۱
۰
plusresetminus
جمعه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۱۹

درآمد 7 میلیون دلاری دولت از پهنای‌باند

ایتنا - صنف اینترنت خواستار توزیع پهنای‌باند اینترنت در کشور است
درآمد 7 میلیون دلاری دولت از پهنای‌باند
تامین پهنای‌باند اینترنت از مسیر بندرعباس به داخل کشور اواخر سال گذشته به بخش خصوصی سپرده شد اما فعالان صنف اینترنت همچنان معتقدند که برای برون رفت از چالش‌های فعلی اینترنت در کشور، دولت باید حق توزیع پهنای‌باند اینترنت را به بخش خصوصی بسپارد.

به گزارش ایتنا به نقل از مهر، شرکت ارتباطات زیرساخت اواخر سال ۸۹ ، تامین بخشی از پهنای‌باند اینترنت کشور را طی قراردادی به بخش خصوصی واگذار کرد که ایجاد این درگاه بین‌المللی جدید امکان افزایش ظرفیت پهنای ‌باند اینترنت بین‌الملل را به همراه خواهد داشت.

براساس قرارداد منعقده میان شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت پارس گیتی ارتباط (PGE)، این شرکت با همکاری شرکت اتصالات امارات متحده عربی مجری سرمایه‌گذاری در زمینه پهنای‌باند بین‌الملل در منطقه شد که در این راستا مقرر شد "پارس گیتی" خود به خریداری ظرفیت پهنای‌باند اقدام کرده و با قیمت روز آن را به شرکت ارتباطات زیرساخت بفروشد و در نهایت توزیع این پهنای‌باند توسط شرکت ارتباطات زیرساخت صورت گیرد.

صنف اینترنت خواستار توزیع پهنای‌باند اینترنت در کشور است

محمود‌رضا خادمی عضو هیئت رئیسه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با اشاره به شرایط موجود در قرارداد واگذاری تامین پهنای‌باند اینترنت به بخش خصوصی اظهار داشت: با توجه به مفاد این قرارداد هیچ تغییر و تاثیری در تامین اینترنت برای شرکت‌های خصوصی دیده نمی‌شود چرا که شرکت ارتباطات زیرساخت چندین تامین کننده پهنای‌باند اینترنت دارد و با این قرارداد به شمار تامین‌کنندگان پهنای‌باند آن افزوده شد.

وی با بیان اینکه برای تغییر در وضعیت فعلی عرضه اینترنت در کشور، شرکت ارتباطات زیرساخت باید در این قرارداد حق توزیع پهنای‌باند را نیز به بخش خصوصی می‌سپرد گفت: صنف اینترنت خواستار توزیع پهنای‌باند اینترنت در کشور است.

خادمی تاکید کرد: تنها زمانی که حق توزیع پهنای‌باند نیز به بخش خصوصی سپرده شود تغییری در وضعیت فعلی اینترنت کشور به وجود می‌آید و بازار رقابتی خواهد شد.

رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با بیان اینکه در حال حاضر شرکت‌های اینترنتی در دریافت پهنای‌باند که توسط شرکت ارتباطات زیرساخت توزیع می‌شود با مشکل مواجه هستند گفت: توزیع پهنای‌باند نباید در انحصار شرکت دولتی ارتباطات زیرساخت باشد. این شرکت می‌تواند با نظارت کافی اجازه توزیع پهنای‌باند را به ارائه‌دهندگان و تامین‌کنندگان پهنای باند که دارای مجوز فعالیت از رگولاتوری هستند بدهد.

وی گفـت: شرکت ارتباطات زیرساخت به دلیل مباحث حاکمیتی باید "گیت وی" اصلی کشور را در اختیار داشته باشد اما بحث "گیت وی" با پهنای‌باندی که از آن عبور می‌کند متفاوت است و بخش خصوصی می‌تواند با انحصاری که دولت بر گیت وی دارد پهنای باند را تحت نظارت دولت از این مسیر عبور داده و در کشور توزیع کنند.

درآمدزایی ۷‌میلیون دلاری دولت از تامین‌پهنای باند توسط بخش خصوصی

در همین رابطه مدیرعامل شرکت "پارس گیتی ارتباط" به عنوان کنسرسیوم ایرانی متشکل از ۱۱ شرکت دارای پروانه ارائه خدمات اینترنت که تامین پهنای‌باند اینترنت بین‌الملل را از مسیر بندرعباس به عهده گرفته است در خصوص جزئیات این طرح به مهر گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های اولیه ظرفیت درنظر گرفته شده برای این پروژه بیش از ۲۰ لینک STM۶۴ است که امکان افزایش آن با ورود تکنولوژی‌های جدید وجود دارد.

جلال محفوظی با بیان اینکه این پروژه در برآورد اولیه حدود ۷‌میلیون دلار برای دولت درآمدزایی دارد تاکید کرد: این پروژه برای مدت ۲۰ سال به بخش خصوصی سپرده شده که تا پیش از این فیبرنوری از طریق شرکت ارتباطات زیرساخت وارد خاک جمهوری اسلامی می‌شد و این برای اولین بار است که این پروژه ملی به یک شرکت خصوصی سپرده شده است اما در این قرارداد شرکت زیرساخت تعهدی برای خرید ظرفیت پهنای‌باند وارده به کشور ندارد و شرایط خرید پهنای باند از شرکت پارس‌گیتی در یک فضای رقابتی با شرکت‌های خارجی و در صورت ارائه قیمت مناسب شکل می گیرد.

مدیرعامل شرکت پارس‌گیتی اضافه کرد: همچنین در این قرارداد تنها تامین پهنای باند به کنسرسیوم پارس‌گیتی سپرده شده است و توزیع پهنای‌باند اینترنت همچنان توسط شرکت ارتباطات زیرساخت انجام خواهد پذیرفت.

محفوظی درباره تفاوت‌های اجرای این پروژه از سوی بخش خصوصی نسبت به اجرای آن توسط شرکت ارتباطات زیرساخت خاطرنشان کرد: فیبرنوری که از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت وارد ایران می‌شد از نظر کاربری با آنچه که قرار است توسط بخش خصوصی وارد کشور شود تفاوت چندانی ندارد و تنها از لحاظ تکنولوژی جدیدتر و ظرفیت آن نیز برای ارتباطات نقطه به نقطه و اینترنت بیشتر خواهد بود اما تنها اهمیت این پروژه برون‌سپاری آن به بخش خصوصی است و وظیفه توزیع آن به این بخش سپرده نشده است.

کارشناسان معتقدند که امضای این قرارداد که اولین تجربه در نوع خودش است آغازگر فصل جدیدی در همکاری بخش خصوصی انتقال داده‌های پرسرعت کشور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد بود اما بهتر آن است که وظیفه توزیع پهنای باند اینترنت که هم اکنون یکی از چالش های جدی در این بخش محسوب می شود نیز به به بخش خصوصی سپرده شود.
کد مطلب: 17802
نام شما
آدرس ايميل شما


مرتضی
feedback
همه چیمون درسته الا این توزیع پهنای باند دیگه!!
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام