۰
plusresetminus
يکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۲

پیاده سازی erp چرا در سازمانهای ایران با مقاومت روبرو میشود

ایتنا - در سال های اخیر پیاده سازی erp به طور گسترده ای در بنگاه های تجاری مورد استفاده قرار گرفته اند. حتی کسب و کارهای متوسط نیز به روند اصلی پیاده سازی erp پیوسته اند. چرا که سیستم مدیریت منابع انسانی به عنوان یک سیستم مدیریت کسب و کار کاملا یکپارچه توانسته است به درستی بخش های کاربردی سازمان همچون امور مالی و منابع انسانی را پوشش بدهد. اما پیاده سازی سیستم erp یکسری مخالفانی را به دلیل عدم آشنایی با مشکلاتی همچون عوامل فردی (عدم حضور مدیران ارشد) را دارد. در ادامه با چالش ها و دلایل پیش رو سازمان ها که مانع از پیاده سازی موفق erp می شود بیشتر آشنا می شوید.
به گزارش ایتنا به نقل از آرین سیستم، با افزایش تجارت الکترونیک و نیاز به تولید بیشتر، کارآفرینان بیشتر از مزایای پیاده سازی erp بهره مند می شوند.  سیستم erp ایرانی اجازه می دهد یک سازمان برای اجرای پیکربندی هماهنگ شده و با اتصال تمام فرآیندهای تجاری برای به دست آوردن مزیت رقابتی و با صرفه جویی در منابع و پاسخ به محیط کسب و کار در حال تغییر به شرکت کمک می کند.
در این محیط رقابتی، انتخاب erp برای دستیابی به مزایای بهره وری ضروری است. در حالی که برنامه های کاربردی erp زیادی در بازار وجود دارد، برای انتخاب نرم افزار erp کامل برای یک کسب و کار، باید از تجربه پروژه های قبلی فروشنده و صنعت بهره مند شوید. در اجرای پیاده سازی erp مشارکت مدیران ارشد برای موفقیت یک پروژه بسیار ضروری و نقش مهمی ایفا می کنند. هر نوع عدم همکاری ممکن است باعث تصمیمات نامناسب و تاخیر در عملیات شود.

چالش های پیاده سازی erp در سازمان های بزرگ و کوچک
یکی از عمده مشکلاتی که باعث شده یک سری از سازمان ها به پیاده سازی erp مقاومت نشان بدهند بحث هزینه و بازده زمانی زیاد است که مانع از دستیابی به اهداف سازمانی می شود. سازمان ها بدون اطلاع از چالش هایی که ممکن است در زمان پیاده سازی erp به وجود آید اقدام به پیاده سازی می کنند که نهایتاً با شکست پروژه استقرار erp در سازمان خود مواجه می شوند. اما از برخی چالش هایی که قبل از اجرای یک سیستم erp  باید مورد توجه قرار گیرد می توان به 3 مورد زیر اشاره کرد:
با توجه به اینکه پیاده سازی erp در سازمان ها به نسبت هزینه و زمان بالایی دارد، اکثر مدیران انتظار دارند سریعاً با سرمایه گذاری در کار با نرم افزارهای erp منافع مورد نظر خود را در کمترین زمان ممکن کسب کنند و به طور چشمگیری هزینه های سازمان را کاهش دهند. اما واقعیت این است که به محض اجرای erp ممکن است شاهد این بهبود نباشید، بلکه باید مدت زمانی از نصب و اجرای erp گذشته باشد تا شاهد بازدهی پروژه و کسب نتایج برنامه ریزی شده در پیشبرد اهداف سازمان خود باشید.

در بیشتر مواقع بعد از اجرای پیاده سازی erp بین کارکنان و مدیران تنش هایی به دلیل غیر منعطف بودن ساختار سازمانی و عدم پذیرش فرآیندسازی فعالیت های سازمان به وجود می آید، در حالی که مهمترین ویژگی erp فرآیند نگر بودن سیستم است و کارکنان و مدیران باید انجام کار خود را به صورت وظیفه ای کنار بگذارند و با تغییرات ساختاری فرآیند کسب و کار خود در جهت بهینه سازی عملکرد سازمانی با erp موافقت کنند.

یکی از بزرگترین معظلات پیاده سازی erp تبدیل داده ها با کیفیت بالا از سیستم های قبلی به یک erp جدید، متمرکز و یکپارچه است که ضمن حساس بودن این مرحله، سازمان را متحمل هزینه می کند. این مسئله به ویژه در شرکت هایی است که برای اولین بار پیاده سازی erp را اجرا می کنند و می خواهند داده های قدیمی که برای سال ها استفاده و ذخیره شده اند به سیستم جدید انتقال دهند که طبق تحقیقات ما جایگزین کردن یک سیستم قدیمی و انتقال داده های سازمانی به erp ، شرکت بزرگ را به دلیل عدم آگاهی با چالش مواجه می کند.
این مقاله توسط واحد تولید و کارشناسان erp در ایران و مشغول به کار در آرین سیستم  آماده شده است و شما عزیزان می‌توانید برای اطلاعات بیشتر و پرسوجو در زمینه پیاده سازی erp در هر زمان با ما تماس بگیرید و یا به وب‌سایت شرکت آرین سیستم مراجعه و با کارشناسان آرین سیستم در ارتباط باشید.
کد مطلب: 53542
برچسب ها: erp
نام شما
آدرس ايميل شما

شما از کدام مرورگر اینترنتی بیشتر استفاده می‌کنید؟
اینترنت اکسپلورر
فایرفاکس
کروم
سافاری
اج
مرورگرهای دیگر