۰
plusresetminus
دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۹

اپلیکیشنی که علت مرگ را تعیین می‌کند

ایتنا- محققان اپلیکیشن جدیدی با قابلیت استفاده در تلفن هوشمند و تبلت ارائه کرده‌اند که نویدبخش علل مرگ و تعیین آن می‌باشد.
اپلیکیشنی که علت مرگ را تعیین می‌کند


محققان اپلیکیشن جدیدی ارائه داده‌اند که گفته می‌شود روش سریع و مطمئنی برای تعیین علت مرگ افراد است و می‌تواند در اجرای سیاست‌های بهداشتی کمک کند.


به گزارش ایتنا از ایرنا، دو سوم مرگ و میرها در سراسر جهان ثبت نمی‌شوند و در ۱۸۰ کشور نیز که ۸۰ درصد جمعیت جهان را در بر دارند، اساسا علل مرگ افراد تعیین نمی‌شود.

این اپلیکیشن که «کالبدشکافی کلامی» نام دارد، نتیجه تلاش ۱۰ ساله به ریاست دانشگاه ملبورن استرالیا و موسسه معیارهای سلامت و ارزیابی دانشگاه واشنگتن در سیاتل است.

این برنامه کاربردی شامل مجموعه‌ای از نظرسنجی‌ها است و مدیر اپلیکیشن در آن، پرسش‌هایی از اعضای خانواده متوفی می‌کند.
سپس یک رایانه اطلاعات را تجزیه و تحلیل می‌کند و بدون کمک پزشک، علت مرگ را تشخیص می‌دهد.
این اپلیکیشن در هند، فیلیپین، مکزیک، تانزانیا، چین، سریلانکا و گینه جدید پاپوآ آزمایش شده است.

پروفسور آلن لوپز از دانشگاه ملبورن که هدایت تحقیق را به عهده داشت، گفت: در عصر داده‌ها، ما هنوز از علت دقیق مرگ افراد در کشورهای فقیر اطلاع نداریم. بدون اطلاعات دقیق درباره مرگ افراد، رصد بیماری‌ها و وضعیت جراحات ناممکن است، نمی‌توان مشکلات سلامتی در حال ظهور را شناسایی کرد و نیز نمی‌توانیم کارآمدی برنامه‌ها و سیاست‌های بهداشتی را مشخص کنیم.

براساس این گزارش، در بسیاری از مناطق جهان به این خاطر که تنها پزشکان مجاز برای تعیین علت مرگ واجد شرایط هستند و در نتیجه یک رویه طولانی و پر هزینه باید طی شود، فرآیند بررسی و تعیین علت مرگ افراد مختل می‌شود، به طوری که ممکن است ۱۰ سال زمان ببرد.
کد مطلب: 39899
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام