۰
plusresetminus
شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۱۶

تاثیر زلزله ژاپن بر بازار موبایل

ایتنا - زلزله‌اي که ماه گذشته در ژاپن به وقوع پيوست بر توليد همه محصولات سراسر جهان تاثير گذاشته و بازار موبايل را نيز تحت تاثير خود قرار داده است.
تاثیر زلزله ژاپن بر بازار موبایل


به گزارش ایتنا به نقل از خبرگزاري دانشجويان ايران، زلزله‌اي که ماه گذشته در ژاپن رخ داد، بر بازار همه محصولات جهان تاثير گذاشت، زيرا ژاپن سازنده و تامين کننده مواد اوليه بسياري از محصولات به‌خصوص تجهيزات فن‌آوري است.

به گفته کارشناسان، کشور ژاپن، سازنده محصولات مکمل حسگرهاي تصويري نيمه هادي اکسيد متال است که به اين ترتيب بازار تلفن همراه هم تحت تاثير اين حادثه قرار گرفته است.

بر اساس گزارش iSuppli، شرکت توشيبا ساخت تراشه و حسگرهاي تصوير CMOS را براي کارخانه‌هاي تجهيزات اصلي تلفن همراه توليد مي‌کند.

توشيبا در سال ۲۰۱۰ پنجمين شرکت توليدکننده حسگر تصوير با ۱۱.۸ درصد سهم به لحاظ درآمدي بود. سوني هم با ۷.۳ درصد سهم، ششمين جايگاه را در توليد حسگر تصوير دارد.

اين شرکت‌ها كه با يکديگر ۱۹.۲ درصد درآمد بازار جهاني حسگر تصوير دوربين‌هاي ديجيتال را به خود اختصاص داده‌اند، به ارايه حسگرهاي ارزان‌قيمت اقدام کرده و آن را با ديگر دستگاه‌هاي الکترونيکي ادغام کردند و توانستند در طولاني مدت حسگرهاي CMOS را به يک فن‌آوري مهم براي دوربين‌هاي تلفن همراه تبديل کنند، اما زلزله ژاپن باعث شده که بخشي از ذخاير و انبار تجهيزات کليدي اين محصول از ميان برود.

پس از ادغام و همکاري توشيبا و سوني، شرکت‌هاي پاناسونيک، فوجيتسو و شارپ هم اقدام به ساخت محصولات مشابهي با نام حسگر تصوير CCD براي دستگاه‌هاي ديگر کردند.

حسگر تصوير CCD به دليل کيفيت بالا در دوربين‌هاي ديجيتالي مورد استفاده قرار مي‌گيرد اما حسگرهاي CMOS براي تلفن‌هاي همراه و ديگر دستگاه‌ها که دوربين عملکرد اصلي دستگاه نيست مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
کد مطلب: 17812
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای