۰
سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۱
نظرخواهی ایتنا پیرامون عملکرد وزارت ارتباطات:

شهرام شریف: یکی از ابعاد موفقیت وزیر آینده رشد شرکت های ICT است

ایتنا - روزنامه‌نگار حوزه ICT: در ۴ سال گذشته شاهد برنامه مشخصی از سوی وزارتخانه برای صنعت نرم‌افزار نبودیم.
شهرام شریف روزنامه‌نگار فناوری اطلاعات
شهرام شریف روزنامه‌نگار فناوری اطلاعات


اشاره:
سایت ایتنا به منظور بررسی عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک نظرسنجی عمومی و نظرخواهی از کارشناسان، و همچنین بررسی میدانی را در دستور کار قرار داده که نتایج آن بتدریج منتشر می‌گردد.
در این بررسی که همزمان با پایان دوره ۴ ساله آقای محمود واعظی به عنوان وزیر پیشین ICT و ابتدای دوره وزارت آقای محمد جواد آذری جهرمی به عنوان وزیر جدید صورت می‌پذیرد، ایتنا تصمیم گرفته است با همکاری ماهنامه دنیای کامپیوتر و ارتباطات، نظرات جمعی از فعالین صنف و صنعت و کارشناسان حوزه ICT و روزنامه‌نگاران باسابقه این عرصه را در مورد دوره ارزیابی فعالیت وزیر پیشین و همچنین انتظارات از وزیر جدید را جویا شود.
در مرحله نخست، نظرسنجی عمومی سایت ایتنا با طرح این سوال که: «شما عملکرد محمود واعظی در وزارت ارتباطات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟» در همه صفحات سایت فعال شده است که از همه کاربران دعوت می‌گردد که در آن مشارکت نمایند. نظرات کارشناسان نیز بتدریج در سایت و سپس بصورت یک پرونده ویژه در ماهنامه دنیای کامپیوتر و ارتباطات به چاپ خواهد رسید.
 
گفت‌وگوی ایتنا با شهرام شریف، روزنامه نگار و تحلیلگر:

■ عملکرد ۴ ساله آقای واعظی به عنوان وزیر ICT را چگونه ارزیابی می‌کنید و به نظر شما نقاط مثبت و منفی عملکرد ایشان چه بود؟
به نظر می‌آید وعده‌های داده شده توسط آقای واعظی که شامل زیرساخت‌های ارتباطی بود تا اندازه قابل توجهی تحقق پیدا کرده که این مورد در رشد در شاخص‌هایی مثل تعداد کاربران اینترنت، پهنای باند مصرفی می‌توان دید.
از بابت آزادسازی فضای مخابرات و 3G و 4G بود که انفجار در نحوه دسترسی کاربران به اینترنت ایجاد کرد و بازار اینترنت را تغییر داد و با توجه به اینکه در این مسائل ما نسبت به دنیا بسیار عقب بودیم تحول قابل ملاحظه‌ای فراهم آورد، هر چند در این حوزه اینترنت هنوز در مواردی مانند قیمت و کیفیت هنوز فاصله معناداری با کشورهای پیشرفته داریم.
از سویی به طور سنتی وزارت ارتباطات توجه ویژه‌ای به مخابرات و تلکام دارد و در IT، نرم‌افزار و محتوا همواره ضعف وجود دارد و در ۴ سال گذشته شاهد برنامه مشخصی از سوی وزارتخانه برای صنعت نرم‌افزار نبودیم. البته توسعه زیرساخت تاثیراتی در بخش IT داشت ولی این رشد ناخواسته و بدون برنامه بود. تولید هم نقاط ضعف آقای واعظی بود و در ICT نتوانستیم تولیدات قابل توجهی داشته باشیم و بیشتر مصرف کننده هستیم.

■ انتظار شما از وزیر بعدی (آقای جهرمی) چیست و چه توصیه ای به ایشان دارید؟
وقتی به بازار ICT ایران نگاه می‌کنید به نظر می‌آید جایگاه ما در ICT و همچنین جایگاه ICT در جامعه مشخص نیست و برای ایجاد تحول باید این جایگاه مشخص شده و نیازهای جامعه ICT با توجه این جایگاه تامین شود. برای مثال علیرغم تربیت دانشجو توسط مراکز آموزش عالی و همچنین آموزشگاه‌ها ما با کمبود نیروی متخصص ماهر مواجه هستیم.
در کسب و کارهای نوپا نیازمند برنامه هستیم و وظیفه وزارت ICT ، هدایت هدفمند این کسب و کارها به سمت تولید و تزریق دانش به جامعه است. یکی از ابعاد موفقیت وزیر آینده رشد شرکت‌های ICT است. بعد از ۴ سال اگر توانسته باشیم شرکت‌هایی قویِ ملی داشته باشیم که منجر به صدور تکنولوژی و یا حتی عدم واردات شود، موفق بوده‌ایم.
در زمینه تولید هم نیازمند برنامه‌ریزی هستیم و با هر اسمی چه اقتصاد مقاومتی و چه اقتصاد دانش بنیان باید در این زمینه عملکرد موفقی داشته باشیم.
 
کد مطلب: 49845
نام شما
آدرس ايميل شما

شما در صورت فیلتر شدن تلگرام چه می‌کنید؟
با فیلترشکن همچنان از تلگرام استفاده می‌کنم
از یک پیام‌رسان خارجی دیگر استفاده می‌کنم
از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده می‌کنم