۰
plusresetminus
شنبه ۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۲۳

آموزش : چگونه باج افزار را از گوشی اندرویدی خود حذف کنیم؟

ایتنا - وقتی دستگاه اندرویدی شما آلوده به باج افزار باشد، نمی توانید به هیچ یک از برنامه های نصب شده در دستگاه دسترسی پیدا کنید. این حالت مشابه حملات باج افزار در دستگاه‌ها و شبکه‌های کامپیوتری است.
آموزش : چگونه باج افزار را از گوشی اندرویدی خود حذف کنیم؟

برای بسیاری از افراد ، باج افزار یک حمله به کامپیوترها است ، نه تلفن های همراه. این خیلی از حقیقت دور است. بنابراین همه باید بدانند که چگونه ransomware را از تلفن‌های اندرویدی حذف کنند.

اندروید محبوب‌ترین سیستم عامل موبایلی است. گوشی‌های اندرویدی توسط تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بدان معنی است که هکرها برخلاف زمانی که مشاغل توسط آنها مورد هدف قرار می‌گرفت طعمه های زیادی دارند.

بنابراین ، هر کسی که تلفن اندرویدی دارد باید از خطر نفوذ باج‌افزار به تلفن‌ها آگاه باشد.

چگونه متوجه شویم که نیاز است باج افزار را از گوشی اندرویدی خود حذف کنیم؟
قبل از شروع به حذف باج‌افزار از تلفن اندرویدی خود، ابتدا باید تشخیص دهید که تلفن شما به باج افزار آلوده شده است. هکرها در مورد موفقیت‌های خود ساکت نیستند. هنگامی که به دستگاه اندرویدی شما با موفقیت نفوذ کردند ، به شما اطلاع می دهند. این امر از طریق تقاضاهای متعدد پرداخت وجه  جهت دسترسی به گوشی هوشمند تان، اتفاق خواهد افتاد.

وقتی دستگاه اندرویدی شما آلوده به باج افزار باشد، نمی توانید به هیچ یک از برنامه های نصب شده در دستگاه دسترسی پیدا کنید. این حالت مشابه حملات باج افزار در دستگاه‌ها و شبکه‌های کامپیوتری است.
پس از اینکه تشخیص دادید باج افزار در دستگاه اندرویدی خود دارید، حال زمان حذف باج افزار فرا رسیده است.

چگونه باج افزار را از تلفن اندرویدی خود حذف کنید؟
ابزارهای ضد ویروس یا ضد بدافزار موبایلی

مشابه نحوه حذف بدافزار از رایانه ، می‌توانید از یک ابزار ضد بدافزار-  AntiMalware استفاده کنید. از این ابزار برای اسکن کل سیستم تلفن اندرویدی خود استفاده کنید. هنگامی که بدافزار را در دستگاه شما پیدا کرد ، آن را از سیستم پاک می‌کند.

سپس گزارش مفصلی در مورد این فرآیند دریافت خواهید کرد. همچنین این گزارش هرگونه آسیب پذیری در سیستم را که ممکن است  باعث وودبدافزار شده باشد نشان می دهد.
به این گزارش توجه داشته باشید و توصیه‌های آن را برای محافظت از دستگاه خود در برابر نفوذ بدافزارهای بعدی اجرایی کنید.

حذف دستی باج‌افزار از تلفن اندروید
اگر مانند بسیاری از کاربران تلفن Android ، ابزارهای آنتی ویروس یا ضد بدافزار را بر روی دستگاه خود نصب نکرده‌اید ، می‌توانید بدافزار را به صورت دستی حذف کنید.
ابتدا باید تلفن خود را در حالت امن(safe mode) راه اندازی مجدد کنید. گوشی‌های اندرویدی مختلف روش‌های مختلفی برای ورود به این حالت دارند. ببینید چطور این کار روی دستگاه شما اجرایی می‌شود. وقتی روش صحیحی را بدست آورید ، صفحه شما نشان می‌دهد که تلفن شما در حالت ایمن کار می‌کند.

وقتی دستگاه شما در حالت ایمن است ، برنامه های شخص ثالث اجرا نمی‌شوند. بسته به نحوه تولید بدافزار این مساله ممکن است شامل بدافزار باشد یا نباشد.
زمانی که تلفن شما در حالت ایمن کار می کند ، می‌توانید برنامه‌های نصب‌شده خود را چک کنید. این کار را می‌توانید با رفتن به Settings و سپس Apps انجام دهید. در لیست برنامه‌های نصب شده در تلفن خود ، به دنبال برنامه‌هایی باشید که نصب آنها را به خاطر نمی‌آورید.

وقتی برنامه‌ای را پیدا کردید که مشکوک به نظر می رسد ، آن را از گوشی خود حذف کنید. بسته به این که چطور از موبایل خود استفاده می‌کنید، ، ممکن است لیست طولانی از برنامه ها روی گوشی خود داشته باشید. مطمئن شوید که تمام برنامه‌های مشکوک و آنهایی که اغلب از آنها استفاده نمی‌کنید را حذف کنید.

پس از پایان مراحل حذف، به تنظیمات امنیتی تلفن خود بروید. در اینجا ، در قسمت مدیران(admin) دستگاه به دنبال برنامه‌ها بگردید(Biometrics and security>Other security settings>Divice admin apps). اگر در این بخش برنامه مشکوکی پیدا کردید ، از حالت ادمین آن را خارج کرده و آنها را حذف کنید. آنها ممکن است اجازه دهند بدافزار وارد گوشی شما شود.

زمانی که بدافزار را به صورت دستی حذف کردید، حال می‌توانید گوشی را مجددا راه‌اندازی کنید. تلفن شما بسته به نوع آن از بدافزار پاک خواهد شد. بدافزاری که فقط صفحه گوشی را قفل می کند با این روش قابل حذف است.

بدافزار ممکن است خودش را حذف کند
راه دیگر برای حذف بدافزار از تلفن اندرویدی این است که امیدوار باشید خودش، خودش را پاک کند. بیشتر اوقات ، هکرها نمی‌خواهند برنامه‌های مخربشان توسط مهندسین امنیتی مهندسی معکوس شود. بنابراین، آنها برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی ، ویروس‌های مخرب خود را برای مدت طولانی در معرض نمایش نمی گذارند.

بنابراین، اگر تلفن اندرویدی شما توسط بدافزار آلوده شده است ، می توانید کمی به آن فرصت دهید و امیدوار باشید که هکرها به میل خود گوشی شما را رها کنند.
با این حال، این به ندرت اتفاق می افتد. برای اطمینان از از بین بردن کامل بدافزار لازم است از هر یک از روش‌های فوق استفاده کنید.

نتیجه‌گیری
به عنوان یک کاربر تلفن اندرویدی، آگاه باشید که شما همیشه در معرض خطر نفوذ بدافزار قرار دارید. راه‌هایی برای پیش‌گیری از این مساله پیدا کنید و همچنین بدافزار را به راحتی از گوشی موبایل خود حذف کنید. همچنین ، هنگامی که بدافزار را حذف کردید ، اطلاعات ازدست رفته خود را بازیابی کنید.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا
کد مطلب: 64769
نام شما
آدرس ايميل شما