۰
plusresetminus
شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۳۶
عکس روز ناسا

کهکشان NGC 3169

ایتنا - کمان‌ها و ستون‌های ستاره‌ای بیرون کشیده‌شده در عکس برگزیده امروز ناسا، نشانه‌های روشنی از فعل و انفعالات گرانشی در حال انجام در سراسر عکس گروهی عمیق و رنگارنگ کهکشان هستند.
کهکشان NGC 3169
به نظر می‌رسد کهکشان مارپیچی NGC 3169 مانند توپی از یک کلاف کیهانی در حال باز شدن است. این کهکشان در فاصله ۷۰ میلیون سال نوری از ما و در جنوب ستاره درخشان Regulus (قلب‌الاسد) به سمت صورت فلکی کم‌نور Sextans (سدس) قرار دارد.
 
به گزارش ایتنا، بازوهای مارپیچی NGC 3169 به سمت دم‌های جزر و مدی کشیده می‌شوند زیرا این کهکشان (سمت چپ) و همینطور کهکشان همسایه آن یعنی NGC 3166 به صورت گرانشی بر یکدیگر اثر می‌گذارند. در نهایت این دو کهکشان یکپارچه خواهند شد و به شکل یک کهکشان در خواهند آمد؛ سرنوشتی مشترک حتی برای کهکشان‌های درخشان در جهان.
 
کمان‌ها و ستون‌های ستاره‌ای بیرون کشیده‌شده در عکس برگزیده امروز ناسا، نشانه‌های روشنی از فعل و انفعالات گرانشی در حال انجام در سراسر عکس گروهی عمیق و رنگارنگ کهکشان هستند.

قاب تلسکوپی حدود ۲۰ دقیقه بر حسب طول قوس یا حدود ۴۰۰ هزار سال نوری در فاصله تخمینی این گروه قرار دارد و شامل کهکشان کوچکتر NGC 3165 و مایل به آبی در سمت راست است.
 
کهکشان NGC 3169 در سراسر طیف امواج از موج رادیویی تا پرتو ایکس می‌درخشد و یک هسته کهکشانی فعال را در خود جای داده است که محل یک سیاهچاله بسیار پرجرم است.

 
کد مطلب: 72168
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای