتر ملی ۶ سال پیش و همزمان با مطرح شدن طرح اینترنت ملی دوباره مطرح شد.

هم‌زمان با پیشرفت جریان راه‌اندازی این پروژه ملی و اهمیت راه‌اندازی آن، سازمان فناوری اطلاعات ایران راه‌اندازی دیتاسنترهای استانی را مطرح کرد که قرار شد به موازات دیتاسنتر ملی، هر استانی از یک دیتاسنتر خاص خود بهره‌مند شود.

مرکز ملی داده به منظور نگهداری اطلاعات حساس ارگان‌های دولتی در یک مرکز داخلی در شرکت ارتباطات زیرساخت راه‌اندازی می‌شود و با اجرای آن، امکان انتقال میزبانی سایت‌های سازمان‌های مختلف دولتی از دیگر کشورها به داخل کشور فراهم خواهد شد و با اجرای فاز نخست این طرح، شمار زیادی از میزبانی این سایت‌ها به داخل کشور منتقل خواهد شد که این موضوع از لحاظ امنیتی قابل اهمیت است.

وظیفه این مرکز داده، متمرکز کردن داده‌ها و هدایت و مدیریت آن‌ها در داخل کشور و کاهش ترانزیت ترافیک بین‌المللی و دسترسی‌پذیری بالا، قابلیت اطمینان و سطح امنیت قابل قبول از ویژگی‌های این مرکز است.

درحالی‌که شرکت‌های خصوصی دارای مرکز داده نگران آینده تجاری خود هستند، شرکت ارتباطات زیرساخت وعده داده از آنجا که این طرح با نگاهی امنیتی به اطلاعات حساس سازمان‌های دولتی اجرا می‌شود و نگاه تجاری در آن وجود ندارد، به هیچ‌وجه رقیب بخش خصوصی نخواهد بود.
کد مطلب: 19023
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است